| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател Omega Light  (Прочетена 23016 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #105 -: 16 Ноември, 2016, 23:28:53 »
Мен лично ме притеснява да не се окаже, че решението на този казус е несъвместимо с актуалната конструкция. :o
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #106 -: 17 Ноември, 2016, 04:51:12 »
Колега, за кои малки L-елове говориш ? Щото има на входа на крайната лампа.  ;)


 :nea:   За анодите на лампите и входа на захранването.  :master2:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #107 -: 13 Декември, 2016, 13:17:19 »
Мен лично ме притеснява да не се окаже, че решението на този казус е несъвместимо с актуалната конструкция. :o

Силно ме интересува докъде се докара работата по усилвателя? Има ли положително развитие?
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re:
« Отговор #108 -: 13 Декември, 2016, 13:59:32 »
Мен също.

Колегата обяви, че проблема е „комплексен", и че водещият като амплитуда „брум" е с честота от 150 Hz.  :-X

Не съм поставил срок за ремонта, важното е да се получи добре.  :master2:

В момента съм на Technics.  :)
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #109 -: 13 Декември, 2016, 14:37:58 »
Е как може да се изпише осем страници тема и никой в нито едно мнение да не се сети че това е самовъзбуждане! Плътен брум появяващ се когато потенциометъра е на минимум, или с нискоомен източник на максимум също. С други думи когато входа на усилвателя е свързан нискоимпедансно към маса по променлив ток. Причините за появата може да са както неправилно опроводяване на масите и другите неща вътре, но най-вече поради липса на grid stopper резистори. Поставете последователно на първа решетка на предусилвателната лампа един резистор 1 килоом и нещата трябва да заспят. Не 100 ома, 1 килоом, не се притеснявайте от относително високата стойност - няма да утрепе високите :). Този брум не е нито отоплителен нито аноден. Естествено понякога дори само с разместване на кабелите в кутията изчезва и се появява и започват едни „магически“ обяснения как отоплението не се опроводява така ами иначе и т.н. Истината е че става въпрос за подгенериране на висока честота която се модулира с 50 - 100 херца от най-малкото разсеяно магнитно поле или друг източник. И естествено защото е високочестотно възбуждането може положение на кабел с разлика 10 сантиметра да го промени. Ял съм ги тия проблеми и аз се чудех какви са тия магии, но не са, самовъзбуждане е. Може и да не се хване на осцилоскоп обаче защото е твърде високочестотен за да мине през изходния траф (от там минава само ефекта от модулацията му с 50 херца) а закачайки сонди по предусилвателната лампа капацитета на сондата е често пъти пределно достатъчен да „укроти“ осцилацийките и да не бъде видяно нищо. Успех с ремонта, ако трябва мога и аз да дойда да преслушам и да взема участие в ремонта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #110 -: 13 Декември, 2016, 18:15:05 »
 origo, има резистори по 1к последователно на 1-ва решетка на 6н2п. Има и бобинки на 1-ва решетка на крайните лампи. И аз се сетих, че може да е самовъзбуждане и ги сложих.

Иначе и на мен ми е интересно , какво е открил колегата. Чакам да публикуват резултатите. Няма да е лошо да го видиш и ти, никак даже.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #111 -: 13 Декември, 2016, 23:12:16 »
На крайната може да се увеличи и на повече съпротивлението но нека засега остане така 1к, но дросела за мен е излишен. Както и да е, проблема вероятно не е там. Съветвам това безумие със симетрираното отопление с два резистора (наричано ендбрумер) да се разкара и да се заземи единия край на отоплението и наистина да се вземе отоплението за всяка лампа от двете заземени точки, или ако не така то поне да се заземи отоплението при 4-ти пин на предусилвателните лампи. Така или иначе отоплението да има твърда връзка с маса. Симетриране може да е необходимо само в някои предусилватели където полезния входен сигнал е миливолти или естествено при директно отопляеми лампи. В противен случай ако имаш брум със заземен единия край на отоплителната намотка значи най-вероятно става въпрос за самовъзбуждане и подобни ефекти. В случая това което ме притеснява в тази конструкция е че масата е опроводена изключително калпаво и е страшно дълга, но да кажем че това може да се оправи, поне ако се сложи допълнителна филтрация на анодното на предусилвателната лампа към маса в непосредствена близост до нея.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re:
« Отговор #112 -: 24 Декември, 2016, 15:22:23 »
Чувствам се като дете, безкрайно щастлив!

Усилвателят вече работи БЕЗ забележка, прекрасен - никаква следа от така описания „брум", мембраните на говорителите са напълно спокойни, „фабричният" вид на изделието е запазен!

Нямам думи, просто...

Честно, не вярвах, че може да се оправи!
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #113 -: 24 Декември, 2016, 15:24:56 »
Е, че как да не може :). Кажи все пак какво е било, този който го е оправил да ти сподели. Интересно ще е за всички включително за Люси - все пак нали човек се учи от грешките си, направи му услугата да разбере каква е била грешката му за да не я повтаря примерно. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re:
« Отговор #114 -: 24 Декември, 2016, 15:30:14 »
Да, ще пиша тук, щом получа допълнителна информация.

На „първо четене" виждам: промени в опроводяването (1) и елементарната база (2), добавенa e медна екранировка на захранващия трансформатор (3), както и „дросел" (4)...
« Последна редакция: 24 Декември, 2016, 15:43:47 от emanuilis »
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #115 -: 24 Декември, 2016, 17:35:52 »
С нетърпение чакам да разбера . Бих се зарадвал и на снимки вътре, след интервенциите.  :drinks:

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #116 -: 25 Декември, 2016, 13:08:50 »
Цитирам:

„Накратко - причините за обсъждания брум, както бях споменал и по-нагоре бяха повече от една. Ще ги карам подред, а не по значимост.

Захранващ трансформатор. Лечението му се състоеше в екраниране - медна намотка по периферията и железни капаци. Някъде по-напред в темата имаше снимки на подобни джаджи.

Пулсации в захранването. Лечение - замяна на първия резистор от RC филтъра с дросел и увеличаване на капацитета на последния кондензатор. Последното имаше не особено голям ефект, но все пак измерим. Увеличен е и капацитетът на филтъра на първата лампа. Резултатът е сходен - скромен, но измерим.

Опроводяване на масата. Лечение - леки корекции по опроводяването.

Разни други дреболии, от типа на замасяване на декоративните капаци покриващи изходните трансформатори. Също скромен резултат.

По-нагоре писах че някои корекции са довели до малка промяна. Въпреки това, използвана е всяка такава, водеща до смислен резултат, без сериозна намеса в конструкцията, дизайна или схемата на устройството.
Че децибел тук, два там, и от 3mV (RMS) пулсации, усилвателят финишира с около 100 - 150uV, не помня точната стойност."
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #117 -: 25 Декември, 2016, 20:03:19 »
И все пак...
Цитат
Бих се зарадвал и на снимки вътре, след интервенциите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #118 -: 25 Декември, 2016, 21:13:18 »
Точно така, снимки ще са полезно нещо. От описанието на проблема (ако е било вярно) че брума се е появявал само при замасен вход а иначе го е нямало бих заключил че на практика само оправянето на опроводяването е било решението. Например аз лично не харесвах че филтровия капацитет за анодното на предусилвателя беше престъпно далече. Като цяло опроводяването на масата и захранванията беше леко зле :) интересно ще е да видим дали сега е по-добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Лампов усилвател Omega Light
« Отговор #119 -: 26 Декември, 2016, 22:01:07 »
Не. Имаше го постоянно, без значение дали входа е свързан към „маса".

Предвиждам някои преработки на бюрото, върху което е инсталиран усилвателя. Тогава ще го разкача и ще направя снимки. Мързел.  :blush:
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
4689 Прегледи
Последна публикация 22 Април, 2015, 16:57:43
от Pichaga933

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |