| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц  (Прочетена 7391 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Някой да знае откъде могат да се намерят тези кварцове?
За да се направи например едно предавателче на укв http://fr.fmuser.org/news/Fm-transmitter/Using-BA1404-to-make-Stereo-FM-Transmitter.html

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Тука има.

http://www.quartz1.com/price/group.php?p1=38&group=430

 Е сега пазаруване по интернет не е проблем, но ми се обади да те разубедя.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Взимаш кварц на 12 мега, делиш на 125 с десетични броячи, накрая делиш на 2 с D тригер за постигане на 50 процента запълване и го вкарваш на ИС. Не съм сигурен че ще работи, но не виждам причина да не го прави. Друг е въпроса че ще е МНОГО по-сложна схемата от тая която е в момента.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Може да работи и без кварца само няма да имаш стерео,и аз търсих такъв кварц но не намерих и сложих по малък и пак си работи стереото но с по тясна честотна лента.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Щом работи и с по.малък кварц защо да не може да работи и с по-голям?!По разни платки за комп се намират кварцове на 40000 пробвай с тях.Поправям се дали не бяха на 40 мнц?

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Някой да знае откъде могат да се намерят тези кварцове?
За да се направи например едно предавателче на укв http://fr.fmuser.org/news/Fm-transmitter/Using-BA1404-to-make-Stereo-FM-Transmitter.html
Може да се ползва с успех кварц 32,768 Khz,който е достъпен и без пари.Единствено ще се постесни лентата ;)По друг начин стои въпроса с излъчването,надявам си на ясно с лицензиите Симо!.В зависимост от използваните транзистори 5,10,15 вата в антената... и след ден-два  пристига при теб .....един тежко обурудван автомобил на КРС! А, от там насетне, вярвам си на ясно какво следва :hi:С удоволствие бих ти изпратил кварцове за тази честота ,ако все още не си открил,за да провериш работоспособността на схемката.Като топология няма причини да не работи! :drinks:

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Благодаря, ако ще е на 32кхц, мога да си намеря. Чудя се ако направя тази схема, като използвам някаква малка антена, дали ще успея да подтисна мощността? Но се губи смисъла. http://fmamplifierchematics.blogspot.com/2009/10/about-ba1404-hi-fi-stereo-fm.html тази без усилвател би трябвало да изкара 200mW. По спецификация може да се подкара на около 75-6 Мхц, но ще стане ли само с повишаване на индуктивността на бобината?

Неактивен Bozhilov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 62
  • Населено място: Пловдив
Сигурно от магазин Викиват :unknown: там има много неща

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Потърсих в сайта- няма. Но не ми е проблем да ползвам 32кхц. Лесно се сменя, ако намеря 38кхц.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Благодаря, ако ще е на 32кхц, мога да си намеря. Чудя се ако направя тази схема, като използвам някаква малка антена, дали ще успея да подтисна мощността? Но се губи смисъла. http://fmamplifierchematics.blogspot.com/2009/10/about-ba1404-hi-fi-stereo-fm.html тази без усилвател би трябвало да изкара 200mW. По спецификация може да се подкара на около 75-6 Мхц, но ще стане ли само с повишаване на индуктивността на бобината?
Симо, привет!
BA1404 при захранване 3 волта,и на активен товар-в случая резистора 270 ома,ще изкара макс 10-20mW на резонансна антена,което я прави "легална" за домашно ползване.Честотата на излъчване, се формира в зависимост от индуктивноста на бобината и капацитивния делител-в случая това са 3-те броя кондензатори по 10 пф.Може да се опита и само с паралелния кондензатор на L1 ,като се ползва  тример 2-25pf,но при всички положения, с по-голям паралелен капацитет,ще падне Q фактора на бобината,и има опасност да стане "мързелив"кръга , да  не генерира стабилно.Всичко е въпрос на експерименти!
Ако решиш да я "подкараш",пиши ще сметнем стойности и идуктивности за 75-6 Мхз.Но си мисля...не е ли по-разумно, да си вземеш един готов авто трансмитер и до го модваш така ,както на теб ти харесва ;)

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц
« Отговор #10 -: 06 Юни, 2013, 14:21:48 »
Отказвам се да го правя за 75мхц, защото всъщност ми трябва за старите лампови, български радиоапарати, а там трябва максимум 73мхц и мисля, че няма да се получи, пък и е стерео, а на мен там моно ми стига. Ако имаш схема за предавател на 72-73мхц за тази цел, би ли дал?
Мога да разработя паралелно друг с BA1404, за съвременния обхват.
Фм трансмитер за кола имам, но е от по-съвременните и няма вход по ниска честота.

Неактивен miroton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Пазарджик
Re: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц
« Отговор #11 -: 08 Юни, 2013, 12:32:03 »
http://www.littlediode.com/datasheets/pdf/Datasheets-BA1/BA1404.PDF
Може и да стане за 73 мх,малко трябва да експерементираш.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2013, 16:13:32 »
Отказвам се да го правя за 75мхц, защото всъщност ми трябва за старите лампови, български радиоапарати, а там трябва максимум 73мхц и мисля, че няма да се получи, пък и е стерео, а на мен там моно ми стига. Ако имаш схема за предавател на 72-73мхц за тази цел, би ли дал?
Мога да разработя паралелно друг с BA1404, за съвременния обхват.
Фм трансмитер за кола имам, но е от по-съвременните и няма вход по ниска честота.
Първото нещо което ми идва на ума е да ти споделя едно"мързеливо"решение!!Налагало ми се преди години да правя временни трансмитери на какви ли не честоти .Та, вземаш един AV модулатор /от видео например/ на 1-ви ТВ банд и го донастройваш с коректора за изх.честота близко до твоята приемна.Настройва се успешно от 49 до 69 МХз!Ако е необходимо, и разбира се според модела,с леко разтягане на осцилаторната бобина може да се постигнат широки промени в честотата.Проверено,гарантирана стабилност на честотата ;)Хайде дерзай и докладвай,другото е от мен :drinks:
« Последна редакция: 09 Юни, 2013, 16:27:14 от vangelis »

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2013, 16:22:29 »
Елементарна схема.. http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CODE=article&article=1734 Изпробвал съм я с различни транзистори, работи добре с КТ315Б, с подобно слушам музиката от компютъра из целия апартамент.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Откъде могат да се намерят кварцове на 38кхц
« Отговор #14 -: 10 Юни, 2013, 08:42:24 »
Предложението на Кирил ми се струва по-мързеливо :D. Ще го пробвам.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |