| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на Правец 8С, въпроси за тактови сигнали, клавиатура, памет  (Прочетена 3357 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
Здравейте отново,

някой може ли да отговори на въпроса за двата FDC ПРОМа КР556РТ11.

* Как може да се изчетат (бекъпнат). Нали са в крайна сметка памети. Не би ли следвало всеки ЕПРОМ програматор да може да ги чете. Подваваш адреси и чакаш битове. Виж за записам, може да има особености.

* Има ли някъде вече качени файловете от тези ПРОМове

Можеш да ги прочетеш даже и с твоя програматор като 27512 EPROM, но ти трябва такъв адаптер с цоклите обратно: https://github.com/SukkoPera/OldPromAdapter

След това трябва да конвертираш BIN-a от 27512 формат на 82S129: https://www.arcade-cabinets.com/cgi-bin/27512-to-82S129

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Ура работи!

Вчера късно вечерта имах малко време и извадих осцилоскопа да погледна това онова.
Прегледах сигналите на 74ЛС174 и изглеждаха наред, с изключение на два, FA5 и FA6, които просто бяха постоянна нула.
Тъй като не знам дали това е нормалното им състояние, се отправих към ПРОМ-овете.

Започнах да гледам изходите за данни (4-те бита от всеки ПРОМ).

Проблемът

На някои от изходите сигналът беше доста странен - звънене (ringing), осцилации, вместо правоъгълни импулси.
Като че ли се оптива да направи нещо, но не става.

На някои от вас вече може би им става ясно за какво иде реч тук. Това ще е доста интересна повреда за ПРОМ, защото по-принцип, те умират на ниско, високо или плаващо ниво, ама осцилация като от R-C схема?
Тъй като съм го виждал това и преди, първото което ми хрумна е лош контакт на тези стари сокети, който съзадава капацитивна връзка и от там осцилациите.

Това съвсем се потвърди, след като се върнах за втори път на някои от краката и виждаш ли, проработиха, а пък друг отказа.

Въпреки, че ги бях вадил тези ПРОМ-ове и бях уж чистил явно цоклите са заминали.

Решението (за сега)

Още малко спрей за контакти.
След това взех два нови цокъла и ги забодох в тези на платката и отгоре в тях забодох ПРОМ-овете.
И хоп, започна да буутва, зареди ДОС и т.н.

Изиграх един Moon patrol и си легнах.

Какво остава
Да разпоя тези цокли и да ги сменя с нови.
Да зачистя пластмасите.
Да оправя конектора на клавиатурата - където има счупен ПИН за Ф2.
И да го сглобя.

Много благодаря на всички за оказаната помощ тук във форума!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
Не винаги е нужно да се сменя цокъла. Можеш да им извадиш пластмасовия корпус, да видиш да не се е огънала някоя пластинка и да ги почистиш.

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Здравейте,

Пуснах една програмка за диагностика и тя изплю 3 неразпознати карти.
В Слот 3, определено е картата за 80 колони и допълнителните 64КБ, нали така?

Някой знае ли какво е вързано на Правец 8Ц на Слот 1 и на Слот 2.
Едното трябва да е Центроникса, а другото дали е RS232?

Също така, несвързано с въпроса по-горе, всеки път като се опитам да заредя ПроДОС започва да зарежда показва един начален екран
с информация, Apple Copyright и т.н. и после увисва. Ако натисна контрол РЕСЕТ и влиза в Монитора.
Пробвах няколко различни дискети и не става.

Има ли някакава особеност за ПроДОС.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
За да върви на Правец, ProDOS трябва да е версия 2.4.1 или по-нова: https://prodos8.com/

ProDOS 2.4.1 adds several improvements and bug fixes to ProDOS 2.4.
   Includes ROM ID detection for many Apple II clones, and workarounds for clone firmware bugs.
      Franklin Ace
      Laser 128
      Unitron
      Pravetz

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
За ProDos-а си видял предполагам , иначе ето ти една по-нова и интересна програмка

https://www.golombeck.eu/index.php?id=38&L=1

иначе може да потърсиш и "SlotScan" също добра при откриването на карти.

Иначе това което е забелязала програмата е  принтерска и серийна карта както - 80-кол най вероятно .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Благодаря!
ProDOS тръгна.

TheHungry,
на уеб сайта на този човек пише за тази програмка Identify II, ама няма линк за download или аз недовиждаm нещо.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
След малко ровене, четене на документацията ан Правец 8С и на Apple IIe, заетите слотове от вградените на дъното модули на 8Ц са:

Слот 0 (или AUX) -> 64K extended RAM, 80 col
Слот 1 -> Centronics, ROMa е в D38
Слот 2 -> RS232 - на много дъна чиповете не са запоени, т.е. това е опция, но ROMа си е там и се намира в D38
Слот 3 -> Съшо запазен за 80 колонен режим
Слот 4 -> Свободен
Слот 5 -> Свободен
Слот 6 -> Флопи контролер, ROMa е в D38
Слот 7 -> Свободен


Тук има кратко описание на английски на типичната конфигурация, която не е задължителна. Но предполагам много софтуер за Aplle я очаква.
Давам това само като допълнение. Горната конфигурация за Правец 8C е потвърдена през документацията и очевидно е напрвена да следва тази, която е типична за Apple

https://everything2.com/title/PR%25231
« Последна редакция: 27 Ноември, 2022, 23:36:36 от pplaninsky »

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
За да върви на Правец, ProDOS трябва да е версия 2.4.1 или по-нова: https://prodos8.com/

ProDOS 2.4.1 adds several improvements and bug fixes to ProDOS 2.4.
   Includes ROM ID detection for many Apple II clones, and workarounds for clone firmware bugs.
      Franklin Ace
      Laser 128
      Unitron
      Pravetz


Както писах, ПроДОС 2.4.2 тръгна от раз на Правец 8С.
Има нещо, за което се чудя.
Имам някакъв детски спомен (много години преди ПроДОС 2.4 да е съществувал), че си ползвах ПроДОС на Правеца още тогава.
Може би имало такава хакната версия?
Или вече спомените ми избледняват :)

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
Напълно е възможно, но или е била хакната версия, или Правеца е бил с подменени ПРОМ-ове или ROM карта. Оригиналния ProDOS е от 1983 г. (версия 1.0) до 1993 г. (версия 2.0.3). През 2016 г. излиза 2.4 а малко по-късно и 2.4.1, която вече върви на Правците без да се налага да се сменят ПРОМ-овете. Последната стабилна версия е 2.4.2 и излиза през 2018 г, а пък от 2019 г. са в алфа фаза на 2.5.0.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Както писах, ПроДОС 2.4.2 тръгна от раз на Правец 8С.
Има нещо, за което се чудя.
Имам някакъв детски спомен (много години преди ПроДОС 2.4 да е съществувал), че си ползвах ПроДОС на Правеца още тогава.
Може би имало такава хакната версия?
Или вече спомените ми избледняват :)

Сега проверих версия 1.0 и 1.4 тръгват на всичко , версия 1.8 и 1.9 не тръгва с Правец 8А .

Проверката е правена на емулатор , моят Правец 8А е с Apple IIe ромове така че си работи със всичко .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен pplaninsky

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 20
  • Населено място: Монтана
Цитат
Проверката е правена на емулатор , моят Правец 8А е с Apple IIe ромове така че си работи със всичко .

Кой емулатор ползваш за емулиране на Правци?

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Кой емулатор ползваш за емулиране на Правци?

AppleWin , Agat

Ползвам и двете като съм си ги модифицирал за свои нужди .

Реално няма 100% точен емулатор особенно за периферните карти ( а понякога при разработката ми се налага да симулирам и тествам някакви неща ) , затова съм си ги дописвал според нуждите .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |