| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Идентификация на елемент  (Прочетена 2030 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Идентификация на елемент
« -: 16 Февруари, 2017, 19:47:46 »
Колеги, някой да е срещал елемент, като този на снимката? Не мога да го индентифицирам.


Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #1 -: 16 Февруари, 2017, 19:51:55 »
Съпротивления,кондензатори и стойностите са написани върху тях.Какво чудно има :)

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2017, 21:27:28 »
Посмях се добре  :D Имах в предвид кафявите елементи. Съпротивленията ги познавам вече  :)
Това кондензатори ли са? Не бях виждал такива. Стойностите в микрофаради ли са?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2017, 21:36:06 »
На дългите да,в микрофаради.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #4 -: 16 Февруари, 2017, 21:47:17 »
Има ли вероятност да е в милифаради  :unknown: , гледам надпис 0.01. Ако е в милифаради съответства на 10 микрофарада  :unknown: .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #5 -: 16 Февруари, 2017, 22:24:27 »
Може в литри или килограми,или албански леки или виетнамски донги  :) В случая е микрофаради, 0.01 мкф или 10 нанофарада.Кондензатор от старите хартиени на RFT.Германците са хора на реда и не маркират както дойде.Предполагам темата е фейк,не се указва точно за кой елемент се отнася.Поне снимките да бяха по ясни.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #6 -: 16 Февруари, 2017, 22:25:27 »
В тая техника едва ли става въпрос за такива големи капацитети. Предполагам че са хартиени и са за високо напрежение и са си по 10 нанофарада.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #7 -: 16 Февруари, 2017, 22:30:19 »
Опитвам се да разгадая проблема на един измервател на къси времена Clamann & Grahnert MT1. Съдържа 2 бр EF86, 1 бр ECF82 и стабилитрон.
Уреда показва безмислени индикации.
4те големите кафяви братя са включени като товар на анода на триода на ECF82 и са означени като GR2 на жълтата лепенка, която явно препраща към схемата. Тя, обаче не може да се намери в интернет.
Напреженията между катода и анода на триода и пентода на ECF82 бяха по-високи от максималните за лампата. На балона на лампата има огледален нагар. Смених я с нова. Напреженията се понижиха, но все още са съмнително високи и уреда продължава да дава безмислени резултати от измервания на синусоидално напрежение от сигнал генератора.
На въпросните кафяви кондензатори е написано RFT 4.64, Е 460/172,5 и има означения + и -. Стойността е 0,01. 460/172,5, е възможно да дефинира напрежението, но 460 волта променливо и 172.5 право е странна комбинация.
Някой да се е занимавал с подобен уред или да има идеи за действие?
Качвам по-близка снимка.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #8 -: 16 Февруари, 2017, 22:42:00 »
За напрежението е точно обратно 460 постоянно и 172.5 променливо.Някак си е нестандартно.Иначе са си обикновени хартиени кондензатори.Означението GR2 е някакъв монтажен номер,другото RFT 4.64 е април 1964 г.Тия кондензатори са неполярни,но имат означение +.Вероятно става дума за вътрешния слой фолио на единия електрод.Препоръчват как да се свързва за да се ограничи брум или други смущаващи сигнали.Възможно е да има разлика в режимите на лампите ако захранващото не е точно 220 в.Все пак е лампова схема и едва ли всички напрежения са стабилизирани.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #9 -: 17 Февруари, 2017, 09:57:50 »
Тези + и - са претеснителни за кондензатори с такава стойност. Освен това надписа Gr не ми прилича на означение на кондензатор. И накрая свързването на + със - от едната страна и + със + и - със - от другата ми говори повече за изправител схема Грец. Може би са селенови стълбчета, а 0,01 е токът им.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #10 -: 17 Февруари, 2017, 10:06:00 »
Да, напълно възможно е да са и селенови стълбчета, даже така е най-логично! И означението и надписите говорят за това. Но разгледай по-добре свързването, дали са като товар в анода или отива от тях към анода (т.е. захранва анодното напрежение). Има ли филтров кондензатор нейде там около тях
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #11 -: 17 Февруари, 2017, 11:53:54 »
RFT 4.64, Е 460/172,5  по ред:производител ,месец на производство последните две цифри на годината ,еднопътен изправител,максимално напрежение,номинален ток.По свързване-в мостов  изправител Грец.По конструкция:хартиена шпула пружина парички от селенови клетки с необходимия брой/обикновенно се дава на клетка по 25 волта/.Нещо подобно е КЦ109 само че в керамика.Няма да можеш да го измериш с мултицет!Допускам това да е изправителя за захранване на устройството.Това е от мен. :empathy2:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #12 -: 17 Февруари, 2017, 17:29:11 »
Такова е,объркал съм :drinks:

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Re: Идентификация на елемент
« Отговор #13 -: 17 Февруари, 2017, 23:50:46 »
 :drinks:
И аз в началото мислех, че са кондензатори, но това странно свързване на 4те и директната връзка към анода на триода ме накараха да се усъмня. Викам си, да питам. То с питане и до Цариград се стига, казват старите хора. И пак излязоха прави...
Та извода на колегите, че това са селенови пръчки в Грец схема ми даде нов тласък на ентусиазма, иначе бях затворил уреда за "по-добри времена".
Някой да има представа за принипа на работа на лампов измервател на къси времена? Аз имам и един български, (с EL34!!!), който също показва безмислени резултати. И на него му нямам схемата и чака по-добри времена, когато ми се подреди пъзела в главата или от някъде изкочи информация по която да открия проблемите му.
Качвам снимка на която се виждат цоклите и връзките на ECF82 (бял) и STR85/10 (кафяв) и чертеж на връзките на въпросните две лампи.
Ако някой има идея къде да търся проблема, да сподели.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |