| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стабилизиране и промяна на напрежението в един тороидален трансформатор  (Прочетена 2348 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
От де я намери тази схма? Тя изобщо не стабилизира напрежение. Не ти върши работа.
Как да не стаблизира, напротив! Референтата е U1, ОУ дава голямо усилване на ОВ и висок коефициент на стабилизация. Схемата е прекрасна, класика аналогова. При случаен проблем с потенциометъра за изходното напрежение (прекъсване), напрежението пада на нула, а няма да скочи до входното, както при повечето, но пък транзисторите са в минуса и трябва да са изолирани с подложки от радиатора. Единствения проблем, който виждам е трафа, който е 18 волтов.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
И на мен не ми допада тази схема,виждам само токова стабилизация,а това какво е напрежението в изхода никой не го следи .

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
...какво е напрежението в изхода никой не го следи ...
На неинвертиращия вход на операционния усилвател се следи изходното напрежение. Обърнете внимание, че знакът за "маса" не е свързан с минуса на изправителя, а с изходния "минус", който е на колекторите на мощните транзистори...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1621
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
...а това какво е напрежението в изхода никой не го следи .
И аз така помислих отначало, но забележи масата на R3 от къде се взема.
« Последна редакция: 18 Октомври, 2023, 11:55:02 от Любо Божков »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София
Въпросът поначало беше за трансформатора: тороидалните трансформатори имат проблем с укрепването на навивките, тъй като при тях проводниците неизбежно се кръстосват. Най-често се заливат с епокси лакове, което прави трудна задачата за тяхната преработка. Може да се пробва донавиване, но при ток 20А проводника трябва да е със сечение поне 4 - 6 кв.мм. Навиването дори само на няколко навивки допълнително (предполагам, че коефициента е около 1V/нав.) с такава жица (шина) си е приключение. Освен това, само лаковата изолация на проводника не е достатъчна.
Ако трафа е оразмерен да дава 12V при 20А, напрежението на п.х. ще е над 13-14V. Освен това, ако е 220/12V при 230V в първичната, изхода може да е над 16V на п.х. Това питащия трябва да измери.
Работил съм във фирма (РЕС), която произвеждаше и продаваше FM предаватели, които много се търсеха след 1990г, та знам, че захранването им беше много критично (и тежко) - трансформатора и радиаторите бяха повече от половината от обема на корпуса, а най-мошните (над 1kW) се захранваха с отделни блокове Harmer&Simmons, с цена...
По отношение на схемата: стабилизира си напрежението, за тези които не виждат - да разгледат внимателно входите вериги на ОУ. При тази схема точно колекторите на мощните транзистори са на маса, т.е. не е необходима изолация.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Схемата е посредствена непрофесионална и дилетантска.Може да ти направи някоя пакост.

Щом трансформаторът е добър постарай се малко повече и направи ето това:

https://www.google.com/search?q=Astron+Power+Supplies+RS-20A+shematiks&sca_esv=574408705&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjTqPavsv-BAxUuVPEDHR95DLcQ_AUoAnoECAQQBA&biw=1366&bih=619&dpr=1

Аз съм доволен. При 20 ампера напрежението пада само 100 миливолта.
Товар за настройка е необходим резисторите са по 5,1ома и се потапят в чаша вода която завира за няколко минути. Отделно има защити от късо съединение (по ток) и завишено напрежение при пробив на регулиращите елементи с тиристор.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Варна
Как да не стаблизира, напротив! Референтата е U1, ОУ дава голямо усилване на ОВ и висок коефициент на стабилизация. Схемата е прекрасна, класика аналогова. При случаен проблем с потенциометъра за изходното напрежение (прекъсване), напрежението пада на нула, а няма да скочи до входното, както при повечето, но пък транзисторите са в минуса и трябва да са изолирани с подложки от радиатора. Единствения проблем, който виждам е трафа, който е 18 волтов.

Да, не съм видял знака за земя на '-' на изхода, поставен е  малко на обратно. Извинявам се...

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
И аз така помислих отначало, но забележи масата на R3 от къде се взема.

Да вярно че има връзка,недоглеждане от моя страна.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Схемата е посредствена непрофесионална и дилетантска.Може да ти направи някоя пакост.

Щом трансформаторът е добър постарай се малко повече и направи ето това:

https://www.google.com/search?q=Astron+Power+Supplies+RS-20A+shematiks&sca_esv=574408705&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ved=2ahUKEwjTqPavsv-BAxUuVPEDHR95DLcQ_AUoAnoECAQQBA&biw=1366&bih=619&dpr=1

Аз съм доволен. При 20 ампера напрежението пада само 100 миливолта.
Товар за настройка е необходим резисторите са по 5,1ома и се потапят в чаша вода която завира за няколко минути. Отделно има защити от късо съединение (по ток) и завишено напрежение при пробив на регулиращите елементи с тиристор.

сигурно е много хубаво това което предлагаш , но за сега по търсенето , което си ми дал намирам само "неразбираеми" (за мен) схеми  .... и едва ли ще мога да го направя (повторя)
както казват братушките , без 100 грама няма да мога да разбера кое как е там  :))
ще потърся още разбира се 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=V1qL2obopDU

Ремонт със описание на същия захранващ блок.
Накратко - ако не те мързеше толкова, можеше просто да напишеш в гугъла МА723 и си заринат със схеми.
Та и този клип го намерих за по-малко от минута...

 :D :D :D
ПП за пореден път - превръщаме се в БГ МАМА
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Платка sl6:
« Последна редакция: 18 Октомври, 2023, 21:30:07 от lz2lx »

Неактивен morski

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 98
  • Населено място: Варна
Колега, предложиха ти да ползваш изпитана готова схема на фабрично стабилизирано захранване за 20 ампера, а ти искаш да откриваш топлата вода през 21 век, защо, от любов към дискусията или нещо друго?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
сигурно е много хубаво това което предлагаш , но за сега по търсенето , което си ми дал намирам само "неразбираеми" (за мен) схеми  .... и едва ли ще мога да го направя (повторя)
както казват братушките , без 100 грама няма да мога да разбера кое как е там  :))
ще потърся още разбира се

В такъв случай изхода е само един,магазин,поръчка.Във всички случай един читав фабричен токоизправител ще излезе по евтин от ремонта на трансивера.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
сега като ми даде платката по има шанс да го направя 
за което ти благодаря много  , остава да разбера ... някои нюанси по схемата ....

не съм мързелив , толкова разбирам
благодаря за платката!
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София
Предложените схеми изискват друг трансформатор (с много изводи на вторичната), а въпросът първоначално беше за тороидалния трансформатор с една вторична без допълнителни изводи. Не разбирам мотивите на колегите за отричане на първата схема. Това е типичен стабилизатор на отрицателно напрежение, само че, тук масата е "преместена" именно с цел да се замасят колекторите на 2N3055. Щом е за предавател, изходният електролит трябва да се шунтира с високочестотни кондензатори, няколко, като се почне от 100pF + 1000pF + 10000pF и да няма дълги захранващи проводници.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |