| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Поредния XT-IDE CF клонинг  (Прочетена 774 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Поредния XT-IDE CF клонинг
« -: 28 Юли, 2023, 16:23:09 »
Представям Ви поредния XT-IDE CF клонинг. Платката съм я чертал през пЛандемичната 2019 година и от тогава отлежаваше и все не намирах време за нея. Най-накрая е проверена и тествана и се оказа, че не съм направил никакви грешки при въвеждането и чертането. Какво е по различното от масово навлезналата XT-IDE Lite v4 - ами няма вграден CF цокъл и е необходимо да се ползва външен IDE to CF адаптер (имаше ги в Али-то за по 3-6$). Неприятното е че се подмятат разни IDE кабели в компютъра, но за сметка на това могат да се включат два преходника в режим master/slave и едната карта да се ползва за пренос на данни от по-модерно PC. При добро желание може да се проектира и 3D принтира пластмасов трей за монтаж на предния панел на PC-то, където да се поставят платките от преходниците за по-удобен достъп до CF картите. XT-IDE биосът е някаква къстъм версия за тази платка и има два варианта - единият за стандартен 8088 процесор и вторият за V20, 80286, 80386 процесори. Предполагах, че ще има някаква разлика но не съм очаквал чак такъв резултат - на 12 MHz правешки Juko клонинг с V20 процесор, при равни други условия, с една и съща CF карта, стандартния биос за 8088, прави двойно по-нисък трансфер отколкото с биоса за V20 :(  Не се сетих да снимам, но при следващото включване на тестовата установка ще го направя.

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Re: Поредния XT-IDE CF клонинг
« Отговор #1 -: 07 Август, 2023, 10:35:31 »
Продаваш ли?

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Поредния XT-IDE CF клонинг
« Отговор #2 -: 07 Август, 2023, 21:12:24 »
Цитат
Продаваш ли?

Да ще има тема в търговския раздел, ще гледам до няколко дни да свърша тази работа. Все още не съм обявил платките, защото ми се ще да добавя малко "универсалност"  :D
Епрома е почти празен и си нарисувах (и вече пристигна) една малка преходна платчица с възможност да се избира типа на БИОС-а 8088 или V20/286 посредством едно джъмперче. Само, че времето е прекалено "бирено"  :drinks: и нещо не ми идва музата да налепя и тествам новопристигналата платка, че макар и рядко се е случвало да си оставя ръцете при чертането  :crazy:. Идеята е да се ползват пълните възможности на дъното и процесора, биоса за 8088 е универсален и работи и с V20/80286, но трансфера е двойно по-нисък, а биоса за V20 поставен на дъно с 8088 забива и РС-то не може да стартира.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Поредния XT-IDE CF клонинг
« Отговор #3 -: 10 Август, 2023, 23:20:11 »
Всичко вече е проверено и тествано  :D и скоро ще има и платки за продажба, добавям две снимки на резултат от трансфера с двата вида биоси на 12MHz правешки клонинг на Juko. На първата снимка е резултата с биос за 8088 работещ на V20, а на втората е биос за V20 на V20 процесор. Разбира се, някоя друга тестова програма може да даде и малко по-различни резултати от Checkit, но със сигурност разликата между двата вида биоси ще е значителна.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |