| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: электроника МС 5311  (Прочетена 1001 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
электроника МС 5311
« -: 19 Февруари, 2019, 22:36:28 »
Съветско копие на 5.25" флопи TEAC :)
http://offtop.ru/dustyattic/v1_840235_2.php

http://zxbyte.ru/fdd_ms5311.htm
Знаели са от къде да копират братушките :)
« Последна редакция: 19 Февруари, 2019, 22:46:59 от FAMICOM_87 »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #1 -: 19 Февруари, 2019, 22:58:16 »
В Правец също бяха копирали флопи Епъл, но всички знаем какъв продукт излезе...  :D Не е само да го копираш, но е нужно и да го направиш добре.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #2 -: 19 Февруари, 2019, 23:03:34 »
само чирпанските ни флопита бяха лоши, точно защото не бяха копия, а имаха "иновационна" спирала за движене на главата  :disk:  :D
Аз примерно на моят Правец 16 съм много доволен от флопито бачка си ок и е точно копие на IBMското. През ръцете ми минаха 20ина такива флопита и почти всички работеха :)
Колкото до флопито на TEAC, то е с най-простата механика на заключване без излишни глупости и дори като дизайн е доста добро, лесно се и разглобява, любимият ми модел, затова съветското копие ми хвана окото  :hi:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: электроника МС 5311
« Отговор #3 -: 19 Февруари, 2019, 23:07:31 »
Мисля имаше някакво наше флопи копирано от тайванско със същата архитектура,но без електромагнита.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #4 -: 19 Февруари, 2019, 23:13:14 »
Нащо копие е на Panasonic имах такова ама така и не го подкарах. И братушките са го копирали този модел под другото им е на първият линк, но при този модел не ме кефи, че ръчката е заключена ако не си пъхнал дискета, което носи рискт от напъване и счупване, освен това не се разглобява лесно, поне аз така и не успях да махна простолувата ръчка , а не смея да я напъна.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #5 -: 19 Февруари, 2019, 23:18:37 »
Въпросните чирпански флопита с които бяха оборудвани всички компютри от серията Правец 8 бяха копие на стандартните на Епъл. Брака им бе пословичен, компютрите бяха в сервиз на 90% заради флопита. Така добре ги бяха копирали и направили. Руското копие не знам как се представя, принципно съм скептично настроен към съветска компютърна техника. Може някой да го притежава и да каже нещо повече.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #6 -: 19 Февруари, 2019, 23:23:27 »
Въпросните чирпански флопита с които бяха оборудвани всички компютри от серията Правец 8 бяха копие на стандартните на Епъл. Брака им бе пословичен, компютрите бяха в сервиз на 90% заради флопита. Така добре ги бяха копирали и направили.

Значи сикаш да кажеш , че тази спирала е копирана а не е наша идея? хаха

иначе тук съм снимал едни 2 наши тънки едното копие на въпросният Paanasonic а другото явно е това тайванско за което споменава lz2xl (Пловдивското) което по физиономия също е копие на Panasonica
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6505.0
Въпросното флопи ми харесва, че е с много прост механизъм без заключване и олекотено шаси
(Една пластина е въпросният механизъм за ръчката :) )
Впрочем има го и за 8 битовият правец на същото шаси със същият механизъм, но с други платки естествено, бях и него снимал някъде , но не  го анмирам :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #7 -: 19 Февруари, 2019, 23:53:40 »
Да, проблемите са в оригинала на флопито, разровете се в американските форуми или изгледайте някой и друг клип в тубата, там ги ненавиждат въпросните, от които са копирани нашите- даже поради същите проблеми, и си имат естествено по-скъпи или по късни заместители. Да не говорим, че епълските флопита като цяло от тая ера са по-зле от на всички останали микрокомпютри.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: электроника МС 5311
« Отговор #8 -: 19 Февруари, 2019, 23:56:25 »
Да, проблемите са в оригинала на флопито, разровете се в американските форуми или изгледайте някой и друг клип в тубата, там ги ненавиждат въпросните, от които са копирани нашите- даже поради същите проблеми, и си имат естествено по-скъпи или по късни заместители. Да не говорим, че епълските флопита като цяло от тая ера са по-зле от на всички останали микрокомпютри.
хаха значи наще тук не са нацелили какво да копират  :lol:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: электроника МС 5311
« Отговор #9 -: 20 Февруари, 2019, 17:18:59 »
Копираха много неща,някой удачно.Други не особено.Чирпанските бяха трагедия.Проблема беше в тоя охлюв,износваше се дирята вътре и флопито си вървеше с дискетите.Това по спомени,все ак минаха почти 35 години от тогава :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |