| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина  (Прочетена 10201 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #15 -: 23 Февруари, 2015, 21:08:05 »
Изобщо не съм специалист, но имах такъв случай: при включване на ТВ-то, веднага светваше зеления светодиод, не червения като за стенбай. Причината си беше в захранващият полеви транзистор.
Нека колегата сам да прецени дали да продължи с ремонта, наистина доста неща трябва да се знаят, но и много незначителни повреди има, като студени спойки, спукани писти и т.н.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #16 -: 23 Февруари, 2015, 21:32:28 »
При пробив на този транзистор захранването въобще няма да тръгне, освен ако не е бил с две отделни захранвания както при шаси stereoplus на nokia. Към автора, слагай едната сонда на мултицета на маса и с другата мери на C711,712,713,714,719!

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #17 -: 23 Февруари, 2015, 21:34:30 »
Да прав сте колега. Но за транзистора съм на 90% сигурен че е изправен. Той и няма как да го измери колегата освен със замяна, но нека провери нещата които му казах преди.
А що се отнася до мултимер като за начало му препоръчвам този MY64.
http://vikiwat.com/multimer-my64.html
Разбира се има и много други, изборът си е негов...

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #18 -: 23 Февруари, 2015, 21:36:48 »
В повечето случаи при изгаряне на тоя транзистор си става чиста жица.

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #19 -: 24 Февруари, 2015, 09:57:02 »
Колеги тествах абсолютно всички транзистори, които ми казахте Q601 (BU508) е здрав и го тествах с тестера като си направих удължения на крачетата за да мога да го свържа към самия тестер. Q701 Mos транзистор го тествах по следния начин: Мосфетите могат да се тестват и с обикновен мултицет. Трябва да се знае кой крак какво е и полярността на транзистора. Трябва да се знае и кое е плюс и минус на мултимера в режим омметър или измерване на преходи.
Методът е следния - измерва се транзистора за пробиви.
Ако няма такива, преходът G-S се зарежда в права посока*, след което се измерва дали D-S е променил съпротивлението си.
Следващата стъпка е зареждане на G-S в обратна посока и се измерва дали D-S е запушен.
Всички измервания D-S се правят само в права посока.
Зареденият капацитет на G-S дава някакво време за измерване. Колкото по-маломощен е транзисторът, толкова по-малък е тоя капацитет, респективно и времето за работа (отпушен или запушен D-S).
По време на измерванията транзисторът трябва да е разпоен от околните компоненти и да не се пипат с ръка изводите му. В противен случай, номерът със заряда на гейтовия капацитет не бачка.
 * права посока - за N канален транзистор, + на гейта (дрейна), - на сорса. За P канален, наопаки. Остават само кондензаторите да се проверят както казвате вие.От споменатите транзистори всички са проверени. Диодите също всички работят. Остават кондензатори и индуктивности. Колкото до уреда за мерене http://www.p-mastech.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=109&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=29&vmcchk=1&Itemid=29 този добър вариант ли е или по-добре е този дето колегата го предложи. Този е хубаво, че мери и индуктивности друг е въпроса колко точен е. Струвал около 40 лева в Конрад. А този който колегата предложи не може май да мери индуктивност, но има тестер за транзистори.

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #20 -: 24 Февруари, 2015, 13:04:40 »
Колега ако смяташ и за напред да се занимаваш с ремонт на телевизори  ще ти кажа че индуктивности там почти не се налага да мериш. Затова ти предложих MY64 , уред от среден клас който върши много добра работа в при ремонти на телевизори и всякаква електроника. Ех има и къде по-добри и скъпи разбира се уреди, но ти сам си прецени. А за напред ще е добре да се снабдиш с осцилоскоп и куп друга апаратура.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #21 -: 24 Февруари, 2015, 17:17:52 »
Само със смяна на транзистори няма да стане. Премери какви напрежения изкарва захранването!

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #22 -: 28 Март, 2015, 19:25:22 »
Здравейте колеги. Измерих кондензаторите, които ми казахте и видях, че C711 от 100 микро е станал 85 микро , C708 от 68 нано е станал на 58 нано, а C604 и C622 са си в норми, но ще ги сменя и тях за всеки случай. Та въпроса ми е 10 - 15 фарада много ли е голямо отклонение. Благодаря предварително.

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #23 -: 28 Март, 2015, 22:47:38 »
Та въпроса ми е 10 - 15 фарада много ли е голямо отклонение. Благодаря предварително.
10-15 фарада е страшно много  :D
Хубаво, че даваш начална и крайна стойност та човек може да сметне, че отклонението е около 15%, което пък е в рамките на допустимото.
Но въпросът е дали може да се вярва на измереното, защото ако си ги мерил без да ги сваляш не знам какво точно мериш.
Аз съм имал случай, при който свалям кондензатор за мерене и от самото загряване при разпояването си оправя капацитета, но като го измеря след 2 часа виждам че е дал фира.
Затова е по добре да се сменят направо, не са скъпи.
Добре е при ремонт на ТВ  да имаш по ръка десетина нови кондензатори различни видове, от полза е.
И измери малко напрежения след импулсния траф. Успех.
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #24 -: 31 Март, 2015, 17:32:11 »
 Здравейте колеги. Смених кондензаторите C622, C604, C711 като те бяха горе-долу в норма под 20% отклонение. C706 беше станал от 68 микро фарада на 44 микро фарада и го смених и него. И сега пак положението е същото. Не знам защо, но имам съмнение, че C702 е повреден също не съм го свалял още но като тръгна да го премеря с верига не показва нищо на мултицета и мисля, че той е пробил дайте съвети.
« Последна редакция: 31 Март, 2015, 17:49:40 от jokosf »

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #25 -: 31 Март, 2015, 19:41:45 »
И да добавя има 105 волта (постоянно) напрежение така съм го мерил.  Кажете от какво друго може да е.

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #26 -: 31 Март, 2015, 19:42:28 »
И да добавя има 105 волта (постоянно) напрежение така съм го мерил.  Кажете от какво друго може да е.

Неактивен chavdar68

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 16
  • Населено място: В.Търново
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #27 -: 31 Март, 2015, 19:44:34 »
И само 105-те ли? Я се огледай по схемата още колко напрежения имаш ..... мери и докладвай !

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #28 -: 31 Март, 2015, 19:54:27 »
 Eх момче защо не може за два дни да научиш как работи Импулсното захранване. За да свършиш тази работа си има установен ред. Мисля че го писах някога . Прави се първичен оглед .Прекъва се някак връзката на стабилизирания източник сТХО .Измерва се дали няма късо във веригите на ТХО . Слага се 75вт крушка на изхода на стабилизатора и се включва телевизора .Лампата трябва да светне и да измериш на нея стабилизираното напрежение .Не може да ти се казва смени С №
това ако разбираш от електроника трябва да ти дойде отвътре . Трябва като погледнеш схемата да знаеш кое за какво е иначе играеш на риск губи риск печели . Тук никой не може да ти забрани да си правиш телевизора но отговорноста за последствията си носиш лично. Знай че ако прекалиш стабилизираното на процесора няма да ти се наложи да правиш повече този апарат по икономически причини. Съвета ми е затвори го и го занеси в сервиза ако искаш да стане.

Неактивен jokosf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Sharp 37АМ-12SC няма звук и картина
« Отговор #29 -: 31 Март, 2015, 20:01:05 »
Все ми е тая за апарата просто искам да се науча на методиката за диагностициране на повредите в телевизорите. Ако има вариант бих се радвал, ако ли не здраве да е и благодаря на всички вас за помощта.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
49 Отговора
13511 Прегледи
Последна публикация 28 Март, 2022, 21:40:59
от Bushman
4 Отговора
1687 Прегледи
Последна публикация 21 Април, 2017, 22:07:38
от Rambo123
3 Отговора
2024 Прегледи
Последна публикация 05 Май, 2017, 22:03:01
от ivcho1996
1 Отговора
1192 Прегледи
Последна публикация 18 Юли, 2017, 15:35:01
от mihaiil
2 Отговора
1092 Прегледи
Последна публикация 02 Март, 2023, 11:56:19
от Concord

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |