| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin  (Прочетена 3614 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #15 -: 01 Март, 2022, 11:29:48 »
Получих книговезкото платно за облепване на кутията на грамофона, но не съм много доволен.
Има релеф, но не е на текстилна основа, а PVC и прилича повече на мебелно фолио.
В крайна сметка, ако не намеря подходящ текстил, ще го използвам.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #17 -: 01 Март, 2022, 16:41:48 »
Динко, не знам дали ще намериш книговезко платно на текстилна основа като оригинала от едно време? Аз, когато търсех за моя, само такова ми предлагаха и свърши добра работа. Явно с годините са се променили технологиите. Пък, де да знам, може и да откриеш нещо?
0888981645, 072365106

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #18 -: 01 Март, 2022, 21:36:48 »
След седмица вероятно ще имам възможност да отида до апартамента на покойните ми баба и дядо. От дядо ми съм се научил да подвързвам книги и как да работя с подобно платно. Той имаше доста запаси и ще видя дали са все още там или са тръгнали към кофата за боклук. За съжаление мисля, че второто е по-вероятно, но ако открия, ще пиша.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #19 -: 02 Март, 2022, 11:13:09 »
След седмица вероятно ще имам възможност да отида до апартамента на покойните ми баба и дядо. От дядо ми съм се научил да подвързвам книги и как да работя с подобно платно. Той имаше доста запаси и ще видя дали са все още там или са тръгнали към кофата за боклук. За съжаление мисля, че второто е по-вероятно, но ако открия, ще пиша.

Вчера говорих с един пишман-химик и тези дни ще забърка нещо, с което ще пробваме да импегнираме различни тъкани.
Все пак предпочитам оригинално черно книговезко платно на текстилна основа, така че ако намериш, първо на мен прати оферта - да ме извиняват колегите, но аз приключвам с това хоби и съм с предимство 8)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #20 -: 04 Март, 2022, 10:24:37 »
Тестове с бял брезент и тънък плат.
Само с производство на импрегнирани тъкани не бях се занимавал досега :D


Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 897
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #21 -: 04 Март, 2022, 14:32:56 »
Колега интересувам се от тънкия плат, трябва ми точно такъв. От къде го купуваш и как се казва?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #22 -: 05 Март, 2022, 12:06:00 »
Колега интересувам се от тънкия плат, трябва ми точно такъв. От къде го купуваш и как се казва?

Даде ми го един познат, заедно с половин литър черен импрегнант, който му стоеше в прашясало зелено шише от олио, от едновремешните  :).
На външен вид платът прилича на "хасе", но на пипане е осезаемо по-различен и определено е друг, по-едро е тъкан и с по-едни нишки.
Може би трябва да търсиш "хасе" или "американ", но все пак зависи за какво ти трябва.





Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 897
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #23 -: 05 Март, 2022, 13:44:10 »
Именно и точно такъв не намирам никъде за това попитах. Ами за реставрация на стари говорители Акрофон там плата е такъв тънък и по рехав. Новите изглеждат много модерно на такава кутия. Например този.
154786-0
« Последна редакция: 05 Март, 2022, 13:49:20 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #24 -: 05 Март, 2022, 16:03:45 »
Именно и точно такъв не намирам никъде за това попитах. Ами за реставрация на стари говорители Акрофон там плата е такъв тънък и по рехав. Новите изглеждат много модерно на такава кутия. Например този.

Може би в този случай трябва да търсиш плат "канава" и да го състариш.
Прави се от памук, но ако намериш оригинална от лен или коноп, ще се доближиш максимално до оригинала.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #25 -: 06 Март, 2022, 13:29:27 »
Нещо блокирах и от няколко часа се чудя на дървената ръкохватка...
Лесно ще я направя на струга и ще пробия отвор през нея, но как е изглеждала и как се е задържала върху ръчката за навиване на пружината?


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #26 -: 14 Март, 2022, 12:49:17 »
Кутията е облепена и чака импрегниране. Ментето става 1:1 с оригинала.
За дървената ръкохватка и нейното закрепване към манивелата, някой ще се изкаже ли, че съм го закъсал?  :D

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 897
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #27 -: 14 Март, 2022, 14:20:17 »
Виж тука е бакелитова. Може би не е дървена а балелитова и е излята на оста директно. Затова е такъв жлеба.
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/alter-plattenspieler-mit-platten-etwas-defekt/2014331622-74-3466
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #28 -: 14 Март, 2022, 16:35:46 »
    Елементарно. От две части,тоест три.
    -правиш една цилиндрична ролка с диаметър  1-2мм. по голям от диаметъра на кривошипа.Вътрешен диаметър 1-3 десети по голям от диаметъре на стеснението.Дължина малко по малка от дължината на канала.
    -разрязваш я на две части по дължина.
    Правиш си външната част-отвън с каквато форма искаш. От вътре отвор равен или малко,много малко над диаметъра на втулката.Не забравяй да разпробиеш и за стърчащата част на кривошипа.
     Сега вече намазваш вътрешната част на дръжката с лепило,поставяш двете части на вътрешната втулка на изпразването и нанизваш външната част на вътрешната.
     Ако искаш да е разглобяемо правиш вътрешната и външната част да са на стегнатост.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставриране на грамофон Adler-Werke Berlin
« Отговор #29 -: 15 Март, 2022, 13:27:48 »
Виждам, че реставрацията напредва добре. За съжаление няма как да помогна. Така и не можах да открия книговезкия плат, но алтернативната технология ми допада много  :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1152 Прегледи
Последна публикация 01 Януари, 2016, 10:03:42
от kenwood1234
3 Отговора
2322 Прегледи
Последна публикация 24 Септември, 2016, 14:17:25
от BalkAnton

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |