| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Силнотоково заземление  (Прочетена 3412 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Силнотоково заземление
« -: 02 Юли, 2019, 13:35:10 »
Уважаеми колеги,
Имам няколко въпроса относно изграждане на нова съвременна силнотокова инсталация в старо жилище. Старата инсталация е двупроводна с рекордомани с текстилна оплетка, положени в черни бергманови тръби. Тя ще бъде елиминирана напълно и ще бъде изградена изцяло нова трипроводна с дефектнотокови защити. Говорим за за жилище на един етаж от триетажна къща.
Сградата е захранена от EVN с подземен кабел. Отстояние от трафопоста около 50 м. мах. от отсрещната страна на улицата. На фасадата на къщата е монтиран извода на EVN чрез метална кутия и главно табло под нея. От земята излиза заземителна шина, от нея кабел, мисля 6 квадрата на корпуса на таблото. Вижте снимките, които за съжаление не са с добро качество.

119108-0     119110-1

Въпросите ми са:
1.Знае ли някой дали енергото обичайно докарва до кутията си и таблото заземителен проводник от заземлението в трафопоста, който да се използва за дефектнотоковите автомати (система TN-S)?
2.Това заземление надеждно ли е, ако го има изобщо или трябва да си направя локално в двора или на тророара (TN-C-S) ?
3.Ако изобщо не идва заземление от трафопоста, мога ли да ползвам заземителната шина, респективно заземлението на корпуса на главното табло и доколко надеждно е то?

Моля ако има силнотокови специалисти с опит или колеги занимавали се с подобни проблеми да споделят опит!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #1 -: 02 Юли, 2019, 14:23:15 »
Мога да споделя опит за нова къща която строих преди години. По същия начин, захранена с подземен кабел. От таблото не идва заземяване за защитите, това е твоя отговорност. Набиват се специални тривърхи поцинковани пръти по 1.5 метра на възможно най-близкото място до ел. таблото на сградата. След това се измерва тяхното омично съпротивление спрямо земята, това измерване се прави от специална лаборатория. В моя случай бяха необходими 2 бр. пръти за да постигна необходимото минимално съпротивление за защитата, зависи от почвата. Предполагам, че в твоя случай щом има заземителна шина са направени тези дейности за сградата преди години и може да се свържеш към нея. Но е хубаво да извикаш лаборатория да измери съпростивлението, защото прътите гният и е възможно да не покриват съпротивлението за ефективна защита. Заземяването на таблото не го пипай, защото ако стане някаква беля с него, ти си отговорен за всичко, това табло не е твоя собственост.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #2 -: 02 Юли, 2019, 16:15:14 »
 ;)
« Последна редакция: 04 Юли, 2019, 14:40:10 от Pichaga933 »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #3 -: 02 Юли, 2019, 16:33:51 »
Предполагам, че картинката по-долу е достатъчно разбираема. Единственото нещо по което може да възникне спор е връзката между проводници РЕ и N, която съм нарекъл "мост". Има твърдения, че такава връзка не е правилна. Аз смятам че е желателно да я има, ако не и задължително. За да спокоен, попитах за тази връзка компетентно лице: инженер-енергетик с пълни проектантски права и дългогодишен опит. Неговото мнение е, че тази връзка е позволена. Естествено, след като инсталацията стане трипроводна, повече не може да има връзка между РЕ и N.

ЕТ - електромерно табло
ГРТ - главно разпределително табло

 

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #4 -: 04 Юли, 2019, 13:36:46 »
Тази връзка е позволена, но по принцип е противосмислена. Нейния ефект зависи от това как е изградена връзката до къщата и таблото на енергото.
Опитай следното - пусни товар у вас, колкото повече толкова повече, махния я тази връзка и виж дали има напрежение между твоята земя и нулата на енергото. Ако земното при тях е добро и кабелите до вас са читави, не би трябвало да има напрежение. В този случай си оставяш твоето земно за защитно и не го мешаш с нулата - извеждаш го на шуко пластините и на тенекиите на уредите.
Но ако има напрежение между твоето земно и тяхната нула, говорещо за съпротивление по пътя някъде, свързваш твоето земно с тяхната нула с този мост, че иначе няма да имаш една несработила дефектнотокова защита още първия ден след инсталацията и ще се измъчиш.
Теоритично защитното заземяване би трябвало да е отделна независима земна инсталация и вверига, особенно да отбележа - отделна от гръмоотводното земно! НЕ ГИ МЕШАЙ С НЕГО.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #5 -: 04 Юли, 2019, 18:44:00 »
Благодаря за съветите на всички.
Имам още един въпрос. Някой може ли да препоръча производител на качествен мостов кабел или магазини, въпросът най-вече е за 3Х2,5 кв. Цените варират в много широки граници - от 1.39 до 2.60 лв. някъде. Производителите лъжат със сечението. 2,5 кв. има диаметър 1,78 мм, аз измерих един 1.45 - отклонението е твърде голямо и нагло. Освен това чувам, че има китайски внос с лошо качество на медта. Не е вариант и немски кабел, цената на който е 2-3 пъти по-висока. Търя разумен компромис качество/цена. Моля, ако някой има опит да сподели!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #6 -: 04 Юли, 2019, 21:11:28 »
В Пловдив е централният склад на "Филкаб". От там сме купували материали за няколко инсталации на цехове.
Не съм забелязал някакви нередности.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #7 -: 04 Юли, 2019, 23:09:42 »
За кабели купувам само от кабелкомерс! Продават само български кабели и то на най-добрите цени (не им правя реклама): ТУК
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #8 -: 05 Юли, 2019, 00:06:56 »
В Пловдив е централният склад на "Филкаб". От там сме купували материали за няколко инсталации на цехове.
Не съм забелязал някакви нередности.

Цената на 1 м е с 57 ст. по-висока от кабелкомерс, който колегата подсказа в по-горния пост например.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #9 -: 05 Юли, 2019, 07:55:59 »
Цените си ги договарят собствениците на обектите. Обикновено получават по-ниски, от обявените за свободна продажба.
Аз, за лични нужди, употребявам твърде малко кабели и си ги купувам от местната железария.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #10 -: 05 Юли, 2019, 08:31:19 »
Леко встрани от темата но все пак мисля полезно - винаги проверявайте сечението на кабелите!
Имах случай да купя 25кв.мм кабел който след точно измерване се оказа 20.4 кв.мм което си е направо грабеж при сегашните цени.
Кабела бе многожилен и доста време ми отне да броя бройката на отделните жила.
Друг пресен случай от преди месец - 10кв.мм. с реално сечение 9 кв.мм което пак си е 10% разлика.
Отделно се опитаха да ми пробутат ПОМЕДНЕН алуминиев кабел 2х0.5мм. на цената на меден.
Ама само се опитаха :D
Внимавайте много - китайски кабели с неотговарящо сечение и /или/ качество има масово по магазините. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Силнотоково заземление
« Отговор #11 -: 06 Юли, 2019, 10:15:07 »
Моста между нулата и земя в главното табло е по-скоро задължителен,защото по този начин си гарантираш заземяването (зануляването) на контактите при проблем със твоето земно.От друга страна ако някъде прекъсне нулата на енергото част от потребителите ще ползват твоето земно за нула.Земята и нулата трябва да се обединят само в главното ти табло.По-принцип при двупроводна (фаза и нула) и четрипроводна (три фази и нула) линия нулата трябва да се заземява при всяко табло и отклонение,както и правят от енергото,друг е въпроса колко качествено го правят.Дефектнотоковата защита може да работи и с двупроводна инсталация,разликата е че не сработва при утечки към корпус,но защитата при съприкосновение с фазата работи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |