| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL  (Прочетена 6451 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Няма усилвател,има вградена фуния с отвор който се отваря и затваря , задвижването е електрическо ,мотора работи перфектно.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #1 -: 19 Юни, 2015, 21:04:53 »
Да, Това е производствотo на Дуал за Външни фирми.

Двигателчето е същото като моето на Dual 55E, механиката е друга .

Нормално е да няма усилвател,  звука тука се възпроизвежда само вибрационно, без да има заигравка с магнити, бобини, дози итн... Само игла и трептилка с фуния  :)

Според радиомузея ,  Тоз двигател не може да е по-стар от 1935г( от 1935 г. е предишния модел ел. двигател). Тоест поставя и грамофона там, като възможно най-ранна производствена дата:
http://www.radiomuseum.org/r/dual_elektro_laufwerk_dual_50.html

Твоя е най-горния от този проспект от горния линк, за съжаление нямам Регистрация там, за да видя снимката с висока резолюция, някой който има , моля да я свали
31505-0

Интересно е, че  твоя точно мотор се използва в Дуалски грамофон от 1937-38г, в който Те все още ползват Доза и рамо на външен производител , тоест не е изцяло техен, а се опитват да асемблират :
http://www.radiomuseum.org/r/dual_dual_schatulle_mit_undy_t.html
« Последна редакция: 19 Юни, 2015, 21:31:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #2 -: 21 Юни, 2015, 16:26:45 »
Благодаря на lager за интересните снимки. Моделът е интересен, защото е преходен - чисто акустичен "усилвател" с фуния, каквито американските производители вече не са правели по това време, но с електрически мотор. И двигателят също е така да се каже преходен, защото пружинният мотор е заменен с електрически, но регулаторът на оборотите е центробежен. На линка от радиомузея се вижда, че това е бил най-евтиният модел, а по-скъпите нямат центробежни механични регулатори.

Прави и също впечатление, че грамофонът изглежда портативен, та е още по-необичайно, че е с елктрически двигател. Къде го намери, колега?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #3 -: 21 Юни, 2015, 17:55:49 »
Не мога да се съглася, че е преходен...

Името на фирамта DUAL идва от моторите им с Дуално- Двойно задвижване пружина + електромотор( в зависимост от това какъв енергиен ресурс е наличен- елктрически или ръчна сила )- ето тези са Преходни в историческа и техническа гледна точка :D

Които модели са-по стари от разглеждания тук и в брошурата  и са се ползвали само за акустичните фонографи. (тогава Дуал не са правили цели грамофони ами само задвижването)

Разглеждания тук е чисто електрически, та даже и с центробежен регулатор вместо маховик си е доста модерен и изглежда центробежния да има доста по бързо сработване от гледна точка стабилност на обороти от един масивен маховик, за който би се изисквало повече време за развъртане на мотора при наличе на заместваща регулатора дебела тежка плоча.

Естествено, центробежния е по-сложно изпълнение и не изисква МОЩЕН ел. двигател и предполагам за това е бил изоставен при следващите модели, понеже двигателите им вече имат достъчна мощност да развъртят бързо и стабилно масивен маховик.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #4 -: 21 Юни, 2015, 20:48:23 »
Здравейте колеги,
Ето малко неща правени от фирмата Дуал . :yes: Е според каталога на магазин Зенить от онова време.

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #5 -: 21 Юни, 2015, 21:14:54 »
Ето и две електрически мембрани от колекцията ми - едната е на фирмата UNGY (около 1940), а другата е на BT-H произведена около 1920 и е може би от първите. И двете електрически мембрани са си със метални иглички, а не с дървени както беше казано в другата тема.

Сега си търся и грамофон от онова време на който да ги изпробвам. Е не че не мога да ги сложа на механичен такъв, но на електрически ще е по красиво.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #6 -: 21 Юни, 2015, 21:19:07 »
Намерих го на софийския битак преди три години когато ходих там за последен път .Тогава ми направи впечатление излизащия от кутията шнур от съветска някаква машина и тъй като липсваше и най-важната му част-звукоотнемателя- си помислих че е преработван , нямаше и манивела .Първоначално търговеца искаше доста голяма сума, аз се отказах , но на излизане той ме повика и го взех за 10 или 15 лева , вече не помня . Номер 223 от каталога на ЗЕНИТ вероятно е техен артикулен , защото не го откривам някъде по самия мотор. Ако колегата dido или някои други колеги имат подробни снимки или чертежи на пружинни двигатели мисля ще бъде полезно да се качат тук- аз всъщност не съм търсил в мрежата-но имам два грамофона с доста разнебитени и с липсващи части механизми .

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #7 -: 21 Юни, 2015, 21:38:02 »
За съжаление не мога да помогна на колегата за електрическата част - ако бяха механични грамофони с удоволствие - имам три работещи механични грамофона на 78 оборота - два Зенита и един Ултрамар, но за съжаление не ми е попадал електрически грамофон от преди 9-ти и то да е оригинален. Само имам каталозите на някой от магазините от онова време и тези две електрически мембрани, но не и за съжаление цели електрически грамофони.
Затова и писах, че цялото коляно на едната електрическа мембрана може да се монтира директно (и отворите съвпадат) върху механичен грамофон на ръка, но на електрически би изглеждала по красиво и автентично :good:.
А и самите електрически грамофони от онова време не са били кой знае колко сложни - от електрическата мембрата сигнала се е подавам директно към грамофонния вход на радиоприемника.


Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #8 -: 21 Юни, 2015, 23:28:38 »
Що се отнася до преходния характер на конструкцията с центорбежния регулатор, признавам, че направих предположение, тъй като не съм запознат с развитието на задвижващата част на ранните електрически грамофони. Прекрасен повод да се поровя и да се запозная.

А към към колегата dido не мога да се сдържа да отправя една напълно приятелска поправка. Мисля, че не е правилно електромагнитните звукоснематели да се наричат "мембрани". Акустичните звукоснематели са си точно метални или по-рано минерални мембрани, свързан с лостова системка с иглата. Но електромагнитните работят члез индукция по познатия ни начин и не съдържан мембрана. Интересно е, че в Европа по-дълго ог Щатите са се произвеждали акустични грамофони, като по-сериозните стационарни модели са били с електрическо задвижване на плочатах. След масовото разпространение на радиото се оказва, че много хора вече имат в къщите си лампови усилватели с говорители и са се продавали доста такива електромагнитни звукоснематели като на dido, които са се поставяли вместо акустичните на края на рамото на грамофона и са се свързвали, както е казал той, направо с кабелчетата с грамофонния вход на радиото. Досега не съм имал удоволствието да чуя на живо как работи такова нещо. Имам само един Супрафон от началото на 50-те години с електромагнитно рамо, който се каня в близко бъдеще да почистя и да го свържа с някое по-масивно радио от периода (например Рига 10 или Тесла), та да видим какво ще стане.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #9 -: 22 Юни, 2015, 03:56:23 »
Както му казвате Звукоснемателят , си е праотеца на съвремнната грамофонна доза и принципа му на работа е като нейния... Нищо общо няма с акустичните с мембрани.

Дуалския при мен е със следната структура:

 Отгоре- постоянен магнит

Под него 3.5к масивна намотка.

В нея Влиза иглата: Без занчение дървена или метална- предава вибрациите на намотката , която си е в постоянното поле на магнита над нея, и по проводниците  се  получва  променлив напреженов сигнал.

Тествах  с дървена игла , но все още нямам подходяща плоча.  И с дървена и с метална Чува грапавините в канала на плочата и възпроизвежда звук!!!

Относно останалата част от грамофона:

Платера( дъската) която носи плочата е стандартна за времто си иможе да се ползва и такава от механичен грамофон- еднакви са.

Дуалските  грамофони от това врем са се продавали и само на голо шаси, после  купувача си го слага в каквато кутия желае.

@ dido

За името на фирмта сигурен ли си, че е UNGY, Радиомузея дават данни за фирма UNDY от същия период която прави магнитни дози и рамена?

ПП: как са на съпротивление между 2-та проводника 2 те ти дози от снимките?

Само платер може да си намериш от някой  механичен грамофон от същата ера- еднакви са с тези на електрическите.
 Един колега в моята тема за дуалския ми грамофон се обади, че е имал като моето моторче, ако се интересуваш потърси го, може и да го изрови, де да знаеш...   И ти остава само една кутия да му спретнеш в духа на времето от многослоен шлерплат и фурнирована..




« Последна редакция: 22 Юни, 2015, 04:06:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #10 -: 22 Юни, 2015, 21:17:57 »
Здравейте колеги.
Наистина е "UNDY" - превописна грешна от моя страна.
А по въпроса за електрическите мембрани или механичните такива - ами в литературата от онова време е написано ясно и точно "мембрани електрически" - вече защо се е променило това наименование(осъвременило) и защо и нашата азбука от 43 букви са останали сега само 30 и това не мога да кажа. Просто използвах наименованията от "онова" време. :drinks:

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #11 -: 22 Юни, 2015, 21:32:53 »
"ПП: как са на съпротивление между 2-та проводника 2 те ти дози от снимките?"

Малко по-нататък ще замеря съпротивленията на дозите, че сега не съм в къщи.

Като се прибера ще сложа още неща и в сайта ми, че се посъбраха доста нови и интересни неща.
А иначе много ми се иска и с един радиограмофон от преди 9-ти да се дообогати колекцията ми, но явно е доста трудна работа или трябва сам да си го направя ако намеря механика с мотор от онова време. Така че съм много заинтересован от направеното по долу предложение а именно:
" Един колега в моята тема за дуалския ми грамофон се обади, че е имал като моето моторче, ако се интересуваш потърси го, може и да го изрови, де да знаеш...   И ти остава само една кутия да му спретнеш в духа на времето от многослоен шлерплат и фурнирована.."

Просто търся наистина мотора, а за другото ще го направя надявам се :yes:
« Последна редакция: 22 Юни, 2015, 21:40:13 от dido »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #12 -: 22 Юни, 2015, 22:47:37 »
           Грамофоните са вятър работа /въртят се само в една посока и то с обороти/ но ако ДИДО сканира скалата на оня Адмиралъ, ще се покрие с неувяхваща  слава, а и аз ще се успокоя най-после.

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Доста старият ми грамофон с мотор DUAL
« Отговор #13 -: 22 Юни, 2015, 23:32:10 »
Ще я сканирам скалата на Адмирала(обещавам), но към края на август, че тогава ще се прибера.
Ще сложа и още няколко отреставрирани български довоенни радиоапарати(и още един Адмирал между тях 8) в сайта, както и няколко западни радиота, грамофоните и още "екзотични" радиолампи. Просто за в момента нямам физическата възможност да го направя. ???
А дотогава си търся и радиограмофон или само шасито от такъв, но произведен преди 9-ти задължително :help: - абе събирам всякакви български "боклуци" от преди 9-ти, че после да имам какво да си реставрирам и допълвам в сайта :crazy:
Дано не съм се отклонил много от темата за DUAL, че да няма  :batt:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1350 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2013, 06:16:30
от hydrometalique
104 Отговора
30190 Прегледи
Последна публикация 17 Ноември, 2015, 16:30:36
от Pichaga933
1 Отговора
765 Прегледи
Последна публикация 08 Октомври, 2015, 15:19:39
от mano
0 Отговора
977 Прегледи
Последна публикация 29 Февруари, 2016, 09:55:10
от simod
2 Отговора
1133 Прегледи
Последна публикация 18 Юни, 2016, 14:24:30
от olxivanov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |