| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хард диск с дефект  (Прочетена 7309 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Хард диск с дефект
« -: 23 Юли, 2015, 21:22:34 »
Закупих изгодно този хард HITACHI DESKSTAR 500GB.Изгодно беше докато го включих и ми
заби компа.Оказа се ,че са окъсили елементи с означения D2 и А3.Предполагам че са диоди,
ама какви са?Моля ако някой е правил такъв ремонт,да сподели.Може да закупя цялата електроника на харда,от някой с повредена механика.Мисля ,че снимките ще ви ориентират.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #1 -: 23 Юли, 2015, 22:19:30 »
Не знам колко 'изгодно' си го купил, ама знам, че за да окъси един елемент по платката, то друго нещо му е помогнало.
В твоя случай може да е шпиндела на двигателя, на главата или какво ли още не.
Смяната с нова платка ще доведе до нова 'изгодно изгоряла' платка ;)
Вади му магнитите и го хвърляй в кофата.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #2 -: 23 Юли, 2015, 23:04:11 »
В кофата
Удрииии!!

Активен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #3 -: 24 Юли, 2015, 09:30:15 »
Това D2 ми се струва, че е защитен диод, вързан паралелно на захранването в обратна посока. И аз имах случай с пробил такъв диод, свалих го и HDD заработи нормално. А това А3, не го видях де е на снимката.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #4 -: 24 Юли, 2015, 10:01:24 »
Грешка-D3.Те са там един до друг 3 диода.Рамо до рамо са .Само че двата са като проводник.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #5 -: 24 Юли, 2015, 12:37:06 »
Ами както е казал колегата ако са защитни диоди, може да ги разпоиш и да го включиш да видиш какво ще стане, то по-лошо от това няма да е :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #6 -: 26 Юли, 2015, 11:15:45 »
Само D3 е окъсил.На него има означение
BUX
GP 929
Ако е ценер , за какъв волтаж е,моля?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #7 -: 26 Юли, 2015, 11:59:05 »
Най-вероятно е трансил, просто го разкарай от там, така или иначе харддиска е неработещ. Едва ли ще стане по-неработещ от това. Махни го, пусни го да видиш дали работи без него, после ще го мислим с какво да го сменим, подозирам че е нещо от сорта на 18 волтов трансил.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #8 -: 03 Август, 2015, 20:20:32 »
Съжалявам много,но ще трябва да  разочаровам Gabo .Включих го без D3 и си тръгна машинката.Моля Origo ,да изкаже мнение с какво да го заменя тоя трансил.                           
Диска съдържа семеен архив на афроамериканско семейство.Не съм в състояние да изгледам всичко,пък и не съм клюкарка.
Трансила ,ценер ли е или негов братовчед?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #9 -: 03 Август, 2015, 21:12:50 »
То трансил мисля че е  търговско наименование. По параметри е нещо като ценер, като принцип на работа не съм сигурен дали е точно като ценера, така или иначе работи с някакъв вид пробив, ама лавинен ли е какъв е не знам. Може да се разглежда като мощен ценер предвиден да издържа големи пикови токове за кратко време. Относно заместителя кажи това директно паралелно на 12 волтовата линия ли е или е на 5 волтовата. Разгледай тук какви напрежения и корпуси има: http://store.comet.bg/Catalogue/D/Diodes/TVS/Transil/#eyJpcHAiOiIxMCJ9. Ако е на 5 волтовата линия препоръчвам такъв за напрежение 6-7 волта примерно такъв: http://store.comet.bg/Catalogue/Product/18361/
Или за 12 волтовата линия нещо от сорта на този: http://store.comet.bg/Catalogue/Product/18158/ Разбира се прегледай всички наличности кой ще ти е най-близък по корпус на твоя. Внимавай и с посоката на включване. И съвет от мен, не дръж ценна информация на харддиска не знаеш в кой момент може да даде фира от нещо друго. най-ценното е информацията, за 300 лв може да си купиш нов харддиск, а незаменими снимки, видеозаписи и т.н. семейни архиви или твои проекти, чертежи платки са незаменими и като ти даде фира харда и с 1000лв не можеш да ги върнеш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #10 -: 03 Август, 2015, 23:14:53 »
Transil - двойка насрещно свързани ценери, реализирани на общ кристал. Намират се!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #11 -: 04 Август, 2015, 17:32:08 »
Благодаря за съветите!Сега ще ви кажа  цялата истина.Това като цяло е външен хард марка
La Cie .На кутията има два входа за подкачване- единия е като на стар лаптоп,волтове? а другия като на принтер .Има допълнителна платка с елементи,която също трябва да се провери и тогава да се включва.Може заради нея да е пробил трансила.Сега е разглобен  и не е тук и няма как да го снимам.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #12 -: 04 Август, 2015, 20:51:17 »
Ууу, готина марка! От 1987 бачкат. Да, най-вероятно външната платка е поддала захранване или е пропуснала някакъв пик през себе си.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #13 -: 18 Август, 2015, 16:29:19 »
Имах подобен проблем с HDD Seagate. Диодът, за който говориш, при мене беше еднопосочен трансил, също с обозначение BUX.
Изтрепах се да го търся в каталога на производителя, накрая излезе специално производство за нуждите на Seagate. По западните форуми му цитират данните - мисля че беше за 13 волта и за някаква шокиращо висока пикова мощност. В случая трансилът  защитава контролера на HDD - то от подадено свръхнапрежение от захранването /например при повреда/ и от генерираното от мотора на HDD - то напрежение с обратен знак U*. Оказа се, че Комет Електроникс предлага трансили, но трябва да им съобщиш напрежение и мощност- буквените обозначения се различават. Иначе цената е символична - някакви стотинки. Така че, порови из форумите и виж точно какви бяха данните на този BUX, че аз не пазя линковете - не беше много скоро това събитие. Купи си и си постави нов трансил, дори и да си 100 процента сигурен в захранването, че джаджата предпазва от рискови моментни състояния, породени от пикове и обратни напрежения, които както писах, могат да се генерират и от мотора. Спраскаш ли електрониката - няма начин или поне евтин начин отново да я подкараш. Смяната на целия контролер не възстановява работоспособността. Контролерът трябва да е от абсолютно същият тип, версия, ревизия и т.н., че и фърмуерът трябва да е абсолютно същият. Правил съм опити - не става. Пък и намирането и монтажа на новия трансил са къде-къде по-прости.
След като оправиш окончателно харддиска, снимай работещия с него компютър и изпрати снимката на некоректния продавач, с най-топли благодарности за изгодната цена, естествено без да му обясняваш за повредата. Ще го втресе посред лято! Само това заслужава лъжливото копеле - сам да се изяде от мъка, че се е прецакал. :D

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Хард диск с дефект
« Отговор #14 -: 18 Август, 2015, 17:08:13 »
Да допълня - касае се за еднопосочен трансил, производство на ST Microelectronics. Май същите тези синковци са въвели в употреба думата трансил като търговско наименование. Иначе терминът е TVS диод. По вече опреснени спомени параметрите бяха 12 волта, 600 вата.
Ето тука и един линк по темата http://forum.hddguru.com/viewtopic.php?t=13061&start=
А сега - българската действителност....
E voila - http://store.comet.bg/Catalogue/Product/15389/
Джаджата в Комет се нарича еднопосочен трансил SMBJ12A  - 12 волта 600 вата. С нужното уважение към Ориго, който почти разгада загадката, тръгвайки от нулата, трябва да отбележа, че трансилът не е 400 вата, а 600 вата - да се има предвид! Тоест SMBJ12A, а не SMAJ12CA. Изпробвано в практиката!
« Последна редакция: 18 Август, 2015, 17:50:53 от chronometer »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |