| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: питане за осцилограф  (Прочетена 3701 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: питане за осцилограф
« Отговор #15 -: 19 Април, 2022, 13:45:14 »
Аз винаги си включвам уредите през траф 230/230 волта 200вата за мое успокоение.
Не е такава трудност да се намери такъв развързващ траф.
Въпреки че С1-65а е с 2 проводно захранване.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #16 -: 19 Април, 2022, 18:26:58 »
Мисля, че има нужда от малко по-сериозна дискусия.
Проблемът има няколко страни.
Ако става въпрос дали е нужна и доколко е неизбежно използването на диференциална сонда, нещата стоят така:
 Ако осцилоскопът е насилствено занулен или заземен през захранващия си кабел, какъвто е случаят практически със всички съвременни 'западни' осцилоскопи, тогава, ако искаме да запазим това зануляване или заземяване, значи неизбежно трябва да ползваме диференциална сонда. Защо? например, всички машини, които поддържам - рентгени и скенери в болниците и свързаните с тях работни станции, видеопринтери и какво ли още не, са твърдо заземени и 'масите' на болшинството от платките в тях са свързани галванично с корпуса и заземяването. Ако включа в контакт на стената осцилоскоп и закача черния крокодил на ширмовката на сондата към земята на някоя платка, това значи да изравня потенциалите между зануляващата клема на контакта и земята на платката... В най-добрия случай няма да стане нищо, но мога да вкарам смущения, а може и да изгоря платката. Ей така, за нищо! Още, как мога да видя осцилограма между две точки, никоя от които не е маса? То е като да мерите с уред, едната от сондите на който е задължително закачена на маса. Ако меря напрежение, мога да измеря на двете отделни точки и ще събера или извадя стойностите, но не е така лесно да се събират или изваждат осцилограми... Ако обаче осцилоскопът не е заземен, конфликт няма да има, той ще се заземи през сондата си и земята на машината и всичко ще е наред.
Няма съветски осцилоскоп със заземяване през захранването, затова когато ползвахме съветски осцилоскопи, нямаше проблеми. Всеки от колегите ми, в даден момент, когато се е сдобил с модерен осцилоскоп, се е сблъскал с проблема за заземяването и обикновено е направил късо съединение с или без сериозни последствия. Дискутирали сме тези случаи и всички от мислещите ми колеги, когато са осъзнали наличието на заземяването, са си казали 'Абе тези нормални ли са'??? и са отрязали жълто-зеления кабел...
Друг е въпросът, че диференциалната сонда предоставя някои удобства. Но ако мислите, че безопасността е основното, помислете какво ще стане, ако с едната ръка се хванете за нещо в измерваната верига, а с другата случайно пипнете корпуса на осцилоскопа... Та, наистина е най-добре да развържем обекта на измерване, без значение дали ползваме диференциална сонда или развързан от мрежата осцилоскоп.
Ако трябва да спазваме стриктно условията за техническа безопасност, то на първо място трябва да изключим телевизора от контакта, преди да му отворим капака. А всички онези, които смятат да правят измервания по работещи уреди или табла под напрежение, те трябва да са луди или пък да знаят какво правят и как да го правят така, че да оцеляват, и то на собствена отговорност. Това си е част от занаята...
За неразвързаните телевизори - те биват с еднопоътно или двупътно изправяне. При еднопътно изправяне, шасито винаги е свързано с единия проводник на захранващия кабел. Така, шасито се оказва на 'нула' или на 'фаза', в зависимост как ще се включи кабела в контакта на стената. Такива са българските телевизори Опера, Пирин и производните му и ВТ84. При тях има възможност за такова включване, което все пак дава някаква възможност за сравнително безопасна работа. При двупътно изправяне (със схема Грец), обаче, както и да включим щепсела в контакта, винаги има напрежение мжду нулата на мрежата и земята на телевизора. Такива бяха всички съвременни (за 90те години) телевизори, а от българските - София81/82

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: питане за осцилограф
« Отговор #17 -: 19 Април, 2022, 18:54:26 »
Значи с две думи - без значение дали самия скоп е развързан - си е едно успокоение и един вид по безопасна работата ако приемника е развързан  :)  Ще направя всичко по въпроса да сглобя  някакво развързващо захранване 220-220 .


Ето ми и първите измервания във оперката 1 . Значи , много интересно ... Май накрая ще се окаже че веригата за отделяне на синхроимпулсите работи , а проблема е другаде ... Понеже всички осцилограми там са едно към едно със схемата . Единственото разминаване е на точка 1 , която се пада катод на ECF82 лампа 8 . Само там нещо нещата не ми се виждат правилни . Във видеото се вижда - на пръв поглед образа изглежда че има филтърни изкривявания от захранването , но се оказа че те не са от там - нещо друго е . Изключваме захранването и веригата за синхроимпулси като вероятност . Изключваме каналния превключвател понеже при подаване на сигнал на входа на МЧУИ  образа и поведението са абсолютно същите . Изключваме и самия междино- честотен усилвател на изображението  - по същата причина - при подаване на композитен сигнал на входа на видеоусилвателя образа и поведението пак нямат промяна . Нещо във веригата на видеоусилвателя - или след нея . Поне стеснихме кръга  :)  Та , проблема е - блед образ със несъвършенства , който губи обща синхронизация периодично . На мен лично ми изглежда като термален проблем . Като го пусна работи , като загрее след една минута изпуска общата синхронизация . Като го оставя да изстине 10 минути и го пуска пак - по същия начин - работи една минута и изпуска ... Не е лампа , вече съм пробвал със смяната и разместването на всички лампи във целия телевизор ... Видео-усилвателната лампа е чисто нова .

https://www.youtube.com/shorts/ESiF6hJlxnU

Активен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: питане за осцилограф
« Отговор #18 -: 19 Април, 2022, 21:03:02 »
Цитат
Няма съветски осцилоскоп със заземяване през захранването...

Доста години имах имах съветски С1-114, който си имаше заземяване през захранването. За това, преди да правите измервания, проверете с какво си имате работа...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #19 -: 20 Април, 2022, 08:45:32 »
Ето ми и първите измервания във оперката 1 . Значи , много интересно ... Май накрая ще се окаже че веригата за отделяне на синхроимпулсите работи , а проблема е другаде ... Понеже всички осцилограми там са едно към едно със схемата . Единственото разминаване е на точка 1 , която се пада катод на ECF82 лампа 8 . Само там нещо нещата не ми се виждат правилни . Във видеото се вижда - на пръв поглед образа изглежда че има филтърни изкривявания от захранването , но се оказа че те не са от там - нещо друго е . Изключваме захранването и веригата за синхроимпулси като вероятност . Изключваме каналния превключвател понеже при подаване на сигнал на входа на МЧУИ  образа и поведението са абсолютно същите . Изключваме и самия междино- честотен усилвател на изображението  - по същата причина - при подаване на композитен сигнал на входа на видеоусилвателя образа и поведението пак нямат промяна . Нещо във веригата на видеоусилвателя - или след нея . Поне стеснихме кръга  :)  Та , проблема е - блед образ със несъвършенства , който губи обща синхронизация периодично . На мен лично ми изглежда като термален проблем . Като го пусна работи , като загрее след една минута изпуска общата синхронизация . Като го оставя да изстине 10 минути и го пуска пак - по същия начин - работи една минута и изпуска ... Не е лампа , вече съм пробвал със смяната и разместването на всички лампи във целия телевизор ... Видео-усилвателната лампа е чисто нова .

https://www.youtube.com/shorts/ESiF6hJlxnU

Преди да опитваш да правиш някакви заключения, ще те помоля да покажеш осцилограма на катода на EL83  ( на схемата в кръгче с 1 вътре), като трябва да подадеш от генератора градация на яркостта (вертикални ивици, които отляво надясно стават по-тъмни). Искам да ми покажеш два режима на тази осцилограма - в единия да се виждат 2-3 реда, както си показал снимката в съобщението, а в другия - да се виждат 2-3 кадъра. Още, искам да покажеш и осцилограми на анодите на Л11 ECH81, които в схемата са означени в кръгчета с 5, 6 и 7, отново в двата режима. Може да пишеш в темата си за ремонт на Опера1... Няма ли възможност да фокусираш лъча по-добре? Може би яркостта му е по-голяма от нужното...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: питане за осцилограф
« Отговор #20 -: 20 Април, 2022, 21:53:31 »
Изглежда осцилоскопа си има характер , като го оставих на студено започна да прави един проблем - лъча не искаше да слезе под центъра на екрана . Оставих го да се отвърне малко вътре и си проработи ... Явно и с това ще се занимавам по нататък .  :D  Та , със осцилограмите :

Снимки от горе надолу :
1,2 точка 10 краче 5 на ЕАА91
3,4 точка 9 краче 7 на ЕАА91
5,6 точки 5 и 6 краче 6 на ЕСН81
7,8 точка 7 краче 8 на ЕСН81
9  точка 1 ... краче 7 ECF82 или катода на видеоусилвателя EL83 Не знам от сондата ли е или ... Не знам  :)


Изкривяването , посочено със червената стрелкичка започва да се движи когато картината започне да прескача .

Открих нещо ... Гадно ... Несъвършенствата в картината бяха от ... Разстроени МЧУИ филтри ... Като подадох сигнал във видеоусилвателя ги няма ... На всичкото отгоре керната на 3ти филтър е изкъртена , просто си личи как някой е бърникал там ... Така че , докато не оправим синхронизациите сигнала ще го подавам само директно във видеоусилвателя със ласпито ...

Всички замервания бяха направени със включена градация на картината  :) Не че фокуса не може да се регулира , просто сондата ми е най вероятно от годината на производство на осцилоскопа и вкарва много шум ... Трябва да потърся нова .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #21 -: 21 Април, 2022, 08:44:27 »
Мда, тук би трябвало да напиша една много дълга лекция за това как да ползваме осцилоскопа, но в момента нямам време за това. Обещавам да я напиша, но малко по-натам...
Ще започна с това, че нищо от това, което ти поисках, не си го изпълнил. То не е неразбираемо защо, всяко нещо ще си дойде на мястото с малко време, практика и обяснения.
Това, което мога да видя от твоите осцилограми е следното: Не виждам да ти излиза вярно размахът на импулсите нито в амплитудния отделите, нито в схемата за фазово сравняване. На осцилограмите в схемата е даден размах от връх до връх на всичките картинки. На твоите осцилограми (на повечето) се вижда положението на превключвателя Волт/деление и даже ако предположим, че ползваш сонда 10/1, пак размахът в твоите оцсилограми  едно 10 пъти по-малък. Ако това е наистина така, не се чуди, че ти бяга синхронизацията, при такива нива на импулсите ще имаш много малък обхват на регулиране на честотата, а понеже захранването има видимо сериозна 50-херцова пулсация, се налага и сериозно регулиране на честотата за успее да следва тя синхроимпулсите.
Това, което си посочил с червената стрелка, което почва да се движи при загубата на синхронизация, то не е причина, а следствие от загубата на синхронизация. Тоест - там няма какво да мислиш и търсиш.
Сондата ще включваш на 10/1, само когато не може да я използваш на 1/1 - тоест когато размахът на сигнала е повече от 80волта и при 10волт/деление не може да го видиш целия.  Така ще видиш по-чоста и информативна картина.
Последната осцилограма, на видеосигнала, която много ме интересуваше, е неизползваема. Не мога да видя нито амплитудата, нито формата на видеосигнала, а пък за формата на хоризонталния синхроимпулс - изобщо да не говорим. На твоята осцилограма се виждат поне 10 реда, значи трябва да намалиш време/делението 5 пъти. Отделно, не си показал нищо, на което да се виждат два кадъра. Ако си включил на генератора цвят, трябва да го изключиш...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: питане за осцилограф
« Отговор #22 -: 21 Април, 2022, 21:21:33 »
Ахааа , вярно че и деления трябва да гледам . Еми , като не съм се занимавал преди  :)
Така , старата сонда е пълен боклук , оказа се с прекъснала екранировка , най вероятно свързана грешно маса , стандартна история ... Не е от мен хахахах

Сглобих си моя 10:1  , 9 мегаома резистор и променлив кондензатор , екранирах си всичко и работи доста добре . Видях и как се настройва точно , със определен вид сигнал - и това направих . Сега нещата изглеждат мноого по ясно , както и вече има ясен образ на катода на видеоусилвателя . Цвета на ласпито е изключен , винаги си стои на черно - бял образ .

Снимал съм така , че да се вижда положението на галета  . Значи - ако показва 0,1 - умножавам по 10 заради сондата - става волт/деление , имам 3 деления - значи сигнал с амплитуда 3 волта ?  :)

Сега вече нещата изглеждат по нормални - като големини на амплитудите поне ...Въпреки че изглеждат завишени ...  За модулацията на захранването ... Пробвах със друг селенов изправител , пробвах със добавяне на кондензатори ... Сега ще опитам направо да сменя селена със диоди и резистор  , да видим .


Снимки :
1 - катод на видеоусилвател
2 - точка 9
3 - точка 10
4 - точка 7
5 - точка 5,6
« Последна редакция: 21 Април, 2022, 21:26:48 от kortex »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #23 -: 21 Април, 2022, 21:31:38 »
Ама малката врътка гледаш ли я? Тя трябва да е в крайно дясно за да отговарят деленията на голямата!

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: питане за осцилограф
« Отговор #24 -: 21 Април, 2022, 21:32:58 »
Ама малката врътка гледаш ли я? Тя трябва да е в крайно дясно за да отговарят деленията на голямата!

Не оказва ефект върху нищо , най вероятно е повредена - понеже и превърта  . Стига за обща представа предполагам  :) Ще я оправям и нея скоро време , предполагам е някакъв вид потенциометър ...
« Последна редакция: 21 Април, 2022, 21:38:04 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: питане за осцилограф
« Отговор #25 -: 22 Април, 2022, 16:04:37 »
Открих проблема :)
Как стигнах до там ...Опитах с цялостна смяна на селена, без резултат . Закачих скопа на изхода да видя пулсациите , не бяха много зле . Направих същото и след дросела - там вече нямаше никакви . Не беше от захранването .

След това се сетих да погледна импулса който постъпва в самото стъпало от точка Ж . Той също беше тоста добър , та започнах да се замислям ...Как така напреженията са добре , компонентите са точни , лампата е нова а пак не работи ? Явно проблема не е там ...Продължих напред по веригата чак до лампа 12 ЕАА91 . Закачих се там ...Синосуидата на половина ...Какво става ...Мостчето свързващо двата диода на крачета 1 и 2 счупено и едва се забелязва ... Свързах го , настроих си честотата пак и сега вече нещата работят доста добре :) .

Образа е нелинеен , отдолу по светъл , горе по тъмен -ще поогледам стъпалото за ВО пак .

За контраста - мисля че е от недостатъчно усилване . Понеже веригата на АРУ е нереголируема - ще изпълня схемата от опера 3 с потенциометър и ще видя има ли промяна :)

До тук добре :)

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: питане за осцилограф
« Отговор #26 -: 22 Април, 2022, 18:46:35 »
Относно неравномерната яркост на кинескопа, може да опиташ с магнита на йонния уловител с леко завъртане по шийката на кинескопа, или с преместване напред - назад, като гледаш резултата на огледало, но внимателно, че има високи напрежения наблизо. Провери и кондензатора за гасене на обратния ход С65 - 10 нф - от ВОБ към първа решетка на кинескопа.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #27 -: 23 Април, 2022, 06:54:32 »
Извинявам се, но не мога да напиша винаги...
Това, че си намерил проблема на синхронизацията е супер. Естествено, трябваше да ти кажа колко много от нещата, които си написал като план какво да проверяваш, няма как да са причина за тази неизправност.
Не търси лошия контраст във веригата за АРУ. Видеосигналът е с предостатъчна амплитуда, ако вярваме на осцилоскопа. Не търси тъмното горе и светлото долу във вертикалното отклонение, няма никаква логика да е там. Направи осцилограма на видеосигнала на изхода на видеоусилвателя, като вече е време да проумееш какво означава да покажеш не два реда, а два кадъра. Един кадър се състои от 312,5 реда и трае 20 милисекунди. За да направиш тази осцилограма, време-делението трябва да е такова, че периодът на ХО на осцилоскопа да е примерно 50 милисекунди, значи 5 милисек./деление. При такава развивка всъщност ше виждаш 2-3 импулса от работата на ВО на телевизора... Та, покажи осцилограми с 2 кадъра на точка 1 (на входа) и на изхода на видеоусилвателя, както и 2-3 реда на изхода, защото на входа вече имаме такава, но на изхода нямаме.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: питане за осцилограф
« Отговор #28 -: 23 Април, 2022, 17:43:11 »
Тя работата остане ли на осцилоскоп... отпиши я :D.  Щателно провери  за  остарели електролитни к. - някои се различават дори на око. В катода на в.о.примерно. +Б във видеоусилвателя също.Подмени лампата на в. отклонение. Поняког е изтощена и се засилва с тримерите ама образа криви.
После за прекъснали високоомни резистори.
Практиката е по практична.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: питане за осцилограф
« Отговор #29 -: 30 Април, 2022, 20:15:46 »
Стиляне, жив ли си?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |