| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Финезия 1, 2 и 3 - митове и истина  (Прочетена 2003 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Emo Evtimov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Sofia
Re: Финезия 1, 2 и 3 - митове и истина
« Отговор #15 -: 04 Юли, 2023, 19:57:31 »
Здравейте, искам да изкажа специални благодарности към създателя на тази тема. И аз съм от поколението изранасло с тази техника. И ей така от носталгия по миналото реших да си купя Финезия 1 . Като я пуснах беше много зле...След като я настроих извади приличен звук, но за кратко. Оказа се че зъбното колело се е изяло. Потърсих в иБей и намерих от Полша комплект за 13.50 евро с доставката...Монтирах ги и отново засвири (голям кев)...но след известно време спря да върти мотора...Купих друга за части...Смених моторчето и отново засвири...но след време започна да изключва по средата на касетата...Тази която купих за части изглеждаше много запазена(и не изключваше) и аз взех да сменям платки, но първата все така изключваше докато не прочетох внимателно тази тема и разбрах че това се ръководи от брояча (нямаше да се сетя) и я оправих за 2 минути. Другата също я поправих. Оказа се че един от предпазителите като го мериш с мултицет е ОК , но системата тръгна след като го замених. Свири добре но единия канал е заглъхнал...Не е от главата. Размених им ги и пъвия продължава да свири перфектно а другия му глъхне десния канал. Та мисля че тук е мястото да попитам от какво може да е ? LM1112CN или от нещо друго...?

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Финезия 1, 2 и 3 - митове и истина
« Отговор #16 -: 12 Юли, 2023, 12:20:20 »
Тоест, да разбирам,че каквото и да правите, винаги левият канал свири добре, а десният - глухо? Тогава трябва да проверите целия десен канал за някакво несъответствие на честотно определящ елемент. Ако някой е правил нещо по предусилвателя и по погрешка е поставил кондензатор с неподходяща стойност, може да се получи нещо такова. Друга възможна причина е някой така да е разстроил бобините на мултиплекс филтъра, че вместо на 19 kHz да режат на по-ниска честота. Обърнете внимание и на кондензатора за индивидуална корекция на високите честоти при плейбек - стойността е 680 пикофарада и понякога последователно на него е свързан резистор 1.5 к. Сега ще погледна схемата и ще допиша кой е номерът му.

Неактивен chronometer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Финезия 1, 2 и 3 - митове и истина
« Отговор #17 -: 12 Юли, 2023, 13:01:01 »
За десния канал - С102-680 pF. Останах с впечатление, че имате и друга платка с възпроизвеждащ усилвател за Финезия 1? Ако е така и нищо друго не дава резултат, сменете я за проба. Разбира се, най-добре е да подадете на мястото на главата сигнал от тонгенератор с размах не повече от 2-3 mV и честота 10 килохерца и да проверите с осцилослоп или електронен волтметър (не непременно дигитален, а такъв, който покрива звуковия обхват), в кое стъпало точно се появява затихване на високите честоти и там да търсите дефектния елемент. Всъщност, ако сте абсолютно сигурен в главата, можете да запишете на друг качествен дек 10 kHz и ползвате тази касета за източник, тъй като тази проверка ще обхване и индивидуалната корекция. Иначе, с емпирични методи трудно ще откриете повредата.
Желая Ви успех!

Неактивен Emo Evtimov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Sofia
Re: Финезия 1, 2 и 3 - митове и истина
« Отговор #18 -: 14 Юли, 2023, 11:18:14 »
Всъщност още почти нищо не съм правил. Освен че е заглъхнал десния канал и десния индикатор стои почти статично по средата. В главата съм сигурен на 100 процента защото работещия свири добре с двете глави. Когато имам време ще се позанимавам и ще пиша резултата. Много благодаря за съветите и насоките които ми дадохте.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |