| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: аркадни игри платки идеи проекти  (Прочетена 10195 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #165 -: 29 Април, 2023, 21:48:20 »
мъча се от доста време с една платка на галага-двойна.Беше съвсем умряла,доста чипове имаше повредени,но вече светна и стартира!Проблема е че не се влияе от нищо и си играе сама.Доста мъчения изтърпях но не разбирам как 4 броя z80-процесори работят заедно.Всеки си иаа епроми и т н...Смених всички интегрални схеми и прави същото.С какъвто и комплект бинове да заредя? Единия епром+z80 +2xram2114 вършат тази работа -управляват плеерите и интерфейса.
В западните сайтове дават за тази повреда единия рам-повреден.При мен и да ги махна прави същото.Със сонда проверявам -текат данни има ресет -високо ниво , има-часовник,клок,честота,но периферните чипове ls244+ls374 които са вързани в шината на процесора не реагират.Сменил съм и цялата им периферия редица тетеелки наоколо?Нямам идея от какво може да е.Интересното е че като пипам ресета с метален предмет-пенцети например от време на време играта се рестартира и забива.Същото и при докосване на чипове около въпросния процесор.За сега продължавам да измервам за прекъснали шини но безуспешно.Всичко изглежда добре.Налагах и кондензатори-безуспех.Нещо или възбужда или смущава процесора.Не съм запознат с този z80?Няколко крачета има на които не знам какви нива трябва да има за нормална работа.Даташийти много има,в нета ама аз май не съм наясно или вече усложнявам нещата от много работа по платката.Трябва самата платка да стартира с кредит-0 ,и да тръгне демо , а при мен има кредит 6 или 72!И се чува този повтарящ се шум от постоянно начукване на кредити.
Ето и видео за проблема
« Последна редакция: 29 Април, 2023, 22:01:51 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #166 -: 29 Април, 2023, 22:07:23 »
Добавям една схема с описание и снимка на процесорната платка,видеоплатката е отдолу.Ако представлява интерес за някой колега да разгледа?

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #167 -: 30 Април, 2023, 09:23:21 »
Можеш ли да дъмпнеш съдържанието на този епром и да ми го пратиш за да го разгледам.Според мен проблема е в него.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #168 -: 30 Април, 2023, 20:43:23 »
От новите придобивки есна дъртотия,много рядка!city conection pcb.Изпълнена със процесор-HD5309.Като за 8-битова игра графиката е страхотна.Станoарта на свързване е много предиJAMMA.Всичко е изпълнено със нормални ТТЛ-интегрални схеми,без заключени палове и къстъм персонализирани, чипове!Които не се предлагат никаде и даже е много трудно да се изградят с обратно инженерство.Някой ги правят с пик процесор или други програмируеми модули.
Музикалните чипове са на ямаха имам дузина бройки мога да подаря на накой колега от форума ,ако иска да си изгради проект с такъв чип.

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #169 -: 01 Май, 2023, 08:46:35 »
Страхотна игричка!
На времето ходихме на боулинга в Сл.Бряг и там я разцъквахме :)
lopesbroko случайно да ти се намира на някоя неработеща платка къстм чип HK-1000 на Toaplan понеже зачовърках една платка и тоя се оказа скапан пък игричката   изглежда много яка .Реализиран е от три 74ls240 и една 74ls174 + много съпротивления.Рових в нета но има само заместители на някаква нечовешка цена и никъде схема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #170 -: 01 Май, 2023, 17:05:22 »
много ме кефи колко е огромна тая платка като чаршаф  :D

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #171 -: 01 Май, 2023, 17:18:49 »
Нямам тякъв къстъм чип, не съм и чувал за такъв.Сори Васе.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #172 -: 10 Май, 2023, 21:05:34 »
Ето тук как стартира пакмана с хвърчашия буз-контролер и с оригиналния на Васко!Даже го монтирам при включена платка, установява се ,прочита програмата си и стартира!

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #173 -: 27 Май, 2023, 21:47:19 »
Преди 3 дена си дадох старт отново на спортната злоба :) да фиксна една страхотна игричка от 80-те AMIDAR предоставена любезно ми от lopesbroko!
Навремето ако я разцъквахме  в залите с игри.
Епромовете бяха си позаминали най-вероятно понеже са по над 40 години. Мъки имаше с програмирането им понеже моя програматор не подържаше 25v се наложи да си купя такъв.
Та първата картина след програмирането на ромовете беше много готина черга :)


След разследване и смяна на два чипа резултата леко се промени :


След проверка на цялата address bus и data bus открих още два наполовина изпушили чипа 74LS367. След смяната им положението се подобри още малко,
и се актирира тъй наречения "The watchdog" :





to be continued.....
« Последна редакция: 27 Май, 2023, 22:05:31 от vasil.lyutskanov »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #174 -: 28 Май, 2023, 15:43:17 »
Щом се е появила таблицата,значи е на път да стартира!Нещо забива програмата да продължи нататък,към играта!

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #175 -: 09 Юни, 2023, 17:04:12 »
Опит за възстановяване на една прекрасна игричка Gaplus или другото и име е Galaga-3 :
168237-0" class="fancybox" rel="topic">
Разпоих няколко чипа който много ме съмняваха и положението се оказа повече от плачевно.
Не знам как е съхранявана платката, но е невъзможно да се въстанови според това:
168239-1" class="fancybox" rel="topic">
168241-2" class="fancybox" rel="topic">
168243-3" class="fancybox" rel="topic">

За съжаление платката отива за части :(


...не мога да разбера защо се дублират така снимките!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 555
  • Населено място: град Добрич
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #176 -: 11 Юни, 2023, 21:32:44 »
Интересни снимки.От някакъв микроскоп ли са правени?

Неактивен vasil.lyutskanov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Бургас
Re: аркадни игри платки идеи проекти
« Отговор #177 -: 11 Юни, 2023, 22:03:11 »
Някакъв боклук за 25 кинта от али.Ама си върши работа:

168273-0

сега админа ще ме дисквалифицира за реклама :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |