| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за литиева батерия  (Прочетена 416 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Въпрос за литиева батерия
« -: 07 Февруари, 2024, 00:28:09 »
Попадна ми една батерия за която не мога да намеря данни. Някой виждал ли е такава и как се зарежда. Става на въпрос за SB-D02 1S6P 3,6V 114Ah ако разчитам правилно, производител Vitzrocell. Изглежда прекалено малка за да е такъв голям капацитет 130 х 110 х 40 мм. С търсачката не можах да намеря такъв пакет. Явно е пакет от елементи, но как са свързани имат ли вграден контролер за заряд....????? И това 114 или 11,4 е, като я меря си дава 3,6 волта. По името излизат само отделни елементи на този производител.
175409-0175411-1
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #1 -: 07 Февруари, 2024, 06:08:38 »
Това е първична (непрезареждаема) литиева батерия! 19Ач х 6 = 114Ач, съвсем точно, но при разряден ток 100мА. Специфично чудо!
6 клетки в паралел от този тип - https://www.master-instruments.com.au/file/54757/1/Tekcell-SB-D02.pdf
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #2 -: 07 Февруари, 2024, 08:17:03 »
Ясно благодаря.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #3 -: 07 Февруари, 2024, 11:07:49 »
Това е първична (непрезареждаема) литиева батерия! 19Ач х 6 = 114Ач, съвсем точно, но при разряден ток 100мА. Специфично чудо!
6 клетки в паралел от този тип - https://www.master-instruments.com.au/file/54757/1/Tekcell-SB-D02.pdf
 :hi:

Такива литиеви D-клетки са скъпи и трудно се намират. Също този 19 ампер-часа капацитет са го дали за 6mA ток на разряд, а не 100mA.

Иначе марковите алкални D-клетки се доближават до този капацитет при 100mA ток на разряд. Energizer Max например ги дават 15 ампер-часа: https://data.energizer.com/pdfs/e95.pdf

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #4 -: 07 Февруари, 2024, 13:46:02 »
Да обаче не се знае колко е работила и колко и остава. Намерих я на улицата като се пребирах от работа. Кой знае от какво е и как е попаднала там. Взех я защото видях литиева и е опасно да седи на улицата, валеше. Но щом не е от запалващите се. Не знам какво приложение да и намеря, явно е от някава електроника за рамта
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #5 -: 07 Февруари, 2024, 14:14:07 »
Можеш да провериш колко ѝ остава като измериш напрежението, но след като са я изхвърлили едва ли нещо остава. Такива батерии имат доста тясно приложение. Слагат се предимно в устройства които не черпят почти никакъв ток, но батерията трябва да държи с години. Спокойно могат да изкарат 10 години, докато алкалните биха се само-изтощили два, че и три пъти за такъв период от време.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #6 -: 07 Февруари, 2024, 16:50:00 »
Мисля че знам за какво служи, но съм очуден. Днеска минах покрай една спирка с електронно табло което показва кога ще дойде следващия рейс. С течни кристали е. Бяха му отворили карантиите и там видях 4 такива батерии навързани. Явно както казваш не им се занимава с акумулатори и са намерили такова решение. За мен е глупаво но, те си знаят. Еми дава 3,6В но колко живот и остава и дали е нова изгубена забравена или стара изхвърлена, кой да ти каже. Както пееше Васко “а дали е така кой кой да ми каже, аз вървя през града и подсвирквам си даже”
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #7 -: 07 Февруари, 2024, 17:20:27 »
Най-вероятно са изчислили колко време им отнема за изразходват да кажем 80% от капацитета си и ги сменят по разписание за да не се стига до прекъсване на работата на устройството.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Въпрос за литиева батерия
« Отговор #8 -: 07 Февруари, 2024, 22:18:12 »
Често съм срещал такъв тип батерии в топломери/водомери. Наскоро видях една над над 20 години и устройството все още си работеше.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |