| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Модулатор за старите приемници  (Прочетена 2123 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Модулатор за старите приемници
« -: 01 Ноември, 2020, 18:30:20 »
Знаете,че голяма мъка стана след като спряха аналоговата телевизия и нашите приемници няма как да ги подкараме.Едни колеги ползват модулатори от стари телевизионни игри.Други пък приставка за дециметров обхват "ПТП 216" и севъзможни варианти.Китайците сякаш видяха,че Оперите,Кристалите,Пирините,Стадионите и т.н няма как да ги подкараме директно и те създадоха на една малка платчица с десетки елемента едно  модулаторче който преобразува аудио/видео сигнал в 8 канал на метровият обхват.Изходното ниво е толкова силно,че задължително трябва да се включи към буксата силен сигнал на телевизионният приемник,защото от много силен сигнал изображението малко се накъдря.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #1 -: 02 Ноември, 2020, 07:32:31 »
Това почти същото като в старите тв игри. Така изглеждат много по приятно новините за ковид между другото :hi: :D
Добре работи тв браво 😎

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #2 -: 02 Ноември, 2020, 09:50:48 »
Не съм вярвал че такова нещо може да се продава и то в метровия обхват.Интересува ме този високочестотен трансформатор за какво служи?.Според мен или честотата на избрания канал или може би честотата на звуковия стандарт 5,5 или 6.5.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #3 -: 02 Ноември, 2020, 10:30:21 »
Радвам се, че си случил на такъв прилично работещ модулатор. Звука обаче сигурно е на 5.5 мега.
Феритния трансформатор който се вижда на снимката е трафа от обратния преобразувател в захранването на гадината. Имам много подобен, да не кажа същия модулатор, но не останах доволен от работата му. Звука не можах читаво да пренастроя от 5.5 на 6.5 и като цяло схемата е елементарна с няколко транзистора, почти същата като намиращите се из нета любителски конструкции. Но в твоя случай действително се представя много добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #4 -: 03 Ноември, 2020, 19:16:46 »
На тая платка не се вижат доработки за звукът или някой много умело е пипнал :)
Впрочем картината ти е сплеската, явно предаването е 16:9 виж си настройката от приемникът.
Иначе с тия пропотции много кофти правят, масово стари серяли по канал 1 , БТВ и други телевизии са пропорция 4:3 и вместо да сложат 2 черни ленти от страни и да запазят пропорцията, те дебилите я разчекват на 16:9 телевизорите да запълни целият екран и главите на хората са плоски.
Аз ръчно трябва да си я оправям от модерният 16:9 телевизор да го сплескам, че да приеме нормална форма и да имам 2 черни ленти я страни.
Това е все едно както беха едно време 4:3 телеввизорите и като дават филм от кино винаги имаше 2 черни ленти горе и долу, а не ни рапъваха образа по вертикала че да запълни екранът хаха.

Знам че малко се отплесвам ама сега с тия модулатори ми напомни  и пародията и фарсът с рекламната кампания  за цифровата телевизия!
Вместо да раздадът на хората по селата с Оперите и Респромите по един приемник с правилен RF модулатор на VHF обрват от 1 до 12ти канал със звук 6.5М те купили най-долните бракми дето сигурно и модулатори са немали. А в кампанията обясняваха като на дебили как да вържат SCART или чинчовият кабел, а за антенният почти нищо не споменаха, а то това е най-сложното .   :master2:
С тия пари дето пръснаха за тъпата си кампания можеха да снабдят хората не само с пригодни приемници, а сиугрно и да им купят модерни телевизори хаха  :crazy:
« Последна редакция: 03 Ноември, 2020, 19:25:25 от FAMICOM_87 »

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #5 -: 04 Ноември, 2020, 08:00:02 »
Лично аз не намирам кусур какво е отношението на картината 4:3 или 16:9.Важното е,че тоя сполучлив модулатор успява да изкарва невероятна картина,а за звука не мога да кажа.Преди време за да подкарам едно видео което е само в дециметровия обхват ползвах старите приставки едноканалните с батерии от 24 канал на 1 канал като ставаше една плетеница от проводници.Тук в случая на колегата с тоя модулатор излишните кабели са спестени.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #6 -: 08 Ноември, 2020, 08:00:09 »
Когато реставрирах телевизора "Кристал" аз му поставих една малка платчица за звук за 5,5MHz за да може спокойно да работи на кабелната телевизия.Самия модулатор и той е със същия стандарт и телевизора работи стабилно.Направо останах изненадан колко много силно изходно ниво дава,че да се включи към буксите "силен сигнал".Вместо да говоря направих кратко видео да добиете представа
https://www.vbox7.com/play:437bf703f1

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #7 -: 08 Ноември, 2020, 19:10:37 »
Супер :)
Абе, момчета, що не си направите дървени кутийки за тия модилатори ще станат супер в комплект с телевизорите :)

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #8 -: 08 Ноември, 2020, 20:24:23 »
 :D
Супер :)
Абе, момчета, що не си направите дървени кутийки за тия модилатори ще станат супер в комплект с телевизорите :)
И НЧ кабелите - текстилни, а към антенния вход плосък 300 ома...  :D

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Модулатор за старите приемници
« Отговор #9 -: 08 Ноември, 2020, 22:53:33 »
:DИ НЧ кабелите - текстилни, а към антенния вход плосък 300 ома...  :D
Да  :bravo: и с бкелитен щепсел, индикаторни глим крушчица, метално ключе цъкалка от българските и някой готин метален декоративен надпис от рода на "Опера" или "Мелодия"  :flag_of_truce: :crazy:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |