| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: РЗ-210 система за обучение на р/телеграфисти на базата на Правец 8Д  (Прочетена 22149 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Чудесно, позволих си да го копирам и на сайта Sandacite.com
morz_8d.rar
(надявам се колега, че нямате нищо против? )

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
разбира се че нямам против,надявам се  че и iss e видял ,че са качени. то най вече по негова молба съм ги качил . много ми е интервсно дали ще можете да видите как работи този софтуер- с емулатор или някой от моделите на правец 8

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
на емулатора на iss emul8d ROM-a тръгна (прилагам Screenshot :) ), но нещо клавишите на съвпадат, след малко ще го пробвам дали ще тръгне на Euphoric, че съм с 64 битова OS, а той не е компилиран за нея.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Огромни благодарности за ROM-овете. (писах и на мейла :)).
за да се сглоби работоспособен ROM за емулатор трябва да се залепят двата файла като:
m2764aR.BIN - адрес $C000..$DFFF
m2764aL.BIN - адрес $E000..$FFFF

т.е. за Linux:
# cat m2764aR.BIN  m2764aL.BIN > morz.rom
за Windows:
C:> copy /b m2764aR.BIN + m2764aL.BIN morz.rom
така получения 'morz.rom' може да се ползва с емулатор.

Ще си поиграя с дизамблиране да изкарам някакъв сорс, който може да се ползва и като
нормална програма. То би могло и така да бъде зареден на нормален
Правец-8Д с флопи контролер с разрешена 16К РАМ - като пробвам ще пиша.

Особено ми е приятно, че видях картиниките на моя емулатор постнати от Gabo -
наистина му е кеф на човек като види нещо дето е направил (ей така за кеф) да се ползва...

Между другото, ROM-a май върви само на emul8d!
Пробвах го на Oricutron и на новата ми версия на емулатора emul8x - но не тръгва!
А от това си е вече истинско предизвикателство.
(Новия ми емулатор е 8x защото идеята е да поддържа всички 8 битови Правци, ще стане само не се знае кога :))

Интересен е и факта, че и емулатора има май същия проблем с клавишите както и оригиналния хардуер -
така нещата стават още по-интересни :).


Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
аз да продължа с проблема  с клавиатурата. имам 3 клавиатури -едната е на този пулт ,другите две са от оригинален правец 8Д. интерсното е че, на оригиналната работят по малко бутони а на тази от правец 8Д работят повечето в средата. по принцип менюто се управлява  най вече с числата и ENTER . Само да вметна, че на оригиналната има мостчета (проводници) а на тази от правец 8Д няма такива. изглежда е че направена по някаква схема ,както iss беше постнал по горе, но мисля че би трябвало да не се различават много. единственото е че този пулт има само софтуер, т.е. програма а не цял софтуер на правец 8Д. с програматора TL-866CS има възможност за проверка и на CMOS инт.схеми и имам няколко 4051 и на всичките дава грешка на 4-те теста на интегралната схема( прави 4 теста програматора ,някакви 4 логически теста, мога да дам снимки ако ви интересува) . сега мисля да купя такива интеграли и да ги тествам преди да ги сложа на платката и след това да ги тествам пак ,да не би нещо има някакво късо по плтаката на клавиатурата или пък някакво грешно свързване при което да довежда извеждането от строя на тези интеграли. имам един въпрос -имали няакава интеграла на дъното която да осигурява работата на клавиатурата или е само тази 4051 ,която е на платката на клавиатурата.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Относно работата на клавиатурата: може образно да се каже, че половината от компютъра е ангажиран за управлението :) - два от четирите големи чипа: VIA6522 и AY-3-8192. От начина по който се държи, обаче за мен е малко вероятно някой от тях да прави проблем.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
По ринцип в Правец 8Д се срещат поне три клавиатури. На този пулт е една от най-старите версии - с "F1" вместо "C\L".

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
@RETROTRONICS.info: Имаш ли повече информация за разликите в различните версии на клавиатурите? Само надписите на клавишите ли са различни или има и разлики в кодовете, които генерират? Ако пък има разлика в кодовете - това предполага и различни версии на ROM-овете - а за това не съм чувал до сега (което пък не значи, че не може да съществува, естествено! :))

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
Само да припомня че клавиатурата има някакви мостчета (запоени кабели) ,изглежда че е правена по някаква схема. Не мога да вида нейния каталожен номер (или заводски) ,защото е рязана да може да се побере вътре в пулта.Имам и две оригинални клавиатури на Правец 8Д -каталожен номер (или нещо подобно) -2.012 Е33.088.013 PRAVEC-8D-K8 P3-85 .Интересното е че с оригинална клавиатура, много от клавишите работят нормално,а тези които са в по края ляво и дясно не работят добре. А на оригионалната клавиатура работят много по малко клаши. По принцип менюто се управлява с цифри  и ентер за въвеждане на избраната команда с цифрите. Но точно там е проблема -цифри 1 и 2 не работят добре ,а и да се изпишат от първия път ,като на тисна ENTER и той изписва някакви символи , а когато  от първия път сработи (което много рядко става) влизам в подменюто ,но започва да изписва символи- с една дума всичко зависи от случайноста. 

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Бяха ми казали, че превключването между кирилица и латиница става с комбинация от клавиш. Така че разлики би трябвало да има.

Въпросната клавиатура е ревизия 2: P2-86 2.025 Е33.088.025 PRAVETZ 8D

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
клавиатурата е точно този модел ,както и мостчетата по нея (разликата е ,че само е орязана по краищата за да се побере е пулта вътре), а преминаването от латиница на кирилица става временно като се натисне един от двата продълговати клавиша на предпоследния долу ред  ,означени с удебелена стрелка на горе -т.е. клавиша на съвремемнните клавиатури -SHIFT, имаше и клавиш който изпълняваше на функцията ,както и CAPS LOCK  т.е не да пише на главни букви или малки само , а да превключва за постоянно писане или на кирилица или латиница-до колкото се сещам, но сега не се сещам точно как беше означен. стандартната инт. схема CMOS на клавиатурата е HEF4051BP. на тази същатата ли е. може ли някой да каже как да я проверя да ли е изправна. слагам   и други CD4051БЕ ,SCL4051BC. Не съм много запознат с тези инт. схеми ,имали значение че се слагат други модели или трябва да бъде само HEF4051BP. 

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Проблема не би трябвало да е в 4051 (независимо от производителя).
Има нещо "куцо" в софтуера. Малко да се освободя от ежедневието и ще дебъгна.
Много показателно е, че и емулатора се държи почти по същия начин.

Неактивен Велин Панчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Асеновград
видях че го запускате на някакъв емулатор ,софтуера от ромовете. може ли да кажете от къде да го сваля и как да кача софтуера от ромовете на този емулатор . аз имам един емулатор Apple II и на него запускам някой игри като "каратека",конан" и др. игри когато ме хване носталгията по компютрите правец. Видях по горе от постовете донякъде как се запускат двете части от ромовете,но ако може по подробни инструкции или линк към тема (ако вече има такава) каква е  точно  процедурата.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Ще оставя колегата  iss да отговори, тъй като емулатора е негов (както съм написал в поста си по-горе).
А относно клавиатурата, само трябва да изровя тази дето я имам и аз и да видя, дали са здрави кабелите, ако е така - ще измислим начин да я тестваме при теб  :drinks:

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Страницата на емулатора е: http://iss.hit.bg/emulator.html
Не е обновявана от 2010 г., от тогава е и последната му версия.
След като свалите файла: emul8d-0.1.4.5.zip го разархивирате, където ви е удобно. После пускате emul8d.exe.
По подразбиране емулатора тръгва с малко странен изглед - знаков генератор на латиница
и екрана на точки, опитайте с клавиш F4 за знаков генератор на кирилица, и с F7/F8 да смените изгледа.
Можете да запазите промените като редактирате файла: emul8d.cfg (най-добре с Notepad).
За знаков генератор на кирилица: charset = 0
За нормален изглед: zoom = 2

За да ползвате ROM-a на РЗ-210 трябва да се подмени файла '8d.rom' с morz_8d.rar

За улеснение направо може да свалите: emul8d-morz.zip :).


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |