| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,  (Прочетена 30108 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #15 -: 04 Юни, 2015, 22:01:52 »
Предпалаган твоя е бил или с квадратния държач- Следващия модел:

http://www.radiomuseum.org/r/dual_musikschrank_30_2.html

Или тоя с Не -Дуалското рамо и доза

http://www.radiomuseum.org/r/dual_dual_schatulle_mit_undy_t.html

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #16 -: 04 Юни, 2015, 22:06:32 »
Абе то май не е шел-лакова ами Бакелитена, ако има разлика, щото за това тежко рамо няма начин да e някаква чуплива...

Първо игли да намеря.

amp ,ми разправя, че ставало с дървени иглички, ама от какво дърво... те сигурно са по- дефицитни и от металните  :o :o :o:

http://shabad.ru/forumaml/showthread.php?t=2498

Как да не ме кефи, Лъчо. То изглежда като космически кораб от 37година  :D

Ето от къде краднат дизайна за Съвремнните Hi-End Грамофони...  :drinks:



      А защо не опиташ с клечки за зъби? Не се майтапя.
Жалко, че Петко не е на линия,доста неща може да каже.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #17 -: 04 Юни, 2015, 22:12:02 »
Меки са клечките за зъби. Дозата е с голям натиск. Мисля си за орехови цепленки или нещо подобно на твърдост.

Не ми е ясно това дърво колко добре ще носи вибрациите до дозата и дали изобщо тази доза не и трабва нарушение в магнитното поле, което с дърво не виждам как ще стане...

Ако е твърдо дърво предполагам с вибрациите ще се оправи и ще може да се подостри и полира върха.

Иначе Най-хай ендя на това поколение е  Метална игла със залепено сапфирче на върха, ама това  предполагам е тотално не-намираемо. 
Въпреки, че предполагам, някой  Бижутер може да ми направи такава под микроскоп- то се лепи с Бондо- тоест епоксидна смола... Само сапфира да си намеря от някоя по съвременна  и няколко износени метални игли. То може да седна и аз да се пробвам, ама ми трябва увеличителен уред...



« Последна редакция: 04 Юни, 2015, 22:17:55 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #18 -: 04 Юни, 2015, 22:18:19 »
         Не, рамото беше доста по-различно, приличаше на метално,цвят много тъмно сив металик, правоъгълно и доста тежко.Имаше само 78 оборота. Остана ми шкафа от грамофона, получих го задно с бакелитовия Телефункен, като условието беше-или и двете или нищо. Другата седмица ще го снимам, мога да ти подаря нещото, на което се редят плочите. За шкафа имам идеи да го използвам, но за сега живее в гаража.
          Имаше извод за включване в радио и май беше от 1941.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #19 -: 04 Юни, 2015, 22:20:53 »
Моя си няма шкаф...  Ако нещо може да измислим да го комплектовам пиши на ЛС...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #20 -: 04 Юни, 2015, 22:27:05 »


Иначе Най-хай ендя на това поколение е  Метална игла със залепено сапфирче на върха, ама това  предполагам е тотално не-намираемо. 
Въпреки, че предполагам, някой  Бижутер може да ми направи такава под микроскоп- то се лепи с Бондо- тоест епоксидна смола... Само сапфира да си намеря от някоя по съвременна  и няколко износени метални игли. То може да седна и аз да се пробвам, ама ми трябва увеличителен уред...
НИКАКЪВ САПФИР/ДИАМАНТ И ДРУГИ ТАКИВА!!!!! това тотално съсипва плочата като изстъргва браздата. пратих ти линк да прочетеш информация от най-добрия(за съжаление вече не е между живите) реставратор/ремастър на записи от стари шеллакови 78оборотни плочи Анатолий Лихницкий. той категорично препоръчва ползването само на дървени(по-точно бамбукови) игли

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #21 -: 04 Юни, 2015, 22:40:59 »
                   Имах подобен грамофон, същия мотор, различно рамо, но го пратих в Търново на PDM. Той може да да каже как е станала реставрацията.
С неудобство признавам, че реставрацията е стигнала до под кривата круша. Стои в склада и чака да му дойде времето.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #22 -: 04 Юни, 2015, 22:49:10 »
В този склад  би ли ти представлявало проблем да го щракнеш отзад мотора, че да видя как е оригинално сложен МЕханичния прекъсвач на напрежението към мотора-как изглежда?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #23 -: 04 Юни, 2015, 23:23:51 »
Да се включа по създалите се въпроси, не знам дали изобщо съществува такова нещо като бакелитови плочи, знам че се казват шеллакови и са силно чупливи всичките, няма значение че натиска тук е голям, не му се плаши няма да ги счупи. Относно мотора, така като го гледам явно е някакъв тип асинхронен мотор но много странна конструкция на ротора, определено не е колекторен - не виждам нито колектор нито четки нито роторни намотки. Това дето прилича на центробежен регулатор не знам какво може да е, и как действа, защото ако наистина е центробежен то значи че всичко е под напрежение щото то е свързано механично и електрически към оста на мотора, по-скоро може би механически работи някак.... Относно напрежението - не се притеснявай тези мотори са асинхронни (или синхронни) и оборотите им много слабо зависят (или не зависят) от напрежението, така че това отклонение което си мислиш от няколко процента няма какво да го коригираш изобщо. Запомни изобщо нещо важно - промяна в мрежовото напрежение НЯМА на хартия е различен стандарта с 10 волта но на фона на допустимия диапазон от 44 волта и за двата стандарта тия 10 волта разминаване имат минимално значение, иначе казано при стария стандарт 220 не е изключено напрежението да ти е 240, така че нищо не е променено за да говорим за съвременен стандарт, ще цитирам колега от форума електроника на дир.бг „това не е процесорно ядро където няколко миливолта са от значение“ така че престани да си трошиш главата как да пригодим старата апаратура към така драстично промененото мрежово напрежение. Също автоматично отпада варианта с това да включваш добавъчни резистори за да докараш 33 и 45 оборота, първо такива не ти трябват защото всяка микро плоча ще бъде безвъзвратно и моментално съсипана ако бъде просвирена с такава игла и такъв натиск и второ няма да можеш да постигнеш ефективно и стабилно намаляване на оборотите, най-много да скапеш моторчето. За просвирване на шеллакови плочи в днешно време наистина използват понякога бамбукови игли и вероятно се намират в ибей и насам натам. Иглата мисля че не участва в магнитната система, ама не съм 100 процента сигурен, не знам каква е конструкцията на конкретната доза. Бодни клечка за зъби и виж дали при пипане и стъргане се чува сигнал на изхода на дозата, после повтори и същия експеримент с подходящ по дебелина пирон и ще разбереш участва или не.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #24 -: 05 Юни, 2015, 12:15:59 »
Имах такъв механизъм на тавана с Тулана. Регулирането на оборотите става механично, свивайки или разпъвайки тежестите с ръчката до мотора. Работеше отлично и наистина оборотите не зависят от напрежението, а само от ръчката, която натиска един диск, който регулира дължината на пластините, за които са закрепени тежестите.
Даже тогава издевателствах над него, слагайки селектора на 150 волта, за повече тяга (исках да правя едни механизми с него за едно друго хоби) Нищо не му стана, освен че почваше да грее, разбира се.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #25 -: 05 Юни, 2015, 16:10:41 »
Доста време се "кьорих" за да разбера какво представлява този мотор. Най вероятно да е асинхронен с повишено "хлъзгане", за да може да работи без проблеми с центробежния регулатор. Мисля, че основните му елементи са тези, дадени по долу, но не съм 100% сигурен, тъй като не съм го виждал на "живо". Роторът ми се вижда прекалено малък, за да изкара необходимата мощност?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #26 -: 05 Юни, 2015, 17:04:23 »
Не, според мен това което си посочил като ротор е в същност само втулката за вала на ротора, а самия ротор е тая цялата дивотия в дясно която е като ламаринена и в случая се нахлузва върху статорните намотки и магнитопровод. Наистина от самата снимка и аз недоумявам що за ротор е това и дали по вътрешната му страна има монтирани някакви магнити или нещо такова. Ако има магнити вероятно е синхронен мотор, ама щом се регулира с местене на тежестите, значи по-скоро трябва да е асинхронен но не разбирам къде в ротора се индуцират токовете, да речем ако това дето изглежда черно е в същност от мед, то все пак му трябва магнитопровод, абе странен е мотора определено не ще две мнения.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #27 -: 05 Юни, 2015, 17:19:25 »
Ако това цялото в дясно е въртящо се - кафезен ротор - то тогава по има смисъл, но не мога да преценя от снимката дали е така... Иначе подобен тип асинхронни двигатели се изработваха в Етрополе, като вентилатори.
« Последна редакция: 05 Юни, 2015, 17:30:52 от Любо Божков »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #28 -: 05 Юни, 2015, 20:04:00 »
Абре хора, каво се препирате,  в по-ранен пост съм го описал добре.

На твоята снимка:

Лявото е Статора- 2 бобини омотани с черно тиксо - между тях  Месингова втулка за ОС,               

Дясното е Ротора- кафезен с Ос с половин дължина + кафез който се върти в междина между  статора и кутията на статора.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Новия ми стар грамофон Dual 55E ,
« Отговор #29 -: 05 Юни, 2015, 20:08:34 »
Днеска като остана време хванах ха свалих боята на шасито, то тя сама си беше почти паднала след миенето, та я смъкнах  до край и полирах дозата и рамото
30901-0


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1338 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2013, 06:16:30
от hydrometalique
13 Отговора
6411 Прегледи
Последна публикация 22 Юни, 2015, 23:32:10
от dido
1 Отговора
757 Прегледи
Последна публикация 08 Октомври, 2015, 15:19:39
от mano
0 Отговора
969 Прегледи
Последна публикация 29 Февруари, 2016, 09:55:10
от simod
2 Отговора
1123 Прегледи
Последна публикация 18 Юни, 2016, 14:24:30
от olxivanov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |