| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио Видин на СВ от Берлин  (Прочетена 1043 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Радио Видин на СВ от Берлин
« -: 10 Август, 2021, 23:32:25 »
Здравейте Радиоприятели,
Знаех си аз. След като през 2018 от Хановер не беше проблем, трябваше да опитам и от Берлин. Само че Берлин е по-лошо разположен и радиосмущенията в сравнение с Хановер са огромни.
Тая вечер опитах със моя самоделен линеен рефлексен приемник с една КС1 и една KL1. Точно в 22:00 го закачих радио Видин. Голямо удоволствие да слушаш от 1500 км родината. През нощта ще трвябва да е по-добре.
Дано го задържат по-дълго последния средновълнов предавател на България. Браво на румънци, унгарци поляци и чехи, техните станции си работят, някои и на ДРМ.
/>Приятна вечер!
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #1 -: 13 Август, 2021, 21:46:06 »
    Интересно радио!

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #2 -: 13 Август, 2021, 22:21:55 »
149348-0
Само че със бобини за средни вълни и 350пф кондензатор. Самоделка.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #3 -: 14 Август, 2021, 08:29:52 »
Браво Иване, радвам се, че се чува България с това приемниче. Тези лампи се употребяват и в батерийните DKE-та. Ти ли си нави бобините?
 :bravo:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #4 -: 14 Август, 2021, 11:21:22 »
Направо съм изумен как се хваща в Берлин този сигнал като се има в предвид че антената на предавателя е насочена на юго-изток.Сигурно само вечер се приема

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #5 -: 14 Август, 2021, 11:54:31 »
Най-вероятно да. През нощта средните вълни се отразяват в йоносферата подобно на късите.
« Последна редакция: 14 Август, 2021, 12:00:38 от CVT »

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #6 -: 14 Август, 2021, 13:59:38 »
Браво! Но много смущения наистина, няма ли някакъв начин да се премахнат по по-необичаен начин? Например с две антени, а радиото с диференциален вход? Ще бъде интересно да се види дали ще стане по-добро от транзисторен или лампов суперхет приемник.
« Последна редакция: 14 Август, 2021, 14:04:47 от muneson »
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Варна
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #7 -: 14 Август, 2021, 21:05:03 »
Този предавател се чува в централна Европа / Виена/ вечер и през лятото, зимата е по добре след 1800 часа.
След полунощ обаче на същата честота има испанска станция и поради завъртането на прохождението на запад започва да пречи щото се чува доста по силно.
Приемника е много добър, така че проблема е само от прохождението.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Радио Видин на СВ от Берлин
« Отговор #8 -: 15 Август, 2021, 16:57:30 »
Добър ден,
Ми аз се радвам, че въобще хваща Видин, защото освен че сега разбрах че антените му са насочени на изток, на мен балкона ми гледа на запад и за антена служи една изолирана жица, която съм я вързал по дължината на ръкохватката. Ще се опитам да си поиграя с работната точка на първата лампа да намаля самовъзбуждането. Да, хваща се само вечер, но сега е лято, през зимата ще е по - лесно, иначе, за Виена не трябва да е проблем да се хване сигурно и през деня. Особено с по - добро радио, това тук е един прост еднокръгов с обратна връзка, но идеята ми беше да го направя като шрез двадесетте години на предишния век.
Валери, бобината ми я подари един познат и около нея / заради нея стана радиото. Вчера имахме среща на форума и получих няколко стари копчета, като ги сложа ще сложа няколко снимки. Иначе за лампите си прав, пазех ги ако ми падне едно батериййно ДКЕ без лампи да го правя, ама сега си намериха мястото. Голям късмет че са с много добра емисия.
Приятелски Поздрав!
Иван

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |