| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ремонт на Филипс 308  (Прочетена 2545 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
ремонт на Филипс 308
« -: 10 Април, 2016, 09:52:07 »
Колеги искам да споделя ремонта на едно радио , което тия дни купих от колегата Чавдаров Филипс 308У.
подобно на това

/не мога да прикача ориг. снимка от темата , щото снимките в публикации на Сандъците излизат без разширение за снимка , като  .jpg и не могат да се вмъкват в текст, само като прикачвания/
Радиото бе в добро състояние , без липси ,което много ми помогна защото сложните ремонти на радия с липси и сериозни намеси са извън моята компетентност.Та така - имам си проста методология с която тествам радия - първо го пускам през товар /40 вата ел крушка/, ако няма окъсяване но има съмнения за висока консумация , меря тока включвайки ампермер последователни на крушката.Тука всичко бе ОК.
Следващия етап е наличието на анодно и  отоплително напрежение както и филтровия кондензатор .  В случая това бе безтрансформаторно радио и отоплителното се ограничи с проверка пада на напрежение върху отоплението на лампите . Напреженията ги имаше, кондера държеше ,а  говорителя леко шумолеше.Лампите бяха здрави и започнах отзад напред да подавам на упр. решетки на UBL21  и UCH21 сигнал, не знам дали термина е точен по скоро променям  потенциала им докосвайки  ги с една отверка фазомер  и се чува или не се чува някакъв сигнал на говорителя/ако е здрав/

http://prntscr.com/aqdrxi

за ммой късмет  , радиото показа  признаци на правилно функциониращи модули , което бе добре щото моите познания по  радиотехника са базови , основаващи се на едни брошурки за обучение на радиотехници по линия на ПУЦ, които купих от форума :hi:

Дотук добре ,както казало кучето гледайки касапина и реших да свържа антената . Вързах я и врътнах променливия кондензатор , чу се специфичната промяна на жуженето в говорителя и аха да хвана радио Скопие, щото при нас  това се хваща .... звука увисна в една специфична честота . Върнах назад пак повторих и стигнах до гениалния извод че променливия възд кондензатор окъсява . Свалих го, разглобих  го , почистих го с дълготънкокосместа бояджийска четка ,сглобих го и добре осветен го разгледах  на фона на бял лист ... оказа се че ламелите са изместени леееко вдясно и допират.  Премстих ги по оста вляво и ... тука е причината за моя пост, реших  да го тествам за окъсяване. теста за окъсяване става по определена схема която искам да споделя , каза ми я един мой приятел майстор в областта.
Всъщност търсил съм и във форума как се решава подобен проблем и попаднах на една тема отпреди 3 години където Кирил обяснява как става
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1653.0

моята  схема е по удачна , защото при въртене на пром кондензатор  при окъсяване имаме визуално искрене посочвайки коя ламела прави проблем , докато при постановката на Кирил се индикира но не се посочва къде е проблема. Впрочем ето я постановката



Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #1 -: 10 Април, 2016, 10:04:00 »
Кондензатора в първата част от периода на  въртене бе добре, но към края искреше като коледна елха - не една а 3-4 ламели окъсяваха. След корекция и поставяне радиото заработи .   Скалата е малко олюпена , но скалите са ми специалитет - правя ги едно към едно , само да намеря изображение или да дорисувам съществуващата. Остават копчетата или врътките , щото липсваха

http://prntscr.com/aqdzo4

малко са особени ,  сечение на отвора Фи 6мм и 5х5ммквадрат на металните оси и дължина на стеблото на врътката захващаща осите 3 см .

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #2 -: 10 Април, 2016, 13:57:14 »
Много хубаво радио! Метода с искромера е известен, макар че някои са против. Само че как го ремонтира. При тези кондензатори често има изместване на оста заради повреден лагер/изпаднала дробинка.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #3 -: 10 Април, 2016, 22:46:08 »
няма лагер, само една сачма, чудно ми е как  се беше изместила аксиално остта :hi:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #4 -: 10 Април, 2016, 23:53:56 »
Това е професионалния метод за ремонт на променливия. Сигурен и точен .

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #5 -: 11 Април, 2016, 10:12:01 »
Да, ако се работи внимателно впредвид мрежовото
напрежение, по-добър начин няма.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #6 -: 11 Април, 2016, 22:59:40 »
Аз ползвам траф от влакче за около 20в прекаран през крушка. Така виждам точно къде искри и е абсолютно безопасно.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #7 -: 27 Април, 2016, 22:00:15 »
Браво!Много хубав ремонт си му направил!Радвам се ,че съм ти доставил удоволствие!
Скоро ще обява едно "орионче"323 или232 беше,не си спомням.Няма му скалата.Бях го получил от колегата Jan.Видях,че дефекта е прекъснала  бобина в бобиния блок и до там.Много работа е ,ама един ден ще се наканя и ще я оправя тая работа.Със скалата не ми се занимава,защото не му разбирам.Иначе скалата е много ефектна,като полукръг е ама трябва да я барне някой мераклия.
Това с проверката на променливия кондензатор съм го правил преди 30 години.Аз и филипсчето така го процедирах-чух му звука и го инсталирах на рафта колкото да ми пречи.Искренно съм учуден ,че има още хора на които това им доставя огромно удоволствие.
« Последна редакция: 27 Април, 2016, 22:09:02 от chav_chav »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #8 -: 27 Април, 2016, 22:50:32 »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: ремонт на Филипс 308
« Отговор #9 -: 28 Април, 2016, 10:28:26 »
Да Лъчо ,точно тази скала е.Модела е 232U.Голяма красота е .Но първо ще се обърна към JAN.Ако той не прояви интерес,ще го предложа на някой друг.Тук като гледам какви ювелирни проекти има направо ми се взима акъла.От къде имате толкова свободно време и жените ви как ви търпят?!
Моля не ми пишете на лични,аз ще преценя на кого да го пратя.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |