| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Димер за осветление  (Прочетена 18880 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Re: Димер за осветление
« Отговор #15 -: 29 Април, 2013, 13:59:58 »
Освен това за тоя реостат ще ти трябва и кофа с вода за  да го охлаждаш :)

Няма по просто решение от един симистор BTA16


take screen shot

Успех :)
   Схемата съм я направил без резистора 1M, тъй като е излишен и шунтира реостата, който става към 330K и намалява обхвата на регулиране, само не знам на колко волта е кондензатора 0,1u, аз съм сложил на 160V и няма ли да пробие, защото като намаля лампата на минимум, семистора се запушва и цялото напрежение пада върху кондензатора (през лампата, 10К, 500К и към нулата).
[/URL][/img] [/URL][/img] [/URL][/img]
« Последна редакция: 29 Април, 2013, 14:09:08 от peppone1 »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Димер за осветление
« Отговор #16 -: 29 Април, 2013, 14:07:49 »
Във прахосмукачките има такова" разстройство".
От някоя стара можеш да измъкнеш.

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Димер за осветление
« Отговор #17 -: 04 Май, 2013, 20:53:11 »
Сменявай копчето и потинциометъра до като се събере.
Аз това съм го събрал

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Димер за осветление
« Отговор #18 -: 05 Май, 2013, 15:08:48 »
Схемата може още да се миниатюризира,ако ползваш симистор от типа BTA16-600 може да използваш и металната рамка на ключа за охладител тъй като кристала в тоя симистор е изолиран от пластината.Има фабрични симисторни регулатори направени по схема подобна на тази по горе и металната монтажна рамка се ползва за охладител.Там симистора е BTA6-600 който е с по малък ток на анодите.На въпроса за кондензатора 100 нано,там е 100 волтов и до сега не е пробивал.Не знам колко волта има върху него.Най често гори BTA6 при претоварване или токов удар при изгаряне на лампата.Понякога DB3 прекъсва.Аз ги сменям с BTA16 и до сега не сами върнали с рекламация :) има и по мощни BTA63-600 на който ако имаш желание може да димираш целия апартамент заедно с готварската печка и бойлера :) същата схема съм я правил за една топилна машина за пластмаса 5 квт.Схемата работи устойчиво :)

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Re: Димер за осветление
« Отговор #19 -: 05 Май, 2013, 22:56:31 »
Само, че като заменя BT136 със ВТА06 не се намаля до край и лампата остава да свети, което донякъде е по-добре, тъй като по-плавно се регулира и в по-тесни граници, докато при ВТ136 трябва да го въртиш докато светне, а после като го намаля на границата до зачервяване след това като го включа отново, лампата не светва и трябва още да го усиля и изведнъж светва и то малко по-силно отколкото при намаляне. Това сигурно е от големия ток при светване който е около 10 пъти по-голям ( при крушките с нажежаема жичка). Така че една 100W крушка при светване дърпа 1000W и затова при стълбищните релета залепят контактите .Явно BTA за разлика от ВТ отпушват при по-ниско напр. на упр. електрод.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Димер за осветление
« Отговор #20 -: 05 Май, 2013, 23:54:31 »
BT138 има малко по голям ток на отпушване,аналога му е BTA12-600.И двата са на максимален ток 12 ампера

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Re: Димер за осветление
« Отговор #21 -: 07 Май, 2013, 15:22:31 »
Завъртях потенциометъра по-навътре и се събра в конзолата, трябваше да запоя и по-тънки жици на инсталацията и да ги нагъна за да може да влезе.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |