| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Експериментално захранване за лампови усилватели.  (Прочетена 10000 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

Здравейте колеги.
Имам нужда да си направя регулируемо захранване за експериментиране на лампови усилватели, както и за други лампови устройства.
Разбира се, че съм по претърсил нета и форумите за подобно захранване, но така и не можах да намеря такава схема (не казвам, че няма).
Искам да мога да регулирам напрежението приблизително в границите между 200 и 400 V. А за тока....повечето от вас имат представа каква е горе долу консумацията на един лампов усилвател с до 4-5 лампи, все пак няма да озвучавам стадион  :)
Благодарен ще съм на всеки, които може да ми помогне с мнение, съвет или пример!!!
Разполагам с трансформатори:
ТС-180; ТС-200; както и цяло захранване от телевизор Радуга 719 с ТС-270.
Благодаря!
Поздрави!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Еми то захранването е стандартен линеен стабилизатор като се взимат под внимание разсейваните мощности и напреженията на които издържат елементите. Ако не можеш сам да си съчиниш схема и чакаш нещо на готово, не знам, едва ли ще имам време да чертая, пък и после с оживяването не знам как ще се справиш. Все пак тока е добре да го фиксираш - дали да е до 300 милиампера или нагоре. За отоплението мислил ли си? Отделен стабилизатор ли ще имаш (вероятно ще трябва да е в ключов режим), или ще си навиеш траф със стандартни отоплителни напрежения?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Границите са ти 300 -700в ако искаш да експериментираш. Намери си захранващ траф от лампомер за целта.  Смъкването на напрежението под 300в с мощни резистори, от 300в нагоре ти трабват допълнителни намотки на трафа които да включваш последователно към първата , може да се реализира с  галетен ключ  ...


За определна лампа ако си харесал се процедира по следния начин: Гледаш я по спецификации какво анодно напрежение макс дъжи и за какъв ток, говорим за крайна лампа, после си търсиш траф който може да го изработи , може и да си поръчаш да ти навият, фирми за трафове  бол: бултраф ми изниква в акъла .  Мислиш за отопление  решаваш с какво ще изправяш, ако е кенотрон и отопление за него отделно. Харесваш си и тука лампа гледаш и спецификациите и си избираш и за нея напрежения и тоци. НАкрая си поръчваш трафа и си хепи.  За предусилвателните сптъпала си оставяш марж в тока на анодното от трафа и си смъкваш напрежението с резистори до дадените спецификации за съответната лампа и избрания режим по схема.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Мноого "сложни неща" сте му предложили, колеги! Човекът има трафове, защо да дава пари за нов-поръчка.
Ще му "одерат кожата".Регулируемо не значи "стабилизирано"- може някак си стъпално да превключва напреженията
за анодните напрежения на вторичната през 30-40 волта.Тук имаме еднакво мнение с "Пичагата"Трафовете му имат достатъчно отоплителни намотки.Може да се направи захранване например с 2 трафа,може да се използва и удвояване на напрежението за анодните.
Верно е, че колегата не пише с какви лампи смята да експериментира, PP или SE, но щом се е спрял на напр. до 400 волта, няма да му трябват повече от 200 мА. Предложете нещо "простичко", което да върши работа.
Тая седмица съм много зает, но другата ще помисля да предложа нещо.
P.S. Трафовете от лампомер едва ли ще могат да захранят 2X EL34 + 3-4 предусилвателни-6.3V-4-5A, става въпрос за отопление.

Неактивен ian

Колеги, разбирам че съм дал много общи изисквания към това захранване, за това сега ще се опитам да поясня, до колкото мога.

Не мисля да си поръчвам траф, а да използвам тези, които имам.
Мислех, че ще е най-лесно ако може да се преправи готовото захранване, което имам от Радуга-719 (предполагам, че и Електроните са с такова) тъй като мисля, че то ще ми покрие нуждите от експериментално захранване. Ще се опитам утре да потърся схема на захранването, за да ви е по-лесно, а и може някой да се сети за нещо. Напрежението за отопление си го има, ампеража също.

Смятам да използвам лампи до EL34, ГУ50, 6П36С, 6П45С в SE!

origo- не мога да я съчиня тази схема, затова питам, но благодаря за отделеното време и мнение!

Pichaga933- 700 V?.... не мисля, поне за сега, но благодаря за съветите!

mark b-  :) с тебе сме на една вълна!!!  :good: :good: :good: Ще чакам следващата седмица ако намериш време за мен да предложиш нещо! :hi:

Естествено обсъждането и търсенето продължава и благодаря на всички колеги намерили време да прочетат всичко и да дадат мнение или съвет!

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Имаше във форума схема в една тема за лампомер на регулатор на напрежение с транзистори :) Това с нови трафове и прочие е глупост  :o .Във 21 век сме достатъчно мощни транзистори и диоди има по магазините за жълти стотинки .
Бат Сашо :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
То ако тръгнеш транзисторно, може ламелмите трафове напълно да ги премахнеш и да си нашравиш регулируемо импусно. Вупрос на концепция.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Еее не е така, общото между импулсното и линейното с транзисторен регулатор на напрежение е точно колкото общото между телевизор и детекторен радиоприемник. Транзисторен стабилизатор на напрежение се прави и от начинаещ в електрониката с шепа елементи и елементарни познания. Регулируемото импулсно за което говориш носи със себе си сериозно проектиране, изчисления, навиване на трансформатори на определени сърцевини с определени въздушни междини, конкретно опроводяване с къси проводници и т.н. определено не е по силите на начинаещ. Лично аз смятам че такова захранване ако ще се прави задължително трябва да е с транзисторен стабилизатор на напрежение. Обхвата на изходното напрежение трябва да бъде от 150 до 600 волта поне (евентуално от 150 до 300 и от 300 до 600 на подобхвати). Ако можеш да осигуриш по-голяма разсейвана мощност от транзисторите (голам радиатор, евентуално с вентилатор) може да слезеш и от 0 до 300. Тока според мен трябва да е 300 милиампера. Под 300 е несериозно, над 300 е скъпо и малко вероятно, абе трябва да видиш какви намотки има трафа, в какви конфигурации могат да се свържат и какъв ток можеш да теглиш от тях безопасно. Призовавам към пълно използване на възможностите на трафа. Това е лабораторно захранване това че в момента ти трябват 120 милиампера 300 волта не значи че след година две няма да ти трябват 400 волта 300 милиампера, тогава друго лабораторно захранване ли ще правиш? Не съм много запознат с това какви напрежения с какви допустими токове излизат от тоя траф, за да помисля и да ти драсна някаква схема която с превключвания да покрива обхвата от 0 до 600 волта и ток колкото трафа позволява. Отоплителни намотки казвате има, ама дали има различни напрежения от 6.3? Трябват ти поне 4, 5, 6.3, 12.6V и едно регулируемо с ток до един ампер от 0 до 50 волта няма да е излишно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Човека е написал точно, регулируемо, а не стабилизирано и ще му трябва за SE. Тук мога да вметна че е всеизвестно еднотактните усилватели клас А, работят добре при ниски напрежения и големи токове. Това може да се прочете по много форуми, а и моят опит го потвърждава. Схемите с напрежения над 300V, са екзотика. Освен това при високо анодно, изходния траф се усложнява сериозно - по-сериозна изолация, повече навивки, по-тънка жица, необходимост от по-голямо секционитане... Така че аз бих посъветвал - регулируемо захранване с превключване на намотките на трансформатора, изправяне с полупроводников грец и филтър L-C, като се ограничи до 300-330V, максимално напрежение. ТС180 е идеален за целта,  има 2 намотки по 59,5 и 2  намотки  по 43,5V остава да се навият допълнително още по 2 намотки по 35-40 витки на всяко рамо и така ще може да се променят напреженията през 10-12V, като всички изброени намотки последователно ще дадат максималното напрежение.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Е не мисля така! То по-лесно е да е стабилизирано и да се регулира плавно лично според мен от колкото да се превключват намчотките, не че тговао с превключването си няма предимства за по-високо КПД но пък за да няма брум трябва много добра филтрация, което усложнява нещата. Стабилизирането и регулацията не са нещо сложно за мен, за питащият не знам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Ето - просто, ясно, лесно, евтино, изпробвано неведнъж - http://www.roehrenkramladen.de/hboexp4/hboexp4.htm . Не пропускайте максималнотоковата защита, че ще сменяте мосфети постоянно.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, схемата е отлична и ще работи много добре! Е, може да се подбарне защитата по ток и да се предвиди малко по-добро охлаждане и да започне да ходи до 300 - 600 милиампера (колкото трафчето е склонно да даде без да се опече).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Да, схемата е отлична и ще работи много добре! Е, може да се подбарне защитата по ток и да се предвиди малко по-добро охлаждане и да започне да ходи до 300 - 600 милиампера (колкото трафчето е склонно да даде без да се опече).
Тук виждам и една друга възможност. Да се махне вентилатора от радиатора и тогава ще може да се варят разни неща - яйца, кафе..., да се вдигне ефективността!  :D :D :D

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Гласувам за:

.. Така че аз бих посъветвал - регулируемо захранване с превключване на намотките на трансформатора, изправяне с полупроводников грец и филтър L-C, като се ограничи до 300-330V, максимално напрежение...

Ето - просто, ясно, лесно, евтино, изпробвано неведнъж - http://www.roehrenkramladen.de/hboexp4/hboexp4.htm . Не пропускайте максималнотоковата защита, че ще сменяте мосфети постоянно.
 :hi:
:drinks:

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Като започнахме да предлагаме варианти и този не е лош:
http://www.roehrenkramladen.de/hboexp3/hboexp3.htm

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |