| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А  (Прочетена 16846 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #105 -: 15 Декември, 2021, 11:05:17 »
Реално с една XМега има направена такава платка.......
Затова в един от горните постове писах за АтХмега,това имах в предвид. Пиковете са реално по-бавни,обаче може входове/изходи да им работят по-бързо (това незнам). От към асемблер няма да се наемам  :D. Интересно Дали някой се е досетил защо емулирах 27512 ?. Отговора е прост, да пресъздам правилнрите цветове на картата с процесор, такива само с промяна на адреси няма да се получат (пробвано е вече,могат само леко да се подобрят). Затова и двата реда на РОМ(к556рт4) ги написах побайтно на хартия. От към Расбърито всичко е ясно, там не ми е интересно.
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #106 -: 15 Декември, 2021, 20:17:59 »
Вместо да заменяш PROM-a с EPROM или да го емулираш с процесор, мислил ли си да го заместиш с паралелен FRAM като FM16W08 например? Гледам че му дават 70 наносекунди - би трябвало да е достатъчно бърз.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #107 -: 15 Декември, 2021, 21:43:44 »
Вместо да заменяш PROM-a с EPROM или да го емулираш с процесор, мислил ли си да го заместиш с паралелен FRAM като....
Няма нужда, 512 всякакви версии под път и над път в стара техника. Писах че и 2716 работи,тя е четери пъти по бавна от 27512.

Ето какво се получи при 560pf директно на шината. Цветовете са точно като за тази карта,съпротивлението преди кондензатора създава повече ядове при настройка.
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #108 -: 15 Декември, 2021, 21:58:18 »
Ето какво се получи при 560pf директно на шината. Цветовете са точно като за тази карта,съпротивлението преди кондензатора създава повече ядове при настройка.

Проблема е че така товариш капацитивно 3.58Mhz и може да доведе до проблем със други карти които използват този сигнал . Затова е добре да си седи резистора , можа да пробваш и другият вариант да махнеш кондензатора от CREF и да сложиш 22-33pf на 14-те Mhz . То най добре е да се погледне с осцилоскопа ама и с проби и грешки става ;) . За спорта може да сложиш 16bit памет и 2R2 резисторни  матрици и така да си правиш 16 бит цвят :) . То място на платката има :) .

Иначе аз предпочитам да си ползвам това: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7364.0
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #109 -: 15 Декември, 2021, 22:33:34 »
Няма нужда, 512 всякакви версии под път и над път в стара техника. Писах че и 2716 работи,тя е четери пъти по бавна от 27512.

Ето какво се получи при 560pf директно на шината. Цветовете са точно като за тази карта,съпротивлението преди кондензатора създава повече ядове при настройка.

Mоже би трябва само да размениш някои цветове в ПРОМ-а. За сравнение:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #110 -: 15 Декември, 2021, 23:06:55 »
Проблема е че така товариш капацитивно 3.58Mhz и може да доведе до проблем със други карти които използват този сигнал . Затова е добре да си седи резистора , можа да пробваш и другият вариант да махнеш кондензатора от CREF и да сложиш 22-33pf на 14-те Mhz . То най добре е да се погледне с осцилоскопа ама и с проби и грешки става ;) . За спорта може да сложиш 16bit памет и 2R2 резисторни  матрици и така да си правиш 16 бит цвят :) . То място на платката има :) .

Иначе аз предпочитам да си ползвам това: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7364.0

Може и така или повторител и след него кондензатора. Освен флопита друго нямам закачено,те си работят нормално.
По повод 16 бита е добра идея, обаче си намислих нещо подобно което първо ще пробвам.


"Mоже би трябва само да размениш някои цветове в ПРОМ-а. За сравнение:"

Това горе го споменах,правено е от колега в руски форум,освен леко подобрение друго не му се получи.
Тази карта без доработка няма как да изкара цветовете на ейпълска такава. Тя е евтин вариант за масово производство създаден в ссср.
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #111 -: 15 Декември, 2021, 23:36:13 »
Може и така или повторител и след него кондензатора......

То ако сложиш повторител няма да ти трябва кондензатора ;) ( закъснението в него ще е напълно достатъчно ) , добра идея е може би да се сложат повторители с тригери на Шмит на 14 и 3.58 Мhz.
Това с многото цветове и ЕПРОМ-а естествено ще работи само с телевизор и без включените изходните буфери , входовете на CGA-то са цифрови и няма да стане .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #112 -: 16 Декември, 2021, 01:10:41 »
...
Това горе го споменах,правено е от колега в руски форум,освен леко подобрение друго не му се получи.
Тази карта без доработка няма как да изкара цветовете на ейпълска такава. Тя е евтин вариант за масово производство създаден в ссср.

Правено, обаче направено абсолютно погрешно. Не знам дали този който е правил мапинга е имал цветна слепота или е мислил че трябва да съответстват по имена, но половината от мапинга му в ПРОМ-а е погрешен.

Той ги е мапнал така (виж ОригиналенМапинг.jpg по-долу):

Apple NTSC     | CGA 16 color palette
---------------+---------------------
1 Magenta      | 4 Red
2 Dark Blue    | 1 Blue
3 Lavender     | 5 Magenta
4 Dark Green   | 2 Green
5 Gray         | 14 Yellow
6 Medium Blue  | 3 Cyan
7 Light Blue   | 9 Light Blue
8 Brown        | 12 Light Red
9 Orange       | 6 Brown/Dark Yellow
10 Gray        | 14 Yellow
11 Pink        | 13 Light Magenta
12 Bright Geen | 10 Light Green
13 Yellow      | 14 Yellow
14 Aqua        | 11 Light Cyan

Аз бих променил мапинга по следния начин:

Apple NTSC     | CGA 16 color palette
---------------+---------------------
1 Magenta      | 5 Magenta
2 Dark Blue    | 1 Blue
3 Lavender     | 13 Light Magenta
4 Dark Green   | 2 Green
5 Gray         | 8 Dark Gray
6 Medium Blue  | 9 Light Blue
7 Light Blue   | 3 Cyan
8 Brown        | 6 Brown/Dark Yellow
9 Orange       | 12 Light Red
10 Gray        | 7 Light Gray
11 Pink        | 13 Light Magenta
12 Bright Geen | 10 Light Green
13 Yellow      | 14 Yellow
14 Aqua        | 11 Light Cyan
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 01:36:57 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #113 -: 16 Декември, 2021, 04:03:35 »
Вече се изморих от тази платка :)
Ето как изглежда разположение на цветовете в епрома.
Има нещо страно както казах преди,четвъртия сигнал не е някаква синхронизация а е по тъмен зелен цвят (викам му полутон на схемата е I). Точно той ползва само 3 от тактовите импулси,останалите 5 са F. Точно заради него се образува и БЕЛИЯ цвят,оше не ми е ясно защо е направено така. Има причина и тя не е че инженера е бил далтонист. Мисля че е свързано с броя на импулсите,ако за смесване на реалните  цветове трябват нечетен брой такива,тази карта не го може . Не съм художник че да знам кои цветове и с какви пропорции трябва да се смесят. Ще го мисля но със сигурност ще ги подкарам някой ден.
Ето как изглеждат нещата и разположението на цветовете.
1 истинското изображение на картата
2 Blue
3 Red
4 Green
5 Полутон
6 Картина без полутон
152645-0152647-1
152649-2152651-3
152653-4152657-5

Другото което се вижда че полутона отговаря само за долната част на изображението  :unknown:
Някой да изкара фотошопа и да каже всеки цвят как се смесва с другите,дали става само по четен начин. Ударете  едно рамо. Намерих работа за художник,да свърши нещо че само чете  :D





« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 04:32:15 от lz1tka »
73!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #114 -: 16 Декември, 2021, 08:42:57 »
Момчета, извинявайте, че се меся в чужд разговор...
Може ли да поискам схемата на тази руска RGB карта или линк към нея? Опитах диагонално да прочета темата, но нещо не намерих.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #115 -: 16 Декември, 2021, 09:05:18 »
Да, в тази тема се дискутират няколко карти, а линка към "руската" е заровен някъде по средата на първа страница. Ето го пак за яснота:

http://agatcomp.ru/Pravetz/Rgb.shtml

Също въпреки че картата се казва "RGB card", направена е за CGA монитор, а не за RGBI. При CGA сигналите се цифрови, а самите RGB аналогови стойности се изчисляват от самия монитор приблизително по следната формула:

red   := 2/3×(colorNumber & 4)/4 + 1/3×(colorNumber & 8) / 8
green := 2/3×(colorNumber & 2)/2 + 1/3×(colorNumber & 8) / 8
blue  := 2/3×(colorNumber & 1)/1 + 1/3×(colorNumber & 8) / 8

и накрая:

if (light yellow) then brown
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 09:35:20 от CVT »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #116 -: 16 Декември, 2021, 09:54:18 »
Корекция: CGA мониторите превръщат тъмножълтото на кафяво, а не светложълтото както съм писал по-горе.

lz1tka, проблема ти не е хардуерен. След като си изкарал същите цветове като руснака, значи всичко е точ-в-точ и трябва само да се редактира PROM-a. Ще изчисля новите стойности според моя мапинг и ще ги предоставя по-късно. Формата в който са записани в PROM-а е IRGB.
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 10:16:59 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #117 -: 16 Декември, 2021, 13:53:51 »

lz1tka, проблема ти не е хардуерен.
Нямам проблем :) тука обсъждаме доработката на картата. И това го правим за другите четящи форума, лично на мен не ми е важно за цветовете. Пускам правеца веднъж годишно.
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 14:00:35 от lz1tka »
73!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #118 -: 16 Декември, 2021, 17:49:33 »
Прикачвам модифицирания PROM. Ако всичко работи като картата на руснака и хромата не е изместена, би трябвало цветовете да заприличат на долния екран от първата снимка по-долу.

Само първия ред на PROM-a се използва. Втория сигурно е там защото е имало джъмпер на А4, който в последствие е премахнат. На последния ред пък сложих цветовете на Правеца, така че ако някой не харесва този мапинг и каже че аз съм далтонист да може сам да си го промени. Един цвят за който доста се чудех е дали 14 Aqua да стане Light Cyan или просто да се повтори Light Green.
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 18:01:08 от CVT »

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Търся схема на RGB или RGB II карта за Правец 82, 8М, 8А
« Отговор #119 -: 16 Декември, 2021, 21:43:53 »
Изпреварил си ме,аз на ръка си ги определих преди малко. Написаното от мен горе излезе грешно тълкуване на една допусната грешка оня ден при свалянето на програмата. Пак перепроверих всичко и видях как грешно съм закачил едно краче на епрома. Пак се закачих и всичко излезе точно по първия ред.
Това с цветовете е решено!

152680-0152682-1
« Последна редакция: 16 Декември, 2021, 21:52:33 от lz1tka »
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |