| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin  (Прочетена 3616 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« -: 19 Февруари, 2022, 11:51:37 »
Здравейте,
Този грамофон е последният „сандък“  :), които ми остана. Реставрацията му ще е голямо предизвикателство за мен и ще се радвам, ако във форума има колеги с опит, които да помагат с идеи и насоки. Грамофонът стоеше опакован от много време и днес го почистих грубо, колкото да започна. Кутията е облепена с  някаква материя, която трябва да се подмени, а на пипане е нещо между хартия и плат. Металните ъгли са занитени и се чудя, как да ги сваля за почистване. Дискът не се върти, вероятно поради скъсана, липсваща или откачена пружина, но това ще стане ясно след като го отворя.
На този етап ме интересува, с коя част е най-удачно да започна реставрирането, предполагаемата година на производство, снимки, както и всякаква друга информация за грамофона.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #1 -: 19 Февруари, 2022, 12:16:19 »
Можеш да започнеш с дейност, която ти е най-приятна.Ако не можеш да възстановиш механизма не си струва да си губиш времето с други неща.Материята която може да се ползва за облепване е книговезка хартия.Има предлагане, като го напишеш в търсачката ще се ориентираш. За механизма може би колегата NHB може да каже, но след като покажеш снимки. В някои модели механизми има зъбно колело от текстолит което се изронва най-бързо и той не работи. С пружината трябва да се внимава- ако е здрава да не се пренавие и скъса, при разглобване ако  изкочи навън от кутията прави поразии.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #3 -: 19 Февруари, 2022, 19:26:41 »
Не е ли по-скоро някаква изкуствена кожа ...
Нещо подобно на това: http://bg.microfiber-leather.com/microfiber-leather/pu-microfiber-leather/artificial-leather-material.html

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #4 -: 20 Февруари, 2022, 10:03:43 »
Тези платнища са също изкуствена кожа, трябва да се намери подходящ десен и добра цена.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #5 -: 20 Февруари, 2022, 11:57:02 »
Честито колега! Това е голямо предизвикателство, но си заслужава. Ако ти трябва "сламка" може да погледнеш моята тема "Вече и механичен грамофон" от декември 2019 г. Там ще видиш, че моят и твоя са на почти еднаква стартова позиция. При мен само манивелата не съм пипал.
Но, относно съветите, бих казал да почнеш от механиката, по-точно "моторчето". Дано всички чаркове са налице и изправни. Пружината едва ли е скъсана по средата, най вероятно има проблем в единия край? Погледни в ютуб, там има доста клипове как се реставрират такива двигатели. Щото, ако не го пребориш, няма смисъл да действаш натам. Единствено ще наблегна да внимаваш с пружината, щото е много яка и коварна. Един приятел, като видя готов моя се примоли да подкарам и неговия, останал от баща му. И аз, дето бях минал по този път, уж много внимавах при вадене на пружината от барабана така изхвръкна, че само ми одра едната буза. Ами ако беше уцелила окото?...А и да не се окаже, че твоят е "двуцилиндров", т.е. с две пружини, че има и такива?
Другото конкретно дето споменаваш са ъгълчетата. Едва ли са ковани с нитове (пирони). И при мен ръждата така беше изяла главите на винтовете, че шлиците не се виждаха. Та се наложи буквално да ги изскубвам като пирони. Но ако не свалиш ъгълчетата няма как да направиш нова облицовка на сандъчето.
А бе, много неща мога да обясня, но трябва писане, пък нещо не ми спори? По ми е лесно да да ме набереш по телефона и да си побъбрим. Пък, ако на някой от колегите му е любопитно за какво точно, ще се прежалим и ще пишем  :D
0888981645, 072365106

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #6 -: 20 Февруари, 2022, 12:01:19 »
Разглобих грамофона на съставните му части до ниво "винт"  и стигнах до механизма с пружината. Прави впечатление невероятната механика и качеството на нейната изработка. Валът се върти свободно и в двете посоки, което според мен означава, че или пружината е скъсана, или единият и край се е откачил. Не знам как да отворя тази част - няма винтове, по-скоро ми изглежда капсулована, много прилича на механизмите с часовникарските пружини, които съм виждал.
Старият плат се сваля много трудно от дървената кутия и изглежда като някаква тъкана материя, която после е промазана с нещо. Възможно е промазването да е било направено и след залепването на основата.


 


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #7 -: 20 Февруари, 2022, 12:03:28 »
Честито колега!

Благодаря за информацията, писали сме по едно и също време.
Ъгълчетата са закрепени с винтове и пирончета.   
Ако е удобно, ще се обадя по телефона в понеделник, около 10 - 11 ч или когато ти е удобно :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #8 -: 20 Февруари, 2022, 12:43:47 »
Ако на снимката си показал всичко налично по механизма някой друг го е отварял преди теб-много добре е смазан.За да стигнеш до пружината трябва да свалиш чрез удари капака, той много плътно влиза но няма нито резба, нито нитове и винтове.Покажи и снимка на червячното колело което задвижва центробежния регулатор.Това което показвам е от месинг, но е силно износено:
« Последна редакция: 20 Февруари, 2022, 12:56:35 от lager »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #9 -: 20 Февруари, 2022, 17:42:31 »
Колега, аз съм пенсионер и винаги може да звъниш стига да не е преди 9 сутрин и след 22 ч. Защото се е случвало някой да звъни в тези часове и да пита "Как си, к'во праиш?" :batt:
По принцип, ако е около 11 ч., може още да съм в кафето с наборите, но ще се разберем.
0888981645, 072365106

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #10 -: 21 Февруари, 2022, 19:36:34 »
Здравейте колега.
Може и аз да споделя малко опит. Както написаха колегите, ако механизма за въртене не е здрав или пружината е скъсана е по добре да се потърси нов механизъм, но да не се отваря корпуса който държи пружината, защото и очите може  заминат при изкарването и.
Иначе всички части на механичните грамофони които съм реставрирал първо ги заливам обилно с WD40 и съответно ги изчиствам с обикновен плат ръждата и всички мръсотии които се разтварят с този спрей. Този спрей хем почиства, хем и смазва. С него се почиства и главата с игличката на нея. Самият спрей се изпарява сам след време дори и да не е почистен и остава само фина смазка.
Тоест всичко което е метално и има мръсотия или ръжда по него го почиствам с WD40 спрея.
На самия механизъм който върти му слагам после високооборотна смазка и до момента не съм имал проблеми с грамофоните. По принцип на  немските и на българските довоенни с немски части механични грамофони само отвънка имат козметични проблеми - много са качествени и механиката и главата с игличката. Обикновено се скъсва залепения по дървото плат или кожа.
Ето три снимки на мои работещи американски грамофони.
« Последна редакция: 21 Февруари, 2022, 19:45:23 от dido »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #11 -: 22 Февруари, 2022, 09:31:24 »
Тоест всичко което е метално и има мръсотия или ръжда по него го почиствам с WD40 спрея.

На бензиностанцията отказаха да ми налеят 1 л бензин, а съседът каза, че бензинът в неговия резервоар струвал по 5 лв литъра -  как не го е срам, спекулант долен :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #12 -: 22 Февруари, 2022, 09:38:22 »
Вчера се чухме с колегата slavi по телефона и му благодаря, че беше търпелив да ми обясни доста неща за реставрирането на подобни грамофони.
За изваждането на пружината поставих механизма в платнена торба, а работата извършвах в една голяма кофа. Пружината е под голямо напрежение, но торбата я предпази от рязко развиване и така я извадих съвсем безопасно. Разбира се, очилата и ръкавиците пак са задължителни!
Външният край на пружината беше добре закрепен, но вътрешният беше откачен от вала. Възможно е самият прорез да се е претъркал и увеличил и затова да се е откачила. Ако е това, може да се окаже, че е невъзможно да се оформи нов отвор в най-вътрешната навивка на пружината. Състоянието на вала се вижда на снимките.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #13 -: 23 Февруари, 2022, 08:13:26 »
Нищо му няма на вътрешния край на пружината. Самият край е мек (отпуснат, незакален) и може да се оформи така, че добре да се закача за куката на вала. Това се прави чак след поставяне на пружината в барабана. Въртенето на вала още назад, след като пружината вече се е развила, обикновено води до такова откачане и деформиране на края, че при опит за въртене в посока 'навиване', да не иска да се закачи за куката.

След като си извадил пружината, следва да я измиеш и почистиш хубаво от всякакви следи от старата смазка, барабана също. Не се опитвай да 'лъснеш' пружината, тя има оксидационен слой, който е важен за правилната й работа. Преди поставянето в барабана, трябва да я намажеш цялата много тънко със смазка, съдържаща молибденов дисулфит (за полуоските на автомобилите се ползва), или с графитна грес. И да видим как ще я завреш сега обратно в барабана...

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #14 -: 24 Февруари, 2022, 16:11:11 »
И да видим как ще я завреш сега обратно в барабана...

Благодаря за информацията!
Вече съм почистил целия механизъм и дори успях да вкарам пружината обратно в барабана.
Сега се замислям, дали в бързането не я поставих в обратна посока, но пробите ще покажат :)
Имам литиева грес, която е за триещи се механизми, работеши в условията на високо налягане и бързи обороти и предполагам, че ще е подходяща.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1152 Прегледи
Последна публикация 01 Януари, 2016, 10:03:42
от kenwood1234
3 Отговора
2322 Прегледи
Последна публикация 24 Септември, 2016, 14:17:25
от BalkAnton

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |