| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хармония 103  (Прочетена 9205 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #45 -: 27 Декември, 2017, 16:19:55 »
И за да не скучая реших да пробвам приставката за УКВ-то. Пуснах го на една лампа само за проба, но хванах само една станция и то доста шумно. Ето едно линкче да видите как съм я свързал https://www.dropbox.com/s/8iqucfjmjdgi273/20171227_155730.jpg?dl=0. На лилавата има 9 волта. Кафявата единична, която е на кондензатора съм закачил 1 метър жица. Оплетката съм я хванал с едно крокодилче на шасито, а другия края е в буксата на УКВ-то. Има ли нещо което не е както трябва. Нали трябва да включа само копчето УКВ и да настройвам. Нещо много карък ми тръгна с тази апаратурка :)
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #46 -: 27 Декември, 2017, 17:54:58 »
Пак съм аз, хохо! Една добра новина. Подкарах радиото и си бачка хайвана. Нещо ме загложди оплетката на шаси при положение че захранвам с отделен траф. Закачих минуса на оплетката и сега работи пушка. Махнал съм всички стрелки тъй като скалите не са верни, но поне са красиви и светят в тъмното.  8) Грамофона също тръгна. Остана само да тръгне и усилвателната част и сглобявам. Жената ще ме изхвърли вече с тва радио  :---

П.С. Измерванията на лампите са на предната страница :)
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #47 -: 27 Декември, 2017, 18:16:58 »
 :bravo:

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #48 -: 28 Декември, 2017, 15:39:03 »
Мисля че за сега сагата приключи. Много благодаря на всички за помощта и най-вече на колегата цек (той си знае). Смених 22нф в решетката на неработещата ел84 и тръгнаха и двете лампи. Остана да сглобявам и да си сипя едно винце :) Весели празници!
Mithrandir

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Re: Хармония 103
« Отговор #49 -: 28 Декември, 2017, 18:04:18 »
Темата стана дълга , но има защо.
Неизправността според мен е висока топка за всеки реставратор.
Чувствам се длъжен за пояснения:
- прехвърлящ кондензатора  работи на около 15 волта
- няма късо
- няма и следа от утечка.
- режимите на лампите са в норма.
(по схема http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_harmoniq_20_69_103.pdf има грешки
вместо 30 волта на катода на втори триод трябва да е 15)
Но капацитета му е много намалял до толкова , че диференцира входния сигнал
така че в изходния трансформатор сигналите от двете лампи взаимно се изваждат.
Затова не работи с две лампи.
Ако кондензатора беше прекъснал , крайното стъпало щеше да работи с двете лампи.Подобна схема с катодна връзка има при старите осцилографи.

Трябва да отбележа и упоритостта на този млад колега да направи всички измервания и проби които му поръча форума и да му пожелая много и успешни реставрации !

Весели празници!
« Последна редакция: 28 Декември, 2017, 18:46:16 от цек »
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #50 -: 28 Декември, 2017, 23:14:38 »
Имам още един въпрос относно УКВ приставката. Най-високата честота на която хващам радио е Bulgaria on air - 102.7 MHz. Има ли начин да се модне схемата и да хващам малко по-нагоре? Поне Z rock, което е на 103.7 MHz за Пловдив. Зависи ли качеството на антената за качеството на сигнала и станциите които се хващат?   :crazy:
Mithrandir

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #51 -: 28 Декември, 2017, 23:42:37 »
Развий болчет на УКВ модула.
Или ела да ти го пренастроя

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #52 -: 28 Декември, 2017, 23:56:25 »
Мерси! Ще пробвам с болтчетата. Ще пиша какво се случва.
Мамка му, пак трябва да разглобявам всичко! Мислех че ще стане само като махна задния капак. И утре е ден.
« Последна редакция: 29 Декември, 2017, 00:27:58 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #53 -: 29 Декември, 2017, 08:42:40 »
Болчет което стърчи през алуминиевия капак на УКВ модула.
То е променлив кондензатор.
Развиваш по малко .докато стигнеш желаната честота

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #54 -: 29 Декември, 2017, 11:35:41 »
:) Уууу голяма играчка си намерих, хаха. Ок. Тези бели пръчки, на които са ядрата май, какво ще стане ако ги врътна? Освен болтчето има и едни други две врътки. Те за какво са? Развъртях това онова и сега започнах да хващам съвсем други станции :) Не е лошо. 

 :wizz:

Хванах някъф рокенрол, което е по важното. \m/
« Последна редакция: 29 Декември, 2017, 11:48:36 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #55 -: 29 Декември, 2017, 11:54:05 »
По принцип, "болтчето" на УКВ-модула с алуминиевата капачка, не го върти. Само на конверторната платка ще въртиш сърцевината на едната бобина, пробвай, не помня коя беше. Така ще изместваш обхвата, примерно от 98 до 108 МХц, или 92-102 МХц и т.н., т.е. 10 МХц честотна лента.
Успех и направи едно клипче.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #56 -: 29 Декември, 2017, 11:57:11 »
Кофтито е че вече развъртях всичко що може да се върти :D В крайна сметка като съм доволен от всичко ще направя едно клипче на целия шкаф. Да не си мисли някой че продължавам да се шегувам с форума :) Радио Пловдив го хващам брилянтно.
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #57 -: 29 Декември, 2017, 12:13:22 »
Е, то така се учи, няма проблем щом работи  :) . Ако не си въртял и сърцевините на трите МЧУ-та, тези отгоре които са на шасито, с трите големи алуминиеви капачки, може да опиташ, значително е възможно да се подобри качеството.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #58 -: 29 Декември, 2017, 13:08:25 »
Абе много хубаво не е на хубаво :) скъса се конеца на кинематиката. Пак съм в изходна позиция, демек всичко вън. Много ме дразни тоя конец. Като гледам схемата долу на колелото на УКВ-то са две намотки. Има и някаква пружинка и т.н. Някой пробвал ли е да го направи без завъртане а само премятане през врътката на УКВ-то. Пробвах и си върти.
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #59 -: 29 Декември, 2017, 13:14:31 »
Някои колеги ползват рибарска корда, други хирургичен конец, аз ползвам обикновен кафяв капрон, много съм доволен. Пружинката е за да не се отпуска кордата, хубаво е да я има. Иначе, на валчето на копчето, трябва да има една-две навивки, на самия УКВ блок на колелото, може да не вкарваш в засечката кордата, само две-три навивки около колелото.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |