| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Антена за 145 mhz  (Прочетена 34806 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #15 -: 11 Август, 2014, 08:53:26 »
"Хора, имате гугъл. Той знае всичко"  ;) Явно не си ми разбрал шегата ahedproductions !Разбира се че няма нищо общо между двете антени!! Подкрепям решението на radio-hobi да си направи  яги,мисля че не е необходимо да се сравняват качествата им.Предназначението и възможностите определят каква антена да се ползва!Вертикалната клечка -GP 1/4 ламбда, с кръговата си диаграма е полезна за "къси пасове".А едно дори 3 елементно яги има поне три пъти по-голяма далекобойност,както и далеч по добра шумозащитеност,особено в градски условия,с наличните хиляди радио"бози".Колкото до Гугъл и аз си го ползвам често,но предпочитам да ползвам и наученото в два института и 35 г в профи комуникацията.А за да знае всичко чичко гугъл,някой трябва да му го е написал ! ;)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #16 -: 11 Август, 2014, 20:31:44 »
Както казват италианците -  :hi: СКУЗИ! Пропуснал съм шегата по някаква причина.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #17 -: 12 Август, 2014, 19:12:51 »
Както казват италианците -  :hi: СКУЗИ! Пропуснал съм шегата по някаква причина.  :drinks:
Ха така!Аз пък съм пропуснал да ти кажа наздраве  ;)  :drinks:!

Неактивен LZ1KZ

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Казанлък
  • U като има, I все ще се намери...
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #18 -: 14 Август, 2014, 13:13:11 »
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm

Една проста двубандова антенка. за 2м и за 70 см обхвати.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #19 -: 20 Август, 2014, 16:45:23 »
Ето какво сделах .  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #20 -: 20 Август, 2014, 18:20:23 »
С тези тънки елементи ще е много теснолентова антената. Освен това не можеш да свързваш коаксиала директно към затворения дипол. Това че на схемата която си дал пише 50 ома там си е проблем на тоя който е чертал конструкцията, и те съветвам да използваш яги калкулатора който ти дадох, а не да се доверяваш на картинки в нета чертани бог знае от кого и бог знае как сметнати. Съпротивлението на затворения дипол е 240 - 300 ома и ти трябва U-коляно, яги калкулатора от линка който съм ти дал ти дава данни и за U коляното. Така че не виждам защо се занимаваш с измислени конструкции.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #21 -: 20 Август, 2014, 22:00:49 »
Колега Origo, прав си, но при наличие на пасивни елементи (рефлектори и директори) пред и зад вибратора, импеданса му намалява пропорционално на намаляване на разстоянието до пасивните елементи. Така че е напълно възможно, при достатъчна близост на рефлектора и директора, съпротивението да падне до 50-тина ома, за да се съгласува добре с 50-омов коаксиал :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #22 -: 20 Август, 2014, 22:10:20 »
Да, за падането на импеданса си прав, но да се свърже директно към коаксиала е недопустимо, най-малкото трябва да се симетрира. Затова му казах на колегата да ползва Яги калкулатора, само си задава с какъв размер и форма са му директорите, рефлектора, вибратора и носещата мачта (бум) и програмата изкарва всички размери, както и размерите на съгласуващото U коляно. В програмата е вложен дългогодишен опит на хора в тази сфера и не виждам причини да не й се довери човек!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #23 -: 20 Август, 2014, 22:55:10 »
Аз ти пратих книгата на Карел Ротхамел,там всичко работи.Няма измислени конструкций.Владо ти даде линк към страницата на Martin Steyer.Също човек с голям опит.Мисле че ти дадохме що годе добър съвет.За това те попитах каква техника за настройка на антени имаш.За тия работи трябва опит.Иначе тука си говорим като в латино сериал,дето сестрата на брата на чичото се падала леля на майка му.Ако нямаш никакъв опит просто направи нещо което вече е правено от хора с опит точно както е описано без никакво допълнително творчество.После проверка с КСВ метър,задължително.Това е чисто приятелски съвет.Просто ще си опукаш радиото.Относно U коляното няма калкулатор който да ти даде реалната дължина която ти е необходима.Това зависи от коефициента на скъсяване на кабела който е конкретен за всеки кабел поотделно.Обикновенно се движи между 0.6 за по некачествените и може да достигне до 0.8-0.9 за добрите и скъпи кабели.Зависи от вида на изолацията между жилото и оплетката и качеството на изработката и в зависимост от конструктивните особености или данните от производителя.Най простия и сигурен начин е да отрежеш малко по дълго парче от изчисленото.Единия край на кабела се дава на късо между оплетка и средно жило .На другия край се прави една навивка за връзка и се мери с гриддипметър.Подрязваш докато докараш резонанса.Това освен че е 1/4 трансформатор е и резонансен кръг.Това е положението.Относто софта за антени,не е лошо да се ползва.Това обаче е по често с пожелателен характер.Най добрата по мнението на радиолюбителското съсловие напоследък е програмата за моделиране на антени Mmana .Линк към руската верия http://www.cqham.ru/mmana.htm.Рускоезичната е безплатна.
« Последна редакция: 20 Август, 2014, 23:38:09 от lz2xl »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #24 -: 21 Август, 2014, 07:24:53 »
Слушай LZ2XL! Прав е за всичко! Опасността да си опукаш усилвателя на радиото е реална и напълно възможна. Има много по-умен начин за свързване на несиметричен кабел към вибратор - със допълнителна секция (gamma match - http://www.yagiantenna.net/images/gamma-match-yagi.gif) например. В нея не играят свойствата на кабелите. Историята с U коляното работи, но трябва да си познаваш кабела, антената, теорията. Седни и чети. Отдай необходимото време, усилие и уважение на материята. Защото тя е измамно проста и измамно ясна. А разочарованите и отказали се мераклии съм ги виждал неведнъж. Като ни попита за проста антена ти дадох граундплейна, дизайн с който нямаше как да сбъркаш и щеше да те изкара в ефир веднага. И го направих не защото антената е перфектна, а защото усетих че нямаш опит, но те сърби да излезеш в ефир. Но ти се хвърли на Яги-то без дори да имаш идея какво е съгласуване, какво е насоченост и т.н. Сега махни тия тънки телчета по-далеч от радиото си, налепи един граунд на един конектор, излез в ефир да се чуем и седни да четеш Ротхамел. Пожелавам успехи и нека следващата ти антена бъде като инструмент в ръцете на майстор - позната и разбрана!  :drinks:  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #25 -: 21 Август, 2014, 17:02:22 »
Мен да слуша е малко пресилено де,аз не съм ги измислил тия антени въпреки че се занимавам с тях долу горе 30 години :) Това което написах са азбучни истини.Просто имах късмета да имам за учители LZ2ZZ-SK и LZ2AB.

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #26 -: 21 Август, 2014, 18:17:49 »
 :spam:
Мен да слуша е малко пресилено де,аз не съм ги измислил тия антени въпреки че се занимавам с тях долу горе 30 години :) Това което написах са азбучни истини.Просто имах късмета да имам за учители LZ2ZZ-SK и LZ2AB.

Е то в това няма нищо лошо, аз също имах за учители всички, които работеха на LZ1KSP в Пловдив.
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #27 -: 21 Август, 2014, 18:40:51 »
Понеже стана дума за сериозен човек и сериозна антена :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #28 -: 21 Август, 2014, 19:54:42 »
Тъкмо щях да кажа, че лз2аб е легенда и ти трясна тая велика снимка!  :drinks: Яко парче!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Антена за 145 mhz
« Отговор #29 -: 21 Август, 2014, 20:40:46 »
А ти забравяш че аз съм от "Провадийската"школа :D :D :D :D :D ...............Али Баба и разбойници ООД  :drinks:
Спомени :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |