| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антена за 145 mhz  (Прочетена 34806 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Антена за 145 mhz
« -: 04 Август, 2014, 22:21:58 »
Досега не съм правил предавателна антена ,но дойде и това време.  :D
Като за първа антена искам да е хем проста , хем ефективна .
Спрял съм се на тази :
http://www.qsl.net/sv1bsx/3EL-VHF/3EL_VHF.html

Пише ,че за елементите са използвани 8 мм. алуминиеви пръчки , аз има 4 мм дали ще ми свършат работа ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #1 -: 04 Август, 2014, 22:42:25 »
Това съгласуващо устройство което са нарисували без антеноскоп или поне гриддип и качествен КСВ метър въобще забрави че ще настроиш.Не знам какъв опит имаш и за какво смяташ да я ползваш.Ако предавателя ти е на полупроводници КСВ трябва да е под 1.5 иначе предавателя ти ще пострада.Има една кника на Карел Ротхамел "Наръчник по антени" Намери я и там пише всичко което ти трябва.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #2 -: 04 Август, 2014, 22:47:31 »
Тази програмка също ще ти е полезна:
http://www.vk5dj.com/yagi.html
Относно дебелината на пръчките на елементите, с по-тънки елементи ще е по-теснолентова антената... А може и алуминиеви ленти (шини) да използваш като елементи. Вслушай се в съвета на колегата та да не изпукаш предавателчето!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #3 -: 04 Август, 2014, 22:50:34 »
Това исках да го посъветвам :) Пратих му на пощата Ротхамел,ако го погледне няма да сбърка.Библията на радиолюбителите :D

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #4 -: 04 Август, 2014, 23:11:50 »
Още веднъж благодаря за четивото , колкото до практическия ми опит с ВЧ техниката и антените е 0 .
Все пак взех лиценз едва преди няма и два месеца .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #5 -: 05 Август, 2014, 08:01:13 »
Ooo! Добре дошъл! Желая успехи и много вълнуващи часове в ефир!  :drinks:
Ако мога да помогна и аз с нещо съм насреща. Аз бих направил един граундплейн - може да използваш SO239 конектор за монтаж на панел и си готов! Става за 15 минутки и е напълно функционална. Малко силикон за защита на конектора и връзките и си в ефир. Идеална е за експериментиране. Прекарваш кабела през една ПВЦ тръбичка и я използваш за закрепване, например около метър и нещо дълга. Втората картинка е просто за онагледяване на идеята, аз бих напоил тези връзки.
73 de LZ1SWE
« Последна редакция: 05 Август, 2014, 08:06:15 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #6 -: 05 Август, 2014, 23:12:02 »
Ooo! Добре дошъл! Желая успехи и много вълнуващи часове в ефир!  :drinks:
Ако мога да помогна и аз с нещо съм насреща. Аз бих направил един граундплейн - може да използваш SO239 конектор за монтаж на панел и си готов! Става за 15 минутки и е напълно функционална. Малко силикон за защита на конектора и връзките и си в ефир. Идеална е за експериментиране. Прекарваш кабела през една ПВЦ тръбичка и я използваш за закрепване, например около метър и нещо дълга. Втората картинка е просто за онагледяване на идеята, аз бих напоил тези връзки.
73 de LZ1SWE
Идеята е много примамлива, но съм много любопитен да видя практическото закрепване на 2ву метрови елементи на SO239 конектор, а и колко ли време ще "устиска", ако все пак се закрепят.

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #7 -: 06 Август, 2014, 00:39:27 »
Че то двуметрови елементи няма, ти къде ги видя ? Все пак това е четвърт вълнова антена !   :yahoo:
Те даже са си написани размерите.
Пустото любопитство ще остане незадоволено... :(
« Последна редакция: 06 Август, 2014, 00:52:57 от gmateev »
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #8 -: 06 Август, 2014, 10:45:55 »
Как къде? Противовесите за 146 например са 18 цяло и 11/16 инча. И никъде не видях това да е четвърт вълнова антена. Да най-често граундплеите се правят четвъртвълнови, но не и тоя, не и това което е показано.

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #9 -: 06 Август, 2014, 11:14:57 »
Как къде? Противовесите за 146 например са 18 цяло и 11/16 инча. И никъде не видях това да е четвърт вълнова антена. Да най-често граундплеите се правят четвъртвълнови, но не и тоя, не и това което е показано.

Както и да го смяташ 18 цяло и 11/16 инча си е 0,475 м. дължина на противовеса, което не е 2 м., а точно този, който е показан е четвърт вълнов, достатъчно е само да погледнеш дадените под чертежа размери, А и само по снимката всеки радиолюбител ще разбере това.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #10 -: 07 Август, 2014, 07:37:26 »
2 метра е 78 и 47⁄64 инча. Тук говорим за 18 цяло и 11/16. Как върви сметката?  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #11 -: 07 Август, 2014, 08:58:34 »
Като в Арменското училище, там и антените им са по-големи.... :D
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #12 -: 08 Август, 2014, 22:07:24 »
Направих тази антена и преди малко я изпробвах . За пробата съм я направил от каквото намерих из боклуците ми .
КСВ е 1,2 - 1,3 на 145,450 мхц ! 

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #13 -: 10 Август, 2014, 13:04:09 »
 ;) От всички GP,най-добрият е Яги! 3 елемента,класика и простота в изпълнение,оптимално усилване,изразена посока на излъчване,приемливо затихване в гръб!Какво повече му трябва на човек за първи крачки?!!  Надявам се скоро да се подпалиш и за DX "мертеци" Моите са 4 по 17 елемента,на 6.40 м. бум   :master2: ;) и  :--- по луната даже  :D Разгледай като начало сайта на DK7ZB, има много за гледане ,за учене и за правене по т.н.28 ома техология!  :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #14 -: 10 Август, 2014, 22:57:31 »
;) От всички GP,най-добрият е Яги!
Ground Plane антените и антените на Yagi нямат нищо общо. Едните са омнипосочен четвъртвълнов вертикал, работещ срещу противовес от три, радиално разположени, наклонени на 45 градуса елемента. Точно тези три елемент образуват изкуствената земя, наречена Ground Plane.
Антените на господин Яги представляват сгънати или отворени четвъртвълнови или полувълнови вибратори, поставени между рефлекторен и директорен елемент. Рефлектора е по-голям и с по-ниска резонансна честота, поради което има по-висок импеданс за работната честота и "забавя" вълната от вибратора, разпространяваща се назад. Все едно свук да премине от рядка среда като въздух в гъста като вода. Забавя се, честотата пада и се губи мощност. Тъкмо наобратно, директорът отпред е по-малък и с по-висока резонансна честота от работната. За нашата вълна, идваща от вибратора, той представлява нещо като да минеш от асфалт на лед. Ускорение. Среда с по-нисък импеданс. Комбинираното действие от двата елемента дава НАСОЧЕНОСТ на антената напред. От обикновенната осморка на дипола се получава т.нар. кардиоида - потискане назад и изостряне напред. Може да има повече от един директорни елементи, както и група от рефлекторни или направо решетка, както правят с телевизионните антени.
Хора, имате гугъл. Той знае всичко. Попитайте го за тия неща. Мен ми излезнаха хиляди резултати, кой от кой по-информативни.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |