| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25265 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #210 -: 22 Август, 2018, 12:03:10 »
Леко приплъзвам към озвучителните тела. Преоразмерих бокса за 18мм плоскости. Само вътрешните остават 12мм.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #211 -: 22 Август, 2018, 14:59:27 »
Направи ги и вътрешните от 18мм. Дебелината няма да окаже влияние, само гледай да спазиш наклона!
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #212 -: 22 Август, 2018, 15:00:40 »
 :drinks:
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #213 -: 22 Август, 2018, 15:17:41 »
поставките за основите може да ги направиш същия размер като капаците отгоре, аз така направих и моите изглеждат по- добре отколкото с широка основа, не влияе на звука и на стабилността изобщо.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #214 -: 22 Август, 2018, 15:45:57 »
Това е добре. :) Наистина с тая основа не ми харесва много. Ще ги направя еднакви. Ей такъв фасон ще гоня.
Mithrandir

Неактивен ian

Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #215 -: 22 Август, 2018, 18:47:55 »
Добре е!   :good:
А говорителите какви ще са?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #216 -: 22 Август, 2018, 21:34:48 »
Това е добре. :) Наистина с тая основа не ми харесва много. Ще ги направя еднакви. Ей такъв фасон ще гоня.

При тоя фасон  са спестили тотално отдолу плочите, това не се препоръчва изобщо.

Предната ниша трябва да я напълниш с вата- в проекта е описано, ориго я напълни с вата за заимни якета аз също, и е много по-евтина от звуковата вата за с-ка на това ефекта е същия като звук.

Дупката за говорителя   на предната дъска  трабва да я скосиш/разшириш  от вътрешната страна на панела под 45 градуса спрямо външната страна на панела, че FRS8 e по къс от оригиналния говорител за проекта. Това го направи преди да сглобиш кутията.

Аз хванах една пила за дърво полукръглла едра и след като изрязах дупката за говорителя със зеге, хванах пилата и под ъгъл 45 градуса изпилих вътрешния ръб на панела на отвора като се разшири диаметъра отвътре с към 2см. Това помага много на зввукопредаването назад, понежена фрс 8 шасито е много късо и дупките за звука са дълбоки само 1см и седят почти блокирани в дебелината на предния панел...

100403-0

Размера на отвора на предния панел - има на говорителя ФРС8 от задната страна на шасито щанцована една кръгла издатина която може да я измериш и ползваш за размер на отвора на панела.  После задължително намажи със универсален силикон по тая издатина като го слагаш в кутията говорителя, за да НЕ диша отпред- страхотно влияние върху звука има в тая конструкция.

Както и всички сглобки на парчетата вътре хубаво ги залей с лепило, за да не дишат.

Ползвай Moment Wood на Henkel като лепило и дървени дибли. Ползването на винтове в тая конструкция е исключително НЕ препоръчително щото е резонансна цялата.

Още една идея- облепване с комикси и еднакви основи по големина с горните капаци
100405-1
« Последна редакция: 22 Август, 2018, 22:02:37 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #217 -: 22 Август, 2018, 22:21:41 »
Много е важно да спазиш тези пропорции>

Дъската вътре горния и край трябва да е в средата на дължината на горния капак

Центъра на отвора за говорителя трябва да е равен на горния край на тази дъска.

[ Посоченият файл е недостъпен ]
« Последна редакция: 22 Август, 2018, 22:31:59 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #218 -: 22 Август, 2018, 23:56:42 »
Ще прегледам всичко.
Иначе току що пуснах ампа. Свирят и двата канала и няма грам брум, шум и подобни. Остават измерванията и малко да подредя после вътре.
 :drinks:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #219 -: 23 Август, 2018, 09:34:03 »
ian говорителя ще е FRS8.

Четох за ватата и за начина на монтаж в описанията към чертежа и в интернет. Ще взема вата за якета и отдолу ще има плоскост. Снимката я качих само за да се види финиша. Иначе говорителя мислех да го монтирам от задната страна. Отпред ще е фрезовано. Както е на снимката. Правил съм китарен кабинет с фазоинвертор и имам някаква идея за какво става дума. В смисъл че е смятан обема, отвора за басрефлекса и след това са правени измервания и т.н.
« Последна редакция: 23 Август, 2018, 09:41:41 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #220 -: 23 Август, 2018, 20:58:08 »
Значи, накичил съм всичко, но анодното е доста високо и ампа е много HOT. 290V е на анодите на ЕЛ84. Анодното е 320V. В момента съм със стари лампи. Къде да почвам да човъркам за да го сваля?

P.S. Смених и лампите и дереджето е същото.
« Последна редакция: 23 Август, 2018, 21:22:54 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #221 -: 23 Август, 2018, 22:12:19 »
В крайна сметка http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm тук най отдолу че и по други форуми четох че 290 на анода на ЕЛ84 е OK. Като гледам трябва да вдигна катодните резистори за да докарам около 38-40 mA за да падне plate dissipation на около 11W. В момента стойностите на двата канала са около 56 mA, което си е множко. На прав път ли съм? :)
А по този калкулатор http://www.tedweber.com/webervst/tubes1/calcbias.htm излиза 37,2 mA оптималния биас за това напрежение.
И още един много готски калкулатор https://robrobinette.com/Tube_Bias_Calculator.htm
« Последна редакция: 23 Август, 2018, 22:26:31 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #222 -: 23 Август, 2018, 23:55:41 »
В крайна сметка http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm тук най отдолу че и по други форуми четох че 290 на анода на ЕЛ84 е OK. Като гледам трябва да вдигна катодните резистори за да докарам около 38-40 mA за да падне plate dissipation на около 11W. В момента стойностите на двата канала са

Да при това напрежение 37-38ма ток правилно си се ориентирал.Пускал съм  ги на 315в и ми се струва че по-добре работят.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #223 -: 24 Август, 2018, 00:51:14 »
ONZI
Да, на 315в добре работят ако са 6п14п-ЕВ, ама търсената работна крива става съвсем друга, Немските на такова напрежение си заминават за часове.

bluelemon

Всичко ли е закачено?  2 канала,2 изходни трафа, преамп, дросел и тн? какъв е тока и анодното на триодите на преампа?
Нещо ми е тегаво да се ориентирам по монтажа, хм. Ще го разгледам подробно тия дни.


Не го монтирай отвътре говоителя, тествано е, негативните ефекти за звука са сериозни при по дебел материал за кутията какъвто ти ползваш.  С оригиналния тънъки еластичен многолистен шперплат бива ама в твоя случай не.
« Последна редакция: 24 Август, 2018, 01:03:20 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #224 -: 24 Август, 2018, 09:43:54 »
Всичко е закачено. Свирят и двата канала и няма никакви смущения и шумове. Анодно на триодите 195V. Тока го смятам на база пада на напрежение върху катодния резистор. Знам че не е супер точно и е леко завишено, но ми е по лесно и по безопасно. Та тока идва 1,1 mA при 1.1 kOhm резистор. Пада на напрежение върху единия резистор е 1,29, а на другия 1,25. Демек тук май всичко е наред. Дали не е нещо с изходните трафове и заради тях да е малко по високо анодното на крайните лампи? Мога ли да взема 195V за индикаторната лампа от анодното на ЕЦЦ83-ката?
« Последна редакция: 24 Август, 2018, 10:24:06 от bluelemon »
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |