| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ОТГ 1-01  (Прочетена 571 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
ОТГ 1-01
« -: 06 Март, 2024, 09:20:31 »
От известно време си играя с тези тонколони, да ги поосвежа, смяна на трептяща система на басовете и т. н. но като им загледах филтрите единия кондензатор ми изглежда малко не на място. Кондензаторите са 10мкф(големия) малкия е 4мкф а този цилиндричния е 8мкф.
Някой може ли да каже колко мкф трябва да са кондензаторите, защото от схемата не мога да се ориентирам. Говорителите са ВКН1221  и ВЛД 40/4

Активен nickolaycho

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: село Владая
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #1 -: 06 Март, 2024, 11:45:04 »
Разделителната честота е 3500 херца заради лентовия високочестотен. Филтърът е от втори ред за ниския и трети ред за високия, кондензатора на баса е 10 мф, на високия съответно 6 и  15 мф, бобините са 0,42 мх на баса последователно и 0,11 мх паралел на лентовия!
Реставрирани и налични: Мелодия, Мелодия 2, Мелодия10, Мелодия 14-стерео-3 бр,  Мелодия11, Хармония1, Хармония 20-2 бр, Симфония, Концерт, Пионер-2 бр, Акорд102 - 3 бр, Октава, Латвия, Ригонда102, ВЕФ-радио-2 бр, Сакта, Люкс2, Еделвайс, Концертино, Чайка,

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #2 -: 06 Март, 2024, 15:11:56 »
Добре, кондензаторите са оригинални. Да кажем ще ги сменя, бобините с какъв уред мога да ги измеря ако не е тайна. Тонколоните и филтрите са си оригинални отг 1-01

Активен nickolaycho

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: село Владая
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #3 -: 06 Март, 2024, 15:30:34 »
Индуктивността на бобините се мери със съответния уред - китайско производство, струва около 4-5 евро! С него се измерват доста елементи...
Реставрирани и налични: Мелодия, Мелодия 2, Мелодия10, Мелодия 14-стерео-3 бр,  Мелодия11, Хармония1, Хармония 20-2 бр, Симфония, Концерт, Пионер-2 бр, Акорд102 - 3 бр, Октава, Латвия, Ригонда102, ВЕФ-радио-2 бр, Сакта, Люкс2, Еделвайс, Концертино, Чайка,

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #4 -: 06 Март, 2024, 16:57:49 »
Кондензаторите най вероятно са в перфектно здраве.
Маслените са почти неубиваеми

Цитат
защото от схемата не мога да се ориентирам
Имаш ли схема?

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #5 -: 06 Март, 2024, 17:07:54 »
Имам книгата на Попянев там са описани и филтри и кутии и всичко за тези и други озвучителни тела.
Не знаех че с мултицета могат да се мерят бубините.
Да съгласен съм че оригиналните кондензатори са супер, единия цилиндричния не ми изглежда оригинален.
Аз пак ще намеря този тип кондензатори руски

Активен nickolaycho

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 79
  • Населено място: село Владая
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #6 -: 06 Март, 2024, 17:24:22 »
Схемата е елементарна, руските кондери са великолепни и вечни! Намерете хартиено-маслени и комбинирайте до получаване на необходимите стойности, никъде не съм казал, че индуктивност се мери с мултицет, макар че има и такива модели...Ако искате подменете окабеляването вътре - ще има ефект! Колоните са уникални, имам два чифта такива, свирят вериколепно на лампата!
Реставрирани и налични: Мелодия, Мелодия 2, Мелодия10, Мелодия 14-стерео-3 бр,  Мелодия11, Хармония1, Хармония 20-2 бр, Симфония, Концерт, Пионер-2 бр, Акорд102 - 3 бр, Октава, Латвия, Ригонда102, ВЕФ-радио-2 бр, Сакта, Люкс2, Еделвайс, Концертино, Чайка,

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #7 -: 07 Март, 2024, 08:41:19 »
Цитат
Имам книгата на Попянев
Аз я намам.
Може ли снимка на схемата

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #8 -: 07 Март, 2024, 10:20:06 »
Ето ти схемата.
Правилните стойности съм ти сложил в червено. /толкова със MS Paint ... :) /
Гледай да не объркаш поляритета - високочестотният е в противофаза.
:)

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #9 -: 07 Март, 2024, 10:53:05 »
Благодаря ама аз не виждам какво ще мму объркам, на Високочестотния си пише + и -, на филтъра също пише ВЧ + -.
+ на ВЧ говорител с + на филтъра

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #10 -: 07 Март, 2024, 11:00:02 »
 :bravo:
+ на влд-то се връзва с + на филтъра, би трябвало при този вариант да отива в противофаза

Неактивен ingkunev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Стара Загора
  • DIN-45500
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #11 -: 07 Март, 2024, 11:24:56 »
Не знам как ти е обозначена платката. За по сигурно, "-" на високочестотният трябва да идва от кондензатора.
:)

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #12 -: 07 Март, 2024, 11:57:18 »
Снимката е от нета, филтъра е същия в средата са +- към усилватела, в ляво на снимката +- на баса, а от другата страна към високочестотния говорител. Всички плюсове и минуси са в една редица. Синфазно са свързани като гледам, ще ги проследя и мойте кабели щото са оригиналните

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #13 -: 07 Март, 2024, 21:09:34 »
Много трябва да се внимава с мощностите ! На времето сменях лентички на влд кажи речи всеки ден , докато някой ми каза да свържа лампа последователно. Вярно, високите намаляват , но поне не горят станьоли .            От опит съм се убедил , че смятан филтър не "свири" или моя слух е много "изтънчен".  Та с проба става ! Извади филтъра извън колоната пусни музика и сменяй кондензатори до като ти хареса ! Индуктивностите няма смисъл да се пипат. Хубаво е да комбинирате различни видове кондензатори !

Неактивен Valiosport

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 49
  • Населено място: Ловеч
Re: ОТГ 1-01
« Отговор #14 -: 07 Март, 2024, 21:52:02 »
Нямам намерение да променям филтъра, искам кондензаторите и бобините да си останат както са си били някога, просто единия кондвнзатор изглежда не на место. Усилватела си остава оригиналния 2х35 вата

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |