| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една неродена антена  (Прочетена 2698 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Една неродена антена
« -: 11 Октомври, 2015, 21:17:17 »
Привет колеги!
Искам да споделя своя опит от построяването на една КВ антена за 5 обхвата. В прикачения файл ще откриете историята, перипетиите, опита и много снимки. Антената стана прекрасна, само че ми се наложи да я сваля 2 дни, след като я вдигнах. В отсрещния блок крепостните се вдигнаха на бунт с вили, колове и факли срещу адовото изчадие, завързано за покрива им. Чух обвинения, вариращи от "не ме кефи" до "не ми работи пералнята откак е там!". Подробности има във файла, но в крайна сметка ми се наложи да я махна. Вече 21 години съм радиолюбител и никога не съм успявал да вдигна читава антена. Винаги е била огромен проблем за някого. Сега само за миг си помислих, че съм победил лошия си късмет, вложих драгоценни пари и време, вместо да си гледам бебето прекарах 2 седмици в работа на халост. Надявам се някой ден да успея да я вдигна на място, което ще я заслужава. До тогава махам тунера от станцията, прибирам мощното захранване и минавам само на приемане, за това антена имам хубава. Уморен съм от хорската помия. Пробвах да я побера до дървото, където беше закачена старата, но не се побра. М...а му.
Иначе антенката е класика - трапов дипол WD3ZZ с модификации. Направих много грешки, някои от тях бяха грешки на начинаещ. Важното е, че научих много и си имам прибрана грижливо перфектната мултибандова антенка за моето 100 ватово радио. Надявам се литературните ми бружения да бъдат полезни!
Хубава седмица от мен!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ian

Re: Една неродена антена
« Отговор #1 -: 14 Октомври, 2015, 08:00:34 »
Много съжалявам приятел, че заради тъпи и ограничени хора няма да можеш да използваш антената си!
Надявам се да дойдат по-добри времена и да се наслаждаваш на своето хоби!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Една неродена антена
« Отговор #2 -: 14 Октомври, 2015, 14:55:36 »
 :drinks: Не го мисля вече, отадвам се по-активно на останалите 99 аспекта на нашето прекрасно хоби! Сега строя захранването, измервателния блок и започвам серия от видеа за начинаещи на разни теми - радио, микропроцесори и тяхното програмиране, работно място, антени, лампи и т.н. Полека и спокойно, че нещо много юркане и гледай какво излезе най-накрая.  :master2:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Една неродена антена
« Отговор #3 -: 14 Октомври, 2015, 19:49:43 »
На УКВ работиш ли ? Влизаш ли на Р2, Р1 ?

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Една неродена антена
« Отговор #4 -: 15 Октомври, 2015, 00:15:58 »
Антената е супер и със сигурност ще я пробвам и аз .
Жалко наистина ,че няма къде да си я опнеш .
Аз пък имам място и антена ,но все още нямам с какво да я захраня .  :D
Нищо докато си взема КВ станция си работя от клубната . Голям кеф е с новото FTDX1200 .  8)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Една неродена антена
« Отговор #5 -: 15 Октомври, 2015, 10:43:55 »
На УКВ работиш ли ? Влизаш ли на Р2, Р1 ?
Имам радио, Kenwood TH-28E, обаче не съм отделил средства за нова батерия. Старата е мъртва, а клетките които продават навсякъде са ужасно скапани и полуумрели. Купувах уж нови, умряха доста бързо. Ще заделя пари да си взема един литиев пакет 12 волтов за това радио и ще стане пушка, че с 7.2 както е сега не вади 5 вата. И тогаз ще се покажа на УКВ.  :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Една неродена антена
« Отговор #6 -: 15 Октомври, 2015, 10:45:36 »
Антената е супер и със сигурност ще я пробвам и аз .
Жалко наистина ,че няма къде да си я опнеш .
Аз пък имам място и антена ,но все още нямам с какво да я захраня .  :D
Нищо докато си взема КВ станция си работя от клубната . Голям кеф е с новото FTDX1200 .  8)
Морза владееш ли го?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Една неродена антена
« Отговор #7 -: 15 Октомври, 2015, 19:13:15 »
Бях го по научил ,но си трябва време и постоянство . В момента освен някакви откъсачни неща на приемане друго не мога .
Ако ми се прииска основно за някоя диплома използвам компютъра .

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Една неродена антена
« Отговор #8 -: 15 Октомври, 2015, 22:10:07 »
И аз съм го захванал морза, но не е лесно. Иска много постоянство и време. В работата слухтя уроци и тракам по клавиатурата, но в общи линии съм в началото. Място за КВ антена имам, но трансивърите са много скъпи и не мога да отделя средства.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Една неродена антена
« Отговор #9 -: 15 Октомври, 2015, 22:32:52 »
И до двама ви - ако научите морза, можете да си направите апаратура всякаква! Може лампи, транзистори, всякакви нива на сложност, а за да излезете в ефир ви трябват шепа части. Можете да почнете QRP+ с десетина вата и ще се родите. Пък трансивърите когато сколасате с парите. Въобще на телеграф е много по-лесна апаратурата, има прости и доказани схеми, китове за елементарни трансивъри, буквално стотина поне.
Винаги съм съжалявал, че не си направих труда да науча точките и тиретата. Работата на телеграф е първична в радиото и носи особенно удовлетворение, особенно в тежки условия на слаби сигнали, силно зашумяване и големи дистанции.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Една неродена антена
« Отговор #10 -: 16 Октомври, 2015, 14:37:54 »
Имаш ли реализирана така схема, за които говориш или кит за елементарен трансивър ? Иначе за точките и тиретата, можеш да почнеш и сега, никога не е късно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Една неродена антена
« Отговор #11 -: 17 Октомври, 2015, 13:34:53 »
Строил съм няколко CW предавателя на лампи и няколко приемника през годините, но е било по-скоро да пробвам и да се науча как става, не ползвам телеграф на ръка. Известно време си играх с CWTYPE и CWGET и направих немалко връзки с лаптопа, дори имам 1-2 близки с такова - http://users.whsmithnet.co.uk/m0dad/pixie_2_cw_transceiver.htm. Но относително рано си купих станцията и 99% от връзките ми са на SSB.
Едно търсене в Гугъл на "QRP CW transceiver" връща стотици схеми и варианти, много от тях са наистина простички. А да вдигнеш до 5-10 вата CW сигнал не е голяма философия също - търсете в гугъл "QRP 10W amplifier" или "QRP gallon amplifier", като американците казват галон на 5-тте вата.
А за мен, да не е късно, но нямам време и нерви, малко ми е досаден учебния процес...иначе тази структура ми харесва - http://1.bp.blogspot.com/_w3fll59Ofx0/TRqQzI2QloI/AAAAAAAADJ0/JS5lLUJCYEk/s1600/learn.gif .
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |