| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82  (Прочетена 1165 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Замених клавиатурата на Правец 82 от KBD1 на KBD3, според мен е по-удобна за работа. Механически се получи добре, но след замяната се оказа, че на мястото на клавиша "ы" се отпечатва "ъ" а на мястото на "ъ" - "■".
Реших, че проблема е в знаковия генератор (ЗГ) и след малко търсене, тук намерих програма за визуализирането му.

Оказа се че има поне два знакови генератора, този на който е текущо на Правеца ми и "ЗГ.bin" който не намерих откъде съм свалил. На двата файла са разменени разположението на "ы" и "ъ".
След монтажа на "непознатия" ЗГ разположението на клавишите е правилно, но "подканващия" маркер от "]" се смени на "Щ"
Преди вереме бях писъл за разлика на един бит в съдържанието на "D0.BIN" на Правец и Apple: 0xDD и 0xFD - които съответстват на "]" и "Щ".
Подмених EPROM0-a D0 с такъв от Apple и маркера се оправи на "]" :)

Останаха два проблема:
Винаги се печати "Ъ" незавиаимо от положението на клавишите "КИР" във всички комбинации.
Клавишите "<"; ">" и "?" се сменят на ","; "." и "/" само при натискане на белите "КИР"

Това наистина ли са проблеми или така работи KBD3 за Правец 82?

Моля да спoделите съдържанието на двата PROM-а на KBD3 за Правец 82. /с "черните" бутони/

Моля за съдържанието на EPROM-те на Правец 82 който фабрично е с KBD3 по възможност с ЗГ.
Без програматор и без ЗГ, може да го направите по метода прдложен от колегата CVT от тук.

Благодаря!

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #1 -: 30 Януари, 2023, 11:54:01 »
Пропуснал съм да прикача съдържанието на "ЗГ.BIN" :(

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #2 -: 30 Януари, 2023, 13:50:43 »
Не трябва ли да смениш Промовете за прекодиране в клавиатурата?
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #3 -: 30 Януари, 2023, 14:13:12 »
Не трябва ли да смениш Промовете за прекодиране в клавиатурата?
Нямам идея дали е необходимо това. :(
Клавиатурата я купих от едно място с един повреден ПРОМ. От приятел взех работещ и я възстанових.

Затова помолих колеги да опишат как работи за конкретните символи и ако е възможно съдържанието на ПРОМ-овете.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #4 -: 02 Май, 2023, 22:17:36 »
Благодаря на колегата Борис Борисов, който ми предостави знакогенератор от Правец 82 с монтирана фабрична KBD3.
Оказа се че, публикувания по рано "ЗГ.BIN" и новия "Chargen_KBD3.BIN" се различават само в два байта.
Вероятно има проблем с някой от чиповете 2716 от който са прочетени знакогенераторите.

Моля ако някой има съдържанието на EPROM-ите "D0..F8" от Правец 82 с монтирана фабрична KBD3 моля да ги публикува.
Благодаря!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #5 -: 03 Май, 2023, 13:17:14 »
Колега, би ли обяснил в момента в какво се изразява проблема който се опитваш да отстраниш?

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #6 -: 03 Май, 2023, 14:39:43 »
Молбата ми за EPROM-ите "D0..F8" от Правец 82 с KBD3 е по-скоро, че правилно съм подменил D0 с такъв от Apple ][, и не на последно място да имаме в библиотеката истинското съдъжание паметта от този модел Правец.

Основните ако може да се нарекат проблеми са:
Цитат
Винаги се печати "Ъ" незавиаимо от положението на клавишите "КИР" във всички комбинации.
Клавишите "<"; ">" и "?" се сменят на ","; "." и "/" само при натискане на белите "КИР"

Поради това молих за съдържанието на ПРОМ-овете на KBD3 за Правец 82, да го сравня с това на моята клавиатура.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #7 -: 03 Май, 2023, 14:56:10 »
В тази тема съм дал 2-та различни D0 които имам. Единия ми правеше проблем със Ш, Щ и Ч, и мисля че е бил точно от такъв Правец 82, но не съм сигурен:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6236.msg128249#msg128249

Сравни ги с тези с които вече си пробвал. Ако един от тях е уникален, пробвай с него.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #8 -: 03 Май, 2023, 20:52:24 »
CVT, благодаря за съдействието!
Сравних паметите публикувани от вас с оригинален от Apple ][.
"First D0.BIN" напълно съвпада с D0 от Apple, a "Second D0.BIN" се различава с един байт както този в първото съобщение в темата.

Има голяма вероятност "First D0.BIN" да е от Правец 82 с KBD3 и съвпада напълно с D0 от Apple.

Продължавам да търся съдържанието на ПРОМ-овете на KBD3 за Правец 82.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2023, 16:23:16 »
Случайно намерих този файл на компютъра ми днес и го слагам тук. Дано да е това, което пише, че е.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #10 -: 09 Юни, 2023, 07:35:00 »
Преди около година си бях наумил да сменям <ЛАТ> клавиатурата на моя Правец 82 с <КИР> клавиатура и за целта купих 2 такива клавиатури от този продавач в Базара: цък!

Като ги получих обаче се оказа че са тотален леш, да не говорим пък за миризмата!  :bad:

Изхвърлих ги и двете, обаче преди това свалих единствения чип на цокъл който изглеждаше използваем поне визуално. Ако искаш мога да ти го изпратя. Той е единия от двата на снимката в RAR файла на колегата digi2577 по-горе:

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2023, 10:42:31 »
Благодаря digi2577 за файла, но той вероятно е от тази тема.
Към онзи момент не знаех, че има вероятност KBD3 да бъде с различни промове.
Поради това сега търся съдържанието на ПРОМ-овете от KBD3 монтирана именно на Правец82.

CVT с удоволствие приемам предложението, имате ЛС.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при замяна на KBD1 с KBD3 на правец 82
« Отговор #12 -: 17 Юни, 2023, 21:15:40 »
CVT благодаря за K556РТ4!
Съдържанието на ПРОМ-а се оказа идентично с "KBD3-L.bin" от горния архив.
Понеже чипа е от KBD3 за Правец82, вече не съм сигурен, че има разлика в паметите за различните реализации на клавиатурата.
Все пак за сигурност, моля да ако може някой колега да предложи и съдъжанието на "KBD3-H.bin" от KBD3 за Правец 82 /с черните бутони/.
Благодаря.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
485 Прегледи
Последна публикация 13 Февруари, 2023, 15:43:54
от -JonnS-

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |