| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За докарване на управляващ сигнал към лампа  (Прочетена 10424 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен newtube

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Здравейте,

Имам лампа високоволтов пентод. Чудя се как да докарам сигнала към управляващата решетка.
Работи в клас C, и нормално е запушена. Обаче ако лампата е по-далеч от генераторната част ще трябва коаксиален кабел. Ще се сбърка ли, ако докарам сигнала така? И само по жилото на кабела ли да върви сигнала (замасено само в единия край) или да пусна да тече и по оплетката.

Моля за отговор, особено хора с опит. Или да направя по-неизгодния вариант, да доближа крайното стъпало до генераторната част?  :)

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #1 -: 18 Октомври, 2013, 16:07:59 »
Честно казано нищо не рабрах  ??? Какво значение има дали е високоволтов или нормален популярен пентод??!Ако между генератора и крайното стъпало има силна капацитивна връзка- в смисъл и чисто механична близост,ще се увлича честотата гарантирано!!  Клас С обикновенно се ползва за телеграфен режим и ако дадеш  жокер....  точно за  каво става въпрос ще се опитаме да помогнем.Не познавам друг начин на прехвърляне на сигнал по кабел,освен по този с коаксиал с подходящ за схемата импеданс!В този смисъл ,няма проблем да замасиш ширмовката и в двата и края!Предполагам отстоянието между генератор и крайно стъпало не е метри!   ;) А с високоволтови пентоди и тетроди от средна и висока мощност ,уверявам те имам богат опит. Хайде, успех и пиши  :writer:

Неактивен newtube

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #2 -: 18 Октомври, 2013, 16:22:35 »
Клас С обикновенно се ползва за телеграфен режим и ако дадеш  жокер....
Клас С, високо напрежение, предавател.

Не познавам друг начин на прехвърляне на сигнал по кабел,освен по този с коаксиал с подходящ за схемата импеданс!
Не знам импеданса на предусилвателя, може да "маневрирам" с резистор. Може да направя предусилвателя и крайното стъпало доста близки и да няма нужда от коаксиален кабел, а само от екрани. Но пък не е удобно в моята кутия.

В този смисъл ,няма проблем да замасиш ширмовката и в двата и края!Предполагам отстоянието между генератор и крайно стъпало не е метри!
Ако замася от 2-та края, съпротивлението м/у единия и другия край.... пад на напрежение.... своего рода генератор на самовъзбуждане става. Не, разстоянието не е голямо, но искам да избегна самовъзбуждане. Нямам опит с ламби, освен няколко ремонта во време оно.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #3 -: 18 Октомври, 2013, 16:53:43 »
Моля - сложи една схема. Нека да видим с какво се бориш, за да можем да дадем смислен отговор.  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #4 -: 18 Октомври, 2013, 17:29:21 »
"Ако замася от 2-та края, съпротивлението м/у единия и другия край.... пад на напрежение.... своего рода генератор на самовъзбуждане става. Не, разстоянието не е голямо, но искам да избегна самовъзбуждане. Нямам опит с ламби, освен няколко ремонта во време оно."
Отново не се разбра за какво съпротитвление иде реч??  ??? Приятелю драсни схемата -предполагам телеграфна "чукачка" майсториш ,стара любов и все още не ръждясала при мен!Самовъзбуждане може да се появи от много фактори-например силна капацитивна междукаскадна връзка,неправилно разположение на резонансни кръгове ииии хиляда гяволии още!Поздрав от мен ,с пожелание за успех и не се притеснявай да питаш!
ПП.В радиолюбителският си стаж/35г. станаха/ имам направени "найси"CW предаватели и още толкоз трансивери,така че бъди спокоен,болестта ми е известна!  :drinks:

Неактивен newtube

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #5 -: 18 Октомври, 2013, 18:21:06 »
 :drinks: Трябва да сядам да я рисувам. Намерих я в нета, руснака казва, че била стабилна и си бачкала супер. Сега ми е трудно да я намеря, но е единствената, която беше с ГУ50, една лампа в общ катод. Поне колкото открих да се разчита добре.
Предното стъпало го драснах с МОСФЕТ и резисторен товар. Мощността на клатене е малка. Още не съм уточнил точната стойност, но съгласуването ще го боря в движение.

Обаче монтажа и разположението на чарколяка и екраните са ми проблем. И най-вече как да докарам управляващия сигнал до ламбата, като запазя стабилност.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #6 -: 18 Октомври, 2013, 20:42:29 »
Предното стъпало го драснах с МОСФЕТ и резисторен товар. Мощността на клатене е малка. Още не съм уточнил точната стойност, но съгласуването ще го боря в движение.

На какви честоти ще го ползваш? Така както описваш какво си направил ми се струва, че ще береш ядове. Това са радиочестотни схеми, не е аудио. Всичко при високи честоти има склонност да се държи съвсем различно! Не ти трябва резистивен, а резонансен товар, поне индуктивен, иначе усилване на високи честоти няма да има.

Обаче монтажа и разположението на чарколяка и екраните са ми проблем. И най-вече как да докарам управляващия сигнал до ламбата, като запазя стабилност.

Няма нужда от "докарване" обикновенно, просто стъпалата се свързват със съгласуване. Но от правилно разполагане на компонентите има нужда винаги над 1-2МХц. Моля дай схемата, надали е трудно да се открие щом е руска и с ГУ-50. ГУ-то само за усилвател ли е? Изходния импеданс на mosfet стъпало и входния на лампа се различават МНОГО. Трябва ти съгласуване, може с трансформатор навит на феритен пръстен например. Абе варианти има, но трябва да видим схемата и да кажеш на какви честоти искаш да работи. Само да отбележа - руснаците имат склонност да бълват "работещи" схеми, които са еквивалентни на белене на картоф с брадва - работят, но бълват хармоници и са технически неграмотни. Но има и гениални. Нека видим твоята от кой вид е.
Без значение какво ще предаваш - морз, глас, музика или каквото си решил и на каквато честота си решил, трябва ако нямаш лиценз, поне да имаш технически изряден предавател. Що не почнеш с нещо по-лекичко? 6П3С 2 бройки и си в ефир и то без 600-700В на анодите. Натрупай опит постепенно, защото не само че нещата не са толкова прости и ясни, но и са опасни.

Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #7 -: 18 Октомври, 2013, 20:52:21 »
Не те съветвам въобще да ползваш MOSFET..Тази лампа в общ катод има около 3-5 килоома входно съпротивление и около 250-300 ома в схема с обща решетка.Изобщо подхода ти ми се струва някак си осакатен.Тук хора с опит има много и ще ти помогнат,обаче информацията която даваш по въпроса си е повече от мизерна.Тази работа има много лесен начин за реализация и в нета има писано по въпроса.Примерно аз съм правил ето тази схема по долу с две лампи ГУ50 вместо дадените в статията ГУ29.Работи гарантирано добре.В статията е описано всичко много подробно.Има една особенност ако ползваш ГУ50.Анодното напрежение и решетъчното трябва да са по високи.При мен примерно анодното при 250 ма аноден ток пада от 1100 волта на около 950-1000 волта.Напрежението на втора решетка около 300 волта като не е задължително да е стабилизирано.Начален ток за клас B приблизително 35 ма на лампа.

http://www.cqham.ru/pa_gu29.htm

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #8 -: 18 Октомври, 2013, 21:16:21 »
Слушай lz2xl! Много добре знае за какво говори! Особенно ако нямаш опит.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен newtube

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #9 -: 18 Октомври, 2013, 21:32:20 »
http://ut1da.narod.ru/konstruktor/UMGU1.htm
Върху това стъпвам до 2-3 МHz, волтове над 500. Сигнала няма да се излъчва, не му е целта комуникация. Експеримент за индустрията и гледам по-простичко да стане. По-малко стъпалца и ГУ-50 в общ катод ще ми свърши работа. Голяма мощност няма да се гони.

Имам ГУ-50 с цокъл и друга лампа не ми се търси. Тая е добре за целта.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #10 -: 18 Октомври, 2013, 22:38:05 »
Схемата е класика в жанра,по тая схема можеш да накараш да работи почти всяка мощна лампа.Волтове над 500,тия неща го говорите като за нещо ей така между другото.Нещо незначително :D тия неща не стоят така обаче,това не е нискочестотен усилвател и си има своите особенности.RL на лампата,изходното и съпротивление трябва да съответства на входното на П филтъра след нея.За тая работа трябва да се знае точно колко ще е анодното напрежение и колко ще е анодния ток при максимална мощност.Иначе няма да получите на изхода нищо,0 нула с голяма дупка.Така стоят нещата.П филтъра се изчислява според изходното съпротивление на лампата и входното за товара след него,работната честота също влиза в сметката така че нещата не са така прости както изглежда на пръв поглед.Ако ще е за индустрията и не е нужна точно определена честота е по ефективно лампата да се пусне в автогенерация.Тък и по просто става.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #11 -: 18 Октомври, 2013, 22:41:59 »
Тъй като очевидно не искаш да споделиш предназначението на устройството, нямам идея как да ти помогна. Не ти знам товара в който ще разсейваш енергията. От него зависи много. С такива честоти съм лепил пластмаси, но усилвателят за целта беше изграден по съвсем различна схема. Този от твоя линк е за радиопредавател и е линеен, не е клас С а АВ. Успех с експеримента!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен newtube

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #12 -: 18 Октомври, 2013, 23:24:04 »
 :hi:
В момента съм на етап "другите платки" и още нямам параметри. Но монтажа трябва да се предвиди отрано. Иначе 600 волта примерно не са майтап, но и все пак не съм "от вчера" в играта с тоците.

Защо схемата да е клас АВ? Ще и вкарам -80 запушване като работна точка и мисля да стане. Или не?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #13 -: 18 Октомври, 2013, 23:33:14 »
Не става дума за това колко са опасни 600 волта,за друго иде реч.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: За докарване на управляващ сигнал към лампа
« Отговор #14 -: 19 Октомври, 2013, 11:48:22 »
 :) Явно изделието е повишена засекретеност!!Колега,ако искаш адекватна помощ,задай въпроса си коректно и конкретно.От писаното дотук, личи че си на експериментално ниво!Индустриалното приложение е съсвем друга тема,наистина автогенераторните схеми са по правило точното предназначение.А 600 те волта, са едно "ниско "напрежение  :) Ето едно мое изделие което работи с анодно 3 киловолта и аноден ток 750 ма..мощността се смята лесно   ;)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |