| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проект стерео усилвател с ECL86 / някой части от мелодия 14 + екстри /  (Прочетена 26477 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Това което виждаме е естествено и по никакъв начин не дава информация как стабилизатора ще се отразява на звученето на усилвателя. Но за да хванеш разликите в звученето трябва да имаш и много качествен източник на сигнал (не знам ти с какъв разполагаш), качествени озвучителни тела и не на последно място не трябва да ползваш допълнителната противобрумна намотка на изходните вместо дросел, стандартен CLC филтър си правиш със дросел 10 хенри примерно и тогава слушаш какво излиза като звук. Истината е там че разликата няма да я чуеш вероятно поради изброените по-горе причини, и изобщо не те разнавивам да си ползваш стабилизатора за анодното напрежение.

Накрая разбира се ще има тестове и като краен резулатат. С и без него ! На ухо , на уред, измервания..... и т.н. Скоро  :drinks: Но просто ефекта с филтрирането и стабилизацията и то с помоща на елементи за 3-4 лв за мен е успешен. За звученето, както и преди обясних за сега на ухо разлика няма и не се усеща обсолютно никакъв ефект на обратна връзка, но това ще се потвърди или отхвърли скоро след някои и друг ден като е завършен изцяло. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не чакай твоята постановка да потвърди или отхвърли нещо. Имай предвид че трябва много системно надграждане в една озвучителна система за да се стигне до там да се чуват такива разлики. Уредите и измерванията пък с които може да се установи някаква обективна разлика не са тези с които разполагаш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Почти сме към края  :dance:


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Чудесно шаси.  :good:  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:   Само не прави масовата грешка да сложиш изходните трансформатори точно до захранващия и дросела. Мястото им е в  най-далечния край на шасито спрямо захранващия. Допълнителната двойка  отвори отгоре за Индикаторните лампи ли е?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Чудесно шаси.  :good:  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:   Само не прави масовата грешка да сложиш изходните трансформатори точно до захранващия и дросела. Мястото им е в  най-далечния край на шасито спрямо захранващия.
О, да ! Ще са раздалечени максимално в двата края. Затова конструкцията е така издължена  :drinks: Да, двете допълнителни лампи са индикаторните и по средата между тях ИВ-6 за показване положението на галетния и отброяване на началното подгряване в началото.
Предния панел от орехово дърво мина през CNC фреза с разни екстри. Сега се провежда процедура по лакирането. Някакви идеи за финалното полиране ? Вълнен парцал ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
То сега е модерно изобщо да не се лакира... ама тоя момент вече си го минал. Мажат го дървото с разни етерични масла  :D - да му е вкусно на дървояда като го нападне . Финиша зависи от покритието. Ако е лъскаво и дебело- полиране на ниски обороти със скъпи пасти. Ако е матово  няма нужда от някакви спецални грижи май.  Сиво ли ще го оставиш шасито или е само шприц това?

На тая готина конструкция само щипките за колони нещо не ми се връзват...можеше едни държачи за бананщекери да му сложиш, то не е късно още, на настоящите отвори с планки от вътре.Ама това зависи и от начина по който са ти окончани сетовете ОТ, та ако си на голи кабели, си е практично. Аз лично отдавна минах на банана и даже нас коро си сменях на Един лампов Щипките със щекери понеже беше прашлязал от не употребяване заради тия конектори.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
То сега е модерно изобщо да не се лакира... ама тоя момент вече си го минал. Мажат го дървото с разни етерични масла  :D - да му е вкусно на дървояда като го нападне . Финиша зависи от покритието. Ако е лъскаво и дебело- полиране на ниски обороти със скъпи пасти. Ако е матово  няма нужда от някакви спецални грижи май.  Сиво ли ще го оставиш шасито или е само шприц това?

Първо го минах с нещо само против дървояди и наистина се получи добър матов естествен цвят , но после го лакирахме и ..... стана лъскаво. Май беше грешно решение, но и така е добре. Кутията е алуминиева и прахово боядисана отгоре с боя която имитира алуминиев металик. Приготвил съм и един 1:1 шлайфан инокс за отгоре като покритие на тази боядисаната горната част , пак с идентични отвори за да ги препокрие,  но не съм решил дали ще бъде с него или само така. Ще видим накрая как стои с него и дали няма да е прекалено лъскаво, и ще се реши с него, или само така да остане на боя. 

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Относно щипките, изходите съм ги дублирал с тези жаковете между тях. Т.е да става и за колони на голи кабели и за колони с жакове.
Малко дилема имам относно капаците за трафовете...За сега ще майсторя едни чудесии от тънки медни тръби и много финна бронзова мрежичка.  :D

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Въпрос. Как най-правилно да направя превключването на входовете ? В случая имам грамофонен вход и Line-in, които ще е вход от компютър да речем. Не  искам и двата да са активни по едно и също време. Съществуват ли някакви специални превключватели с по-специална вътрешна екранировка и механика, или се прави по друг начин ?
Гледам някакви специални за тази работа, но са една шапка пари
http://www.elma.com/en-eu/products/rotary-switches/audio-solutions/product-pages/a4-series-detail/
http://www.ankaudiokits.com/l2line.html

« Последна редакция: 04 Ноември, 2015, 12:07:53 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
както е на картинката е правилно- ключа да е на минимално растояние от чинчовете + мехнаично въртене с някаква дълга ос.

По отношение на самия галетен ключ: Колкот по-дърт и по-сребърен на пластините  намериш толкова по-добре. Не че се оплаквам и от новите пластмасови, работят си.

Ето ти колкото искаш, нищо им няма.
http://www.elimex.bg/search.html?action=&phrase=%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD&ProductDetails=1&ProductCode=&CategoryID=0&SearchInSubcategory=1&ManufacturerID=0&ProductPriceFrom=&ProductPriceTo=&ProductClassID=0&ProductAttributes=0&ProductOptions=0&page=1

За аудио комутиране на интерконектори ползвам една Маркова английска кутийка за Видео цели. Е като я отворих какво да видя - вътре най- обикновен и евтин 2 секционен галетен ключ Пластмасов като тия от Елимекс. ама си работи перфектно а до нея се разхождат набори с чинчови кабели с дължини по 1 метър във всякакви посоки... няма брумовешумове и тн. проблеми. Ест интерконекторите ми са от хубав кабел ама и там не съм наливал пари за имидж.

А това изделие отгоре  дето го даваш за пример е търчи лъжи за лапни шарани.  Гледам  захранването екранирано, с дросел, 2 кенетрона се мъдрат и издрискали между тях един грец... + някави други силициеви неща на охладители ?!?. От другата страна Лампи, големи скъпи неполярни кондери и цялото това чудо за не знам си колко пари набучено на текстолитна платка....???

Тука се гледа само външния вид и пазарните тенденции да ловят не просветените.
« Последна редакция: 04 Ноември, 2015, 14:13:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Мен най ме притеснява самото екраниране на галетата или ключа от външни смущения, след като масово не са с метален корпус. Т.е ще трябва да мисля как да екранирам корпуса, защото каква ще е ползата от всички екранирани кабели до входа на стъпалото щом по средата лепна някакъв не екраниран ключ или пластмасова галета. Явно ще трябва нещо да се прави, някаква екранировка home-made на галетата или ключа, защото в никакъв случаи няма да го оставя така открит.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Спокойно нали е вътре близо до шасито което само по себе си е екранировка. Няма да ти влезе брум от галетата. Аз лично обаче бих ти препоръчал да не слагаш галета а да направиш превключването на източниците с живачни рид релета монтирани на екранирана платка или направо в екранирана кутия. Такива релета се намират все още тук там, примерно в София на Поп Богомил в Нак Тек (бившия Ами Корт) има такива релета. Единствен недостатък който се сещам - трябва да са в определено положение спрямо земята. Всичко останало са единствено предимства които казват че НИКАКЪВ друг метод на превключване не е приемлив :) Естествено този усилвател не е толкова наточен че да чуеш разликата между живачни рид релета, обикновени рид релета или галета. Аз лично обаче бих предпочел обикновените рид релета пред галетата: http://store.comet.bg/Catalogue/Product/25714/ има и с 12 волтова бобинка. 5 волтовите могат да се управляват по две в паралел директно от изхода на микроконтролера, много малък ток черпи бобинката.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Да, това е вариант, още повече , че по данни от производителя има и с метален корпус http://store.comet.bg/download-file.php?id=556
но трябва да прежаля едно да видя вътре как е направено и с какви контакти е горе долу да не е прекалено china made  :master2:

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Купих едни живачни релета https://vikiwat.com/rele-bobina-5vdc-2no-2nc-500vac-2a-zhivachno-32x12x9-cvpp002a505.html
А как стои въпроса с влиянието на бобинката на релето в близост до аудио сигналите от рода на 2-3 mV (който ще идва от грамофона)?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Няма никакво влияние докато през бобинката тече постоянен ток, даже има екраниращо действие бобинката ако е на маса по променлив ток. Тези кометските съм ги отварял не са лоши, то като всички рид релета има стъклена ампулка с две пластинки от феромагнитен материал и контакти от рутений пълна с инертен газ. Имат малко височко термо ЕДН тия кометските, но то е проблем само в измервателни вериги където мериш много нисковолтови постояннотокови сигнали. Но щом вече имаш живачни, няма смисъл да коментираме кометските. Живачните са най-доброто което можеш да вземеш, и звука ти ще премине през тях гарантирано неувреден!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
84 Отговора
33652 Прегледи
Последна публикация 18 Април, 2013, 14:16:08
от Валери
9 Отговора
5194 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2013, 23:05:52
от mano
1 Отговора
460 Прегледи
Последна публикация 11 Март, 2018, 23:22:26
от DarkPsy
1 Отговора
495 Прегледи
Последна публикация 11 Април, 2018, 19:49:50
от GRIDLIC
1 Отговора
1337 Прегледи
Последна публикация 28 Юли, 2018, 21:09:46
от kenwood1234

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |