| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....  (Прочетена 26271 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #15 -: 29 Октомври, 2021, 07:22:34 »
Сигурен съм че само на NTSC 3.58 виждаш цвят. Каква е марката и модела на телевизорчето?

Аз се опитах и да го подкарам на моя Sony KV-14T1R но не се получи. Той поддържа NTSC 3.38, но като види 50 кадъра в секунда и веднага минава на PAL. Не мога насила да го накарам да работи на NTSC.

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #16 -: 30 Октомври, 2021, 03:58:55 »
Ще проверя като ми остане малко време.
Модела е: ROADSTAR LCD-5014KL/S.
Купих го тук от форума.

Неактивен rumburak

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #17 -: 02 Ноември, 2021, 11:53:40 »
Да, прав си не съм обърнал внимaние че на NTSC3.58 дава цветно, а на NTSC4.43 е черно-бяло. Също така и на PAL3.58 дава цвят, макар и с грешни цветове.

Но аз главно ползвам един 10" монитор с композитен вход, който също изкарва цвят, без да му настойвам нищо.

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #18 -: 27 Март, 2022, 20:46:08 »
Има едни конвертори - PAL/NTSC/SECAM to PAL/NTSC Mini Bi-directional TV System Converter Switcher
/бяла кутийка с женски чинчове,копче и захранващо usb/
Само не се знае дали ще му хареса ntsc-то на Правеца понеже е нестандартно,за да го преобразува в PAL?
За сега От 20 модела телевизори от всякакъв вид,цвят със синхронизирано изображение по вертикал съм видял само на два ?
Дайте някаква идея за преработване на броячите-161 за 60-херца за да тръгва цвета и на повече видове телевизори потдържащи ntsc.
Вече е дискутирано,че заради 50-те херца синхроверт.честота телевизора си мисли,че му подаваме пал и преминава на пал,ако насилствено го превключим,то почва да прескача вече цветната картина.
Още един въпрос по отношение на пал-цвят.Ако RGB сигналите ги пусна в пал-модул направен с AD724 ще тръгне ли?
Тази фамилия чипове ги дават да правят композитен видео сигнал,от vga,а не от rgb
Така пише по схемите навсякъде?
« Последна редакция: 27 Март, 2022, 21:03:51 от lopesbroko »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #19 -: 27 Март, 2022, 21:43:51 »
Не знам какво пише по схемите навсякъде, но знам какво пише в документацията (datasheet-та).......

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #20 -: 27 Март, 2022, 22:16:31 »
Не знам, не ми е ясно  дали за чипа е все едно какво ще му се подаде? VGA или CGA.Това са съвсем различни синхро-честоти! че на изхода  ще смеси 15.625, и 50 hz то е ясно!
Искам от любов към спорта да я направя схемичката,но ако излезе,че ще работи от VGA,просто става безмислено!
Четох,че няма вътре вграден генератор  и мисля да направя външен със 74ls04 и кварц 4.43-пал.
Дават го да работи с осцилатор.
« Последна редакция: 27 Март, 2022, 22:23:42 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #21 -: 27 Март, 2022, 22:33:19 »
Не си играй да правиш нещо което ще ти даде презредова развивка (interlaced). Резултата изобщо няма да ти хареса. Презредовата развивка не е подходяща за компютър, а пък с този чип само такава можеш да получиш. Същия проблем с белите китайски PAL <=> NTSC конвертори.

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #22 -: 27 Март, 2022, 22:57:45 »
Не си играй да правиш нещо което ще ти даде презредова развивка (interlaced). Резултата изобщо няма да ти хареса. Презредовата развивка не е подходяща за компютър, а пък с този чип само такава можеш да получиш. Същия проблем с белите китайски PAL <=> NTSC конвертори.
Тогава ще направя пал схемичката на Правец8Д с пал-промчето.
Ще взема rgb-сигнали и ще извади комплексен пал изход.Дъмпчето го мярнах наскоро из темите.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #23 -: 28 Март, 2022, 10:26:12 »
Да, може би това е най-добрата идея.

Относно преминаването на Правеца на 60 Hz: тъй като Епъл II компютрите съдържат хардуера както за 50Hz така и за 60Hz, може да се види от схемата им както точно трябва да се добави към Правеца за да работи на 60Hz. На самата дънна платка на Епълите има гнезда, които се свързват/прекъсват с тинол и това определя честотата. Ако сферичните гнезда са свързани компютъра работи на 50 Hz, ако са свързани папийонките - на 60 Hz. Тези гнезда са показани и в горния ляв ъгъл на принципната схема на Епъл II, която прикачвам по-долу, така че можеш да я проследиш и да видиш разликата.

Аз мислех да правя тази интервенция на моя Правец 82, но се отказах. Налагаше се да прекъсвам писти на самото дъно и да прибавям отделна платка с чипове. Просто реших че не си струва след като се сдобих с истински Епъл II+, при който интервенцията е супер лесна - виж тук: цък!

Иначе наистина цветен сигнал на 60 Hz с прогресивна развивка е най-доброто което може да се покаже на телевизор с кинескоп и композитен вход.
« Последна редакция: 28 Март, 2022, 10:31:42 от CVT »

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #24 -: 28 Март, 2022, 21:50:40 »
И аз се откаках,понеже днес в болницата намерих склад с малки телевизорчета изхвърлени с времето.След много тестване и проби почти цял ден намерих две които бачкат перфектно на NTSC-ТИП ПРАВЕЦ.Перфектни стабилни цветове и идеални чернобели букви без смущения и украски.Телевизорчетата са от тип 90-те години.На пръв поглед прости модели с четерите транзистора на захранването къде сменяхме двете електролитчета като вдигне напежение!Изумен съм от картината и качеството!Докато марковите Панасоник и Сони правят бели.Въпреки че панасоника има в менюто си тиенти регулиране на цвета при ntsc.
тоест регулиране на гамата с цветове едните преминават в други - по желание на потребителя.
Цветни сенки и простотии,нереални цветове и куп глупости - това е при марковите японски телевизори!Взех наскоро професионален монитор Сони уж да бачка с Правец.Таратанци прави гадни цветни сенки и в средата цветни черти.Като в средата дето са чертите картината е по розово-цветна а в двете страни долу горе има подобие на реалния цвят!
Гледах това-цък и видях,че снопа от черти в средата и при твойто сони ги има.При китейските телевизорчета такива проблеми -няма.Интересното е че сонито бачка перфектно на пал,свързано към нинтендо конзола,не прави никакви черти и сенки.
« Последна редакция: 28 Март, 2022, 22:02:31 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #25 -: 28 Март, 2022, 22:13:20 »
Наистина страхотна находка! Дай им точната марка и модел да се знае какво да се търси в бъдеще.

P.S. Това бялото което виждаш в средата на моето Сони не е част от картината, а просто отражение на бетонна колона.  :)

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #26 -: 28 Март, 2022, 22:40:29 »
Като цяло - китайските  тип нео ,кроун стават.Говорим за кинескопни!
С lcd-тата е трудна работа трудно се лъжат със системите за цвят Само на един филипс и то модерен-22 инча няколко годишен излезе цвят безпроблемно от раз без да пипам нищо-автоматично си разпозна шкарта и сигнала.
philips-22pfh 4109/88-китайче.
От типа филипси дето като се развалят-няма оправяне.Поврежда им се процесора и стават бавни-губят си настройките или се рестартират без възможност за ъбдейт с флашка.Клиентите ги подаряват за части,като им се обясни ,че са еднодневки!Доста сервизи практикуват тип-загряване,но всичко е временно.Имаме бегеа станция професионална.Не всичко подлежи на загряване ребоулинг и хоп-клиента е излъган!Става само със смяна-чистонов чип и така.Всичко опира до пари и то доста.Повечето процесори са вътре със запис и цената им е непоносима.
Извинения за лекото отклонение от темата.
« Последна редакция: 28 Март, 2022, 22:52:50 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #27 -: 29 Март, 2022, 00:58:39 »
Аз плоски телевизори и монитори изобщо не използвам за ретро-компютри, освен за тестване.

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #28 -: 02 Май, 2022, 21:51:52 »
Днес намерих до кофата  14 инча Сони с видео-вход и копче отпред което превключва системите за цвят!В зелено меню показва на каква система работи!(копчето не е въртящо,а микрета за натискане)При всяко натискане-сменя системата.
Даже на авто си разпознава цветно на Правец.Има едно НО.
Прави цветни буквите при текстов режим!Това при другите ми телевизори,които вадят цвят на Правец го няма!!!
Зарекох се видя ли телевизор да го пробвам с Правец.Нося си един 8М ,даже в колата постоянно.
Това мъничкото Сони е първото което ми извади цвят и то перфектен.Явно нещо вътре не са доизкусурили за да не изключва колорбл.Не от Правеца проблема?
« Последна редакция: 02 Май, 2022, 22:23:55 от lopesbroko »

Активен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 556
  • Населено място: град Добрич
Re: Кой боядиса "Правеца" ми зелен.....
« Отговор #29 -: 02 Май, 2022, 22:20:26 »
Sony-телевизорите които не могат да извадят цвят от Правец,а имат NTSC,обсъдихме стократно в много теми,че си сменят системата на PAL при 50HZ.Всички те са направени с японския синхропроцесор-CXA 1213.
С този сиххропроцесор е направен и телевизора FUNAI,който пък вади цвят от Правец на NTSC,и не се води от вертикарната синхрочестота за да си сменя системата на цвят.
Извода е,че проблема е хардуерен.Просто трябва да се сравнят схемите и да се види кой елемент да се прекъсне.За да не се интерисуват от вертикалния синхроинпулс!
Говорим за Сони което потдържа NTSC и всички части са наситени на платката!Защото съм попадал на Сонита на които фабрично липсват кварца и донастройващия кондензатор за NTSC.При тях има части само за ПАЛ.Въпреки че одпред пише мултисистъм!Явно зависи от дестинацията за коя държава ще се произвеждани и са пестили части.
« Последна редакция: 02 Май, 2022, 22:32:20 от lopesbroko »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
26823 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
94 Отговора
50049 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2016, 13:44:10
от Валери
0 Отговора
1079 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2013, 12:37:11
от Emil
28 Отговора
12787 Прегледи
Последна публикация 09 Юни, 2013, 12:35:04
от vangelis
1 Отговора
756 Прегледи
Последна публикация 09 Септември, 2013, 16:12:32
от LZ10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |