| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А  (Прочетена 16696 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Eто схемата на 8С .Може да се направи и за 8а , чипсетите са им еднакви , снемат се клок честотите , основен видеосигнал и синхроимпулс-готов от см632.Едни 5 волта захранване на трите ттл-чипчета и готово!Шом върви на 8с няма как да не тръгне и на 8а!

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Днес ми остана време и наситих ержиби-модула на 8с.Тръгна от раз. Всички сигнали съм ги пустнал през 1килоом последователно към цветен цегеа монитор!Монитора изисква отделен , хоризонтален и вертикален синхроимпулс и за това общия синхроимпулс дето излиза от правеца съм го разделил също с по един килоом резистори към двете крачета за хо,во!!!


цветовете са същите  - гадни като на тия платки в началото на темата ,но колкото толкова!
« Последна редакция: 05 Май, 2021, 12:36:00 от Gabo »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Ето няколко снимки. Извинявам се ,че за предните дадох линк към фейсбука.Просто ,не знаех ,сори - няма да се повтори.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Еха колко много бангии, направо лигите ми потекоха :D :crazy:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
В началото на темата има една пал-карта.Тя дали вади реални цветове или е като другите само дето вади пълен видеосигнал ,с всичко даже с гадни цветове?

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #20 -: 10 Ноември, 2021, 21:12:27 »
В началото на темата има линк към руска ержиби-карта.Разгледах дадената схема,всичко ми е ясно само дето сложен тоя пром на идхода не го разбирам.В него влизат ержиби сигнали и синхро и излизат???Като цап ли го ползуват или като какво?Съшия пром го има и в правец 8д ?
Може ли платката да работи и без него или да се замени с голям епром от типа на 27с64 като се запишат двата пикливи реда от дадения бин и съответно да се корегират изводите?
Или да се използува друго решение,защото всички знаем,че е голям проблем с тия промове!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #21 -: 10 Ноември, 2021, 21:50:44 »
ПРОМА е просто таблица която съдържа RGBI стойностите на цветовете които искаме да се появят. За всяко отделно 4-битово число на входа дава някакво зададено 4-битово число на изхода. Без него ще работи, но ще дава неправилни цветове. Тъй като се използват само първите 32 байта, може да се замени със всякакъв друг ПРОМ чип който е по-голям или равен на 32 байта.

Тази платка може ли да се използва в Правец 82 или е само са по-новите поколения?
« Последна редакция: 10 Ноември, 2021, 22:05:53 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #22 -: 10 Ноември, 2021, 22:07:33 »
Що да не стане за 82 принципно честотите са същите.Аз се каня да я направя,само дето нямам решение за прома?
Мисля да сложа един 27с64 ако ще върши работа само не знам как да нагодя крачетата , ще има доста излищни?На голям епром ще запиша бин файла който е даден,мисля,че ще стане!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #23 -: 10 Ноември, 2021, 22:16:43 »
Ако сложиш 27c64 ще имаш още адресни пинове: А8, А9, А10, А11 и А12. Свързваш ги към шаси заедно с А4, А5, А6 и А7 и готово. При записването на големия ПРОМ важното е само първите 32 байта да са същите, след това какво има няма никакво значение, защото никога няма да се чете.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #24 -: 10 Ноември, 2021, 23:22:47 »
Да, де то са 32б, мога и на ръка да ги препища ,  въпроса е само тези крака които си опоменал да вържа към маса или всички останали без захранването 5 волта естествено?
Другият въпрос е на кои крачета да подам 5 волта на 27с64 за да сработи в схемата?
И май решихме проблема на всички които искат да заместят малките стари промове които не се произвеждат вече или продават записани вадени от накъде и т.н.
Драснах набързо принципно как ще е ако има грешка оправяйте , не знам дали всички изходи са към васа?
« Последна редакция: 10 Ноември, 2021, 23:28:23 от lopesbroko »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #25 -: 11 Ноември, 2021, 00:11:24 »
Така няма да тръгне , трябва още ( 20 , 22 ) да са на GND , ( 27 ) да е на +5V , (Q4-Q7) да ги оставиш висящи и да избереш по-бързичък EPROM че иначе ще замазва леко картината при високите режими .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #26 -: 11 Ноември, 2021, 10:49:06 »
Да, де то са 32б, мога и на ръка да ги препиша...

Няма защо да ги преписваш на ръка - свали си HxD Hex Editor както ти казах в другата тема и използвай Copy/Paste. То е буквално като Notepad.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #27 -: 11 Ноември, 2021, 19:24:53 »
Бинчето го има рарнато само го хвърлих в програматора и се записа от раз на 27с64!Каквото е дадено.От там надолу само ефове,мисля,че е нормално защото обема му е голям.За сега ще пробвам,като дойде промчето ще го заместя!
Пробата ще е на 82,като гледам картинките ,разликата е голяма-цветовете са реални и надписите отдолу-бели,не шарени.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 557
  • Населено място: град Добрич
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #28 -: 13 Ноември, 2021, 07:13:50 »
Картата тръгна, но само на Правец8А,поради липса на някой сигнали и импулси при другите модели!
Цветовете не са чак толкова реални колкото ги дават.Пак има цветно окантяване на белите надписи в някой игри като българската оригинална пратка. Държи се доста по добре и са по наситени цветовете!Има разписано къде и кои шини се прекъсват и от кои интегрални схеми на Правец82.Вземат се с кабелчета,нужните сигнали,за да тръгне!
Манитора го свързах директно след ЕПРМА,за да има картина.Когато е свързан след последните интегрални схеми излизат само точки без картина,но нямам -к555ла12 или 7437  и затова монтирах 7438 който е същия,но още след к555лп5 се мажат нещата.Ще тествам още.
Важен ми е въпроса как стоят нещата с цветността при нтсц.В предишни теми е описано как се преработва дънната платка с дросел,кварц и кондензатори пикофарадни,но това е май само за Правец8М?
Дали и как ще стане при правец82?
Втория важен въпрас е При Правец8А,и 8С,как и дали ще излезе цвят на нтсц? Нужна ли е при тях някаква преработка или трябва фябрично да изкарат цвят?
Благодаря!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #29 -: 13 Ноември, 2021, 09:59:44 »
Дай снимки как изглежда Каратека например.

Относно преработването на Правец 82 за NTSC50 - става, въпреки при мен резултатите не бяха чак толкова задоволителни. Другото е че теоретично през композитно видео няма как да докараш толкова добро цветово разрешение както през RGB. Иначе ако си решил да пробваш виж тази тема:

ТЕМА: КОЙ БОЯДИСА "ПРАВЕЦА" МИ ЗЕЛЕН....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |