| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детекторен приемник с високоговорител  (Прочетена 12901 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София

Докато се рових попаднах на това детектор с високоговорител  :o Някой правил ли е подобен

http://amfan.ru/pitanie-priyomnika-svobodnoj-energiej/prostejshaya-sxema/

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #1 -: 04 Януари, 2013, 20:02:03 »
Не мисля че може да работи, особено така както е ориентиран диода.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #2 -: 04 Януари, 2013, 22:17:44 »
А тази ?



Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #3 -: 06 Януари, 2013, 18:11:00 »
Възможно е и да работи, но в близост до антената мисля че трябва да има електрически проводници за да стане работата. Но като цяло я забрави тая работа, няма никакъв смисъл. Направи си класически детекторен приемник с германиев точков диод, не намесвай транзистори, безсмислено е. Но имайки предвид че май повечето ни СВ предаватели не работят, правенето на такъв приемник е безсмислено в случай че нямаш и СВ предавател.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #4 -: 06 Януари, 2013, 18:53:23 »
Идеята на тези детекторни приемници е усилвателното стъпало да се захрани от постоянната съставка на детектираното напрежение. Естествено, резултат ще има само с много дълга антена, добро заземление, и непосредствена близост до радиопредавателя. Трябва и транзисторите да бъдат германиеви.
Пробвах да правя нещо подобно някога, тогава живеех в Димитровград, и приемах с 15 метрова антена, монтирана на покрива на 5 етажен блок, от радио Стара Загора - на около 35 километра от предавателя. На високоговорител почти не се чуваше, но със слушалки имаше някакъв ефект - чуваше се по-силно, отколкото непосредствено от детектора.
Във втората показана схема се използва удвояване на напрежението, освен това е въведена и положителна обратна връзка, може би ще е по-ефективна.

Неактивен LZ5PL

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #5 -: 15 Февруари, 2013, 23:32:17 »
Преди много години (някъде в началото на 70-те) съм виждал фабричен детекторен приемник с високоговорител. Представляваше дебела гетинаксова плоча, от лявата страна беше бобината от проводник сигурно поне 6 кв.мм с отпайки изкарани на месингови контактни точки, по които се движеше превключвател. Буксите за антената и земното по сегашните норми сигурно биха приети като оразмерени за поне 50 А. Държачът за кристала беше празен разбира се, а отгоре имаше високоговорител. Бобината на говорителя ако не се лъжа беше 8 килоома (стоеше си фабричния етикет).
Тогава това много ме изненада, защото вече бях правил детекторен приемник с SFD106 и слушалка от транзистор "Селга" и като знаех как се чува не можех да си представя че е възможно да има вариант с високоговорител. Още не знаех кой знае колко за значението на импедансите.

За съжаление тогава не бяхме в състояние да оценим ценноста на това чудо на техниката. Предполагам че домакинът (също на моите години) после е употребил хубавия гетинакс за някое свое "гениално творение". Не съм го питал, но като знам че по-късно стана машинен инженер явно не се беше запалил по радиотехниката  :)
Истинското радио свети в тъмното.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #6 -: 15 Февруари, 2013, 23:47:32 »
Докато се рових попаднах на това детектор с високоговорител  :o Някой правил ли е подобен

http://amfan.ru/pitanie-priyomnika-svobodnoj-energiej/prostejshaya-sxema/

Аз точно такъв съм си правил на времето с таква посока на диода. Но кондензатора , паралено  на навивките трябва да е паралелен. Схемата я има приблизително същата в книжката 50 радиолюбителски схеми на проф. Атанас Шишков от 196.. г. Не знам и аз дали нещо ще се хване - почти всички наши предаватели на средни вълни ги спряха. А далечни с такъв вид приемник доста е малко  вероятно нещо да се хване.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #7 -: 16 Февруари, 2013, 01:11:43 »
Гледам е от София - ще хване. Хоризонт на Средни вълни тук е с много силен сигнал, оправиха го. Преди година беше умрял. Едното радио вкъщи си го вече слушам само на СВ, някак не ме дразни на FM много съска, а и там са 1001 станции да изнервят нещата с негърска музика. На СВ е уютно, само Хоризонт и така приглушено, с мек тон.  Както казва Асен, тихомълком си пускаме обратно всички СВ предаватели. Европейските директиви понякога са условни. Но задължително един километър жица за антена. Шегувам се - колкото повече жица пусне за антена, толкова повече енергия от Етера ще придърпа.

:)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #8 -: 16 Февруари, 2013, 09:19:05 »
Има ли я тази книга "50 радиолюбителски схеми" в електронен вид?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #10 -: 16 Февруари, 2013, 18:24:38 »
От антената към бобината , аз където съм я правил схемата имаше парзделителен кондензатор , 20-30 pF, за бобина съм правил 2 вариянта  , при първия в/у картонена тръба (такава където се навиват рулата на т.х. , 80 навивки някъде на ръка навивах последователно без да се застъпват  от тънък емайлиран проводник  , свърваш в паралел със въздушен кондензатор , към него последователно точков диод. При този вариянт без усилвател закачаш м/у изхода на усилватела и "мас" високоомни слушалки и се чува :)  При другия вариянт навивах 60 навивки в/у феритна пръчка , но без усилвател нищо не се чуваше при мен.  За антена - поне 3-4 метра опънат хоризонтално проводник  на високо в стаята , а масата задължително към земя - лично аз използвах водопроводната тръба. Инак без земя и  дълга антена  трябва да си поне на 10 км. най-много от предаватела.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #11 -: 16 Февруари, 2013, 18:35:05 »
Това съм го правил преди 2-3 години

http://vbox7.com/play:0a96f298

Работи перфектно лошото е ,че нямам високоомни слушалки и съм го направил с трансформатор и телефонна слушалка 280  ома.

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #12 -: 28 Април, 2014, 19:44:22 »
На първата схема диодът е обърнат обратно. Втората схема също е работоспособна и повече ми допада.
В този ред на мисли обаче, не е ли по-добре да се разделят захранващата част от приемната? :D Тоест два настроени кръга с две антени - първият за детектора втория за захранването. При добри антени и заземление (като от ерата на детекторите) ще се получат по-добри резултати. Освен това захранващият кръг ще може да се настрои на по-мощен предавател и пей сърце. :D

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #13 -: 28 Април, 2014, 19:53:27 »
Напоследък нещо съм изоставил експериментите с детекторните приемници , иначе и аз съм мислил за същото.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен приемник с високоговорител
« Отговор #14 -: 30 Април, 2014, 11:25:43 »
Нека не се лъжем, това нещо в българия няма шанс да работи, освен ако не си от Видин или Вакарел :) Безсмислено е, по-добре се концентрирай върху класически детекторен приемник, макар че и от него няма много файда вече.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |