| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане  (Прочетена 10307 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #15 -: 10 Април, 2016, 12:52:39 »
Прерязал съм някои печатни проводници към СМ и съм си опроводил нужните други изводи. От 50 на 145 MHz няма как да стане без това - нужен е друг коефициент на делеине за A и B.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #16 -: 10 Април, 2016, 12:57:01 »
Още нещо което сега видях а трябваше по рано да се случи

http://radiomods.free.fr/doc/pll/sp8793.pdf

Тук в функционалнат диаграма е е поаказано ка се програмира делението .
Така тази мойта платка свързването е направено като за SP8792 дефакто 6 крак на схемат при мен не е въразн никаде а виси а clock input 5 крак на схемата при мен е през 2,2 нф .
Това значи ли че дели на 80/81 ?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #17 -: 10 Април, 2016, 15:24:34 »
"Това значи ли че дели на 80/81 ?" - Не, изрично е написано в заглавието в pdf: SP8792 225MHz ÷ 80/81, SP8793 225MHz ÷ 40/41.
6 извод е някаква ВЧ блокировка: INTERNAL DECOUPLING

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #18 -: 10 Април, 2016, 21:22:02 »
Ами то си пше. Ако делителя ти е 8792 дели на 80/81, ако е 8793 тогава на 40/41. Ако чипа ти е на 80/81 ще стане сметката според мен. Само гуна трябва, да се мръдне и да се види как ще работи с +междинна или -междинна. Защото той не може да се мърда много. Пада му амплитудата качеството на синусоидата. Трябва да се преработят компонентите. Можеш да видиш от някой друг за висока честота кави са стойностите на елементите.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #19 -: 23 Януари, 2017, 16:15:10 »
Да събудим темата:
Bengata, намери ли формула за изчисление на кефициентите към синтезатора CM1630 с делител SP8793?

С развитието на тази тема реших да си направя ново управлнеие към преработената радиостанция с процесор,
дислей, памети може би ...

Някои навърляни начални идеи тръгнаха от раз. Спрях се заради това, че не си спомням в подробности начина на изчисление на битовете в регистрите A и B на CM1630 за всяка искана честота.

Днес в малкото свобдно време (напук на 20 годишните ми спомени за устройството) успях да си подредя мислите.

Начална точка: схемата на "програмните" ми диоди за честота TX = 144.500 MHz, RX = 133,800 MHz (Fif = 10,7 MHz).

Сканирах си листата хартия. Поне аз си изясних начина на пресмятане отново. Дано сметките ми са в полза на някого.
---
В ръководството (за "Лотос") делене на 100 лесно се плучава:
s89_tx_144500, с делител на 100/101 (S89, по ръководството на рст "Лотос").
---
И за делител SP8793 (40/41) не е сложно, но молив трябва :yes:

sp8793_tx_144500, за предавателната честота 144500.

sp8793_tx_133800, за приемна честота 133800 (+10700).

Легенда: наличие на диод в диодната матрица: при "0" = отбелязано кръгче.
---
От сметките си установих, че съм забил на платката твърдо към "1" или "0" двата старши разряда на дума B (256-128), най-старшия (64) и най-младшия разряд (1) на дума А:

B = (10ХХХХХХХ), A = (0ХХХХХ0).

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #20 -: 23 Януари, 2017, 18:33:50 »
Здерасти

Формула за изчисление на кефициентите към синтезатора CM1630 с делител SP8793 не намерих реших го про втори начин монтирах S89 .

Относно новото управление което си решил да правиш .

Имам платки ако са нужни за експерименти . Синтезатор , Радио , Предавател . Ако трябват казваш и ги пращам . Мога да пратя и цяла станция което е пренастроена е този диапазон .

Ще ми е много интересно развитието на това управление . Мислил съм за нещо подобно , но да го копирам от руските сайтове не да го създавам . Спирало ме е идинствено това , че трябва да режа кутията за да може да се монтира дисплей .


Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #21 -: 23 Януари, 2017, 20:03:29 »
Благодаря за предложението.

Станция имам, пренастроена отдавна. Тогава предвидливо за "кутия превклюватели, логика и дисплей" - върху станцията: дупках, рязах и  пилих коруса отзад на рст "Лен-БМ" и изнесох дума A и дума B на синтезаторния чип СМ1630 с лентов кабел на LPT женски съединител (DB-25). На канали от 1 до 9 има приграмирани репитри и симплекси, а канал 0 излиза на този съединител. Спомням си, че още тогава "витаеха из въздуха" идеите с двата ЕПРОМ-а.

Трябва и синтезаторна платка да имам някъде.

Идеята е по-скоро за създаване. От копиране нямам нужда: радиостанции има на 144 колкото искаш, така или иначе няма активност там, поне при нас. Всичко е за удоволствието от конструирането ::)
« Последна редакция: 23 Януари, 2017, 20:10:43 от veso74 »

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #22 -: 23 Януари, 2017, 20:29:29 »
Тук при нас на 144 за София говоря има два канала . Отеделно се приемат идеално двата репитера R1 и R2 , от Пирот и Ниш и още няколко Сръбски . 

За конструкция нова ще ми е интересно . Тук мога да помагам с елементи ( процесори особенно ако са PIC ) набавянето им .

Пренастроена имах в предвит настроена да работи от 144 до 146 стандартен лен бм-160 .

За двата епрома четох и мислих да правя платка имам чиповете имам и програматор намерих и записа за двата .
Но проблема пак го реших с СМ7704 записана с любителските канали .

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #23 -: 24 Януари, 2017, 16:03:21 »
В ограниченото свободно време - проверка на хартиения замисъл в цифрово изражение на логиката: ардуино, механчиен енкодер,  MCP32017.

Честота: 144.000-146.000 MHz. Светодиодите са все едно входовете на CM1630, свети = 1, не свети = 0.

Трябва се тръси готовата платка за реален тест значи ... :crazy:

Аз засега съм удовлетворен :) Остава избор на дисплей, "оцветяването" му с надписи, честоти, памети и др., които не са интересни. Основната идея беше пращане на една честота в pll чипа.

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #24 -: 24 Януари, 2017, 17:22:38 »
Е бравоооо  :)

Значи имам вече готова цифрова част .

Остава една платка да се направи преходна към синтезатора директно върху цокъла на паметта .

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #25 -: 24 Януари, 2017, 20:20:46 »
Ако искаш да тестваш и не ти се разглабя твоята да ти пратя една цяла станция ? Проблема е само в това , че е с пром не е с диодна матрица а е с цокъл за памет . Казваш пращам .

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #26 -: 24 Януари, 2017, 22:01:50 »
Благодаря, не е нужно засега.

Станцията ми е в добро здраве, а DB-25 е закачен отдавна за канал 0 на механичния избирач. Трябва само да се подкача към порта.

Намерих и наличното си блокче с CM1630 и SP8793  :) На пръв поглед само единия допълнителен ПИС е ..."глътнал въздух" с времето  :D
Ще трябва (предполагам лека) реставрация. Поне в 2001-а всичко по модулчето си работеше.

Ще се старая да не гръмна pll-чипа. Лош спомен от статика имам от един вълнен пуловер и въздействието му върху ИС CM1630 ... :)

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #27 -: 24 Януари, 2017, 22:38:51 »
Между другото , такава платка виждам за пръв път . По размер ми прилича като за Лен-Б . Явно е от някаква модификация която не ми е попадала . Всичко е двапати по омален размер .От кой Лен е знаеш ли ?

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #28 -: 24 Януари, 2017, 23:00:59 »
Нямам представа, така съм си я взел. Точно за рст "Лен-Б" ми прилича по размер, но пък кръговата бобина си е оригинално за VHF. Има коригирани писти отзад, изглеждат фабрично резнати. Добавените компоненти са ясни (стабилизатор, танталов кондензатор и ПИС-ве). Вероятно е била или резервна платка или е неслагана в работна станция - полето за диодите и каналния превключвател не са запоявани.

Симпатична платка, а и при мен много експерименти е претърпяла :)

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 312
  • Населено място: София
Re: Радиостанция ЛЕН-БМ 160 питане
« Отговор #29 -: 25 Януари, 2017, 09:01:38 »
Да интересна платка . За 5 канала , сещам се за Радиостанция "Надежда" те са на външен вид като "Лотос" но са с по-малко канали или 5 или 9 . Може да е за такава . Иначе по размер и изобщо по местата за свързване на кабелите , прилича да седи на рамка за Лен-Б . Което също е интересно но казваш че твърдо е за VHF  . Имам 6 канални станции Лен-Б но там са твърдо с кварцове нямат синтезатор .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |