| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Приемна антена в града - противошумов въвод  (Прочетена 17651 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #60 -: 02 Април, 2019, 10:52:10 »
Антенката съм я изнесъл 2.5 м извън терасата на сопа от стъклопластова въдица,не карбонова. Трафче си има на изхода към приемника.
Усложнява се с тея буфери и други добавки за моите никакви познания. За човек знаещ материята не ще са му проблем. По лесно 2 антенки ама нямам място да са на 3 метра отстояние. Вариант е с превключвател между двата защото е малко вероятно да работят едновременно и двата

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #61 -: 02 Април, 2019, 11:00:43 »
Антенката съм я изнесъл 2.5 м извън терасата на сопа от стъклопластова въдица,не карбонова. Трафче си има на изхода към приемника.
Усложнява се с тея буфери и други добавки за моите никакви познания. За човек знаещ материята не ще са му проблем. По лесно 2 антенки ама нямам място да са на 3 метра отстояние. Вариант е с превключвател между двата защото е малко вероятно да работят едновременно и двата
И толкоз става!
Да, с превключвател ще е супер.  :drinks:
Не мисля, че си с никакви познания. ;)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #62 -: 02 Април, 2019, 11:03:29 »
Ами специално в тая област на вч техниката.. има много неясни неща.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #63 -: 02 Април, 2019, 11:05:12 »
Ако мога да изясня нещо - пиши на лични да не разводняваме темата.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #64 -: 02 Април, 2019, 14:41:38 »
Здравейте,
Като цяло, това с допълнителния предусилвател е излишно за мини уипа. Според мен по-лесния вариант със сплитера е:
След антената - сплитер - два повишаващи трафа към входното съпротивление на радиата, които ще се хранят.

Всъщност сплитера не е казано че трябва да е 50ома. С подходящо съпротивление би трябвало да получиш и сплитер с каквото е нужно съпротивление на изхода, но да не се забравя че входа е същия - т.е. ще има разсъгласуване с антената. Едно трафче на подходящ ферит за повишаване от 50ом до съпротивлението на сплитера, обаче решава проблема.

Крайната схема трябва да е:
Мини уип - повишаващ траф до съпротивлението на сплитера - сплитер - 2 радия (задължително постоянно включени към двете радиа или единия изход на сплитера трябва да е терминиран с подходящото съпротивление).


Поздрави,
lz3sf

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #65 -: 02 Април, 2019, 15:18:24 »
Входното съпротивление на радиата е килоомно. Сплитер, имащ такова собствено съпротивление, има меко казано своите особенности, докато на 50 ома нещата са бая по-ясни. Освен това след сплитера каква точно линия ще се подведе до радиото?
Според мен схемата би била следната:

                                                       кабел 50ом - трафче 1:16  - радио 1
                                                     /
Мини Уип - кабел 50ом - сплитер
                                                     \
                                                       кабел 50ом - трафче 1:16 - радио 2

@lampamp: сбъркал съм схемата в личното съобщение, тази е вярната!
Сплитерчето не е толкова тривиална задача само по себе си, защото го искаме да работи от ДВ нагоре. Там трябва да се подбере материал за феритите внимателно, за да се получат необходимите индуктивности с малко навивки, че иначе ако трябват много навивки собствените капацитети ще удавят сигналите на КВ.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #66 -: 02 Април, 2019, 19:07:01 »
Феритите като описаните от вас"бинокълчета" . От фарнел/комет.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #67 -: 02 Април, 2019, 20:39:26 »
Същите, материала е перфектен. Стават и за сплитера.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #68 -: 02 Април, 2019, 21:58:06 »
Антенката съм я изнесъл 2.5 м извън терасата на сопа от стъклопластова въдица,не карбонова. Трафче си има на изхода към приемника.
Усложнява се с тея буфери и други добавки за моите никакви познания. За човек знаещ материята не ще са му проблем. По лесно 2 антенки ама нямам място да са на 3 метра отстояние. Вариант е с превключвател между двата защото е малко вероятно да работят едновременно и двата
Според мен става излишно филмиране! Ако антената няма да се ползва за някакви специални цели, към нея могат да се закачат няколко приемника без да се влоши качеството на приемане и  без да си пречат. Това го доказа експеримент от преди малко,  като закачих 2 радиоприемника към Mini Whip с усукана двойка проводници и нямаше никаква разлика, дали ще е включен само единия или и двата.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #69 -: 03 Април, 2019, 09:35:36 »
Най-вероятно е така, защото има сериозен предусилвател. Ако беше пасивна, нерезонансна антена, нещата изглеждат по друг начин. Там загубите са си загуби и особено от малките антени, чийто сигнал и без това е почти никакъв,  се усещат сериозно.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #70 -: 29 Април, 2019, 15:37:00 »
В абонатният шнур за колективно телевизионно приемане има подобен филтър.Освен разделителните кондензаторчета има и един феритен филтър който разделя приемника от антената.Като цяло много добре се справя,защото моят антеноотвод е 50 ома и свързан директно си има смущения и затихване на полезният сигнал когато свържеш шасито на приемника с ширмовката.С използването на това старо устройство много добре се изчистват смущенията.Тъй като нямам това свободно време бих купил готово направено от някой колега.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #71 -: 30 Април, 2019, 16:52:41 »
В абонатният шнур за колективно телевизионно приемане има подобен филтър.Освен разделителните кондензаторчета има и един феритен филтър който разделя приемника от антената.Като цяло много добре се справя,защото моят антеноотвод е 50 ома и свързан директно си има смущения и затихване на полезният сигнал когато свържеш шасито на приемника с ширмовката.С използването на това старо устройство много добре се изчистват смущенията.Тъй като нямам това свободно време бих купил готово направено от някой колега.


Това освен като филтър, явно съгласува и импедансите - най-вероятно 300ом към 75ом а не 50 ома, както го ползваш, но пак е по-добре от колкото директно към коаксиала. Ако свалиш схемата от платката (като гледам има един трансформатор и 2-3 кондензатора), едва ли ще да е толкова трудно да направиш подобен филтър. Най-важното е да намериш високочестотен ферит за съгласуване на импедансите с малък брой навивки и другото по схемата на свързване, както е на платката. Ако отнеме повече от 30-40мин заедно със свалянето на схемата, пиши ги че е било време за кафе.  :D


Поздрави,
lz3sf

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #72 -: 14 Май, 2019, 17:59:07 »
Здравейте.

Дойде време за смяна на коаксиалния кабел на антената ми.

Намира ми се втора употреба кабел за кабелна със стоманено жило за обтягане.
Антената ми преставлява опънато стоманено въже за простор между асансиорните кули на два съседни входа на панелка.Поставни са изолатори тип яйце на 1,5м от панелите.Извода е в единия край. от там връзвам коаксиания и го пускам до втирия етаж
Става ли за целите ми този кабел?
Може ли да ползвам стоманеното жило за заземяване?

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #73 -: 14 Май, 2019, 19:36:51 »
Здравейте,
То стоманеното жило е точно за тези цел на този тип коаксиален кабел, но въпроса е къде в панелка ще го заземявате. Ако въпросното заземяване ще вкарва повече шум, от колкото стоманения кабел приема само ефирно, а си приемна доста сериозно всичко, няма голям смисъл, но ако можете да направите добро RF заземяване, тогава би трябвало да е много по-добре от към приемане. Поне това ми е мнението, може и да греша. Аз лично съм фен на чоковете - без тях не става. Всеки кабел, който не се заземи или не му се сложат чокове от двете страни, си е антена. Коаксиала, който върви вертикално надолу (и наклонен да е, пак е с вертикална поляризация) си приемна предимно вертикално поляризираните локални смущения доста сериозно. Без чокове и без заземяване, въпросното стоманено жило, което влиза до радиото си е пасивен излъчвател долу при радиото на същите тези смущения. По тази логика, ако не можете да го заземите правилно, по-добре ще е без такъв кабел със стоманено жило. Защото докато по-гъвкав кабел може да намалите в пъти проблемите с навиването на чокове, то единственото решение да не вкарва излишни бози на подобен кабел е много качествено високочестотно заземяване, което е доста сложно постижино в панелки. Успех в конструирането.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #74 -: 11 Май, 2021, 12:12:46 »
КТ610A е добър вариант.Малко над 1 ват на 1 гхц.Шума е нисък.Недостатъка е че ако му пуснеш повече от 16-18 волта може да пробие.За първата схема на Билян мисля че ще потегли.J310 е добър транзистор и шума е малък.J310-625 мВт,60 мА.Трудно се намира и не знам да има аналози.SMD варианта MMBFJ310 може да се поръча.
dinev66 Диоди на входа са добро предпазно средство само ако наблизо няма някакъв мощен разпръсквателен предавател,в смисъл да ти вкара някой друг волт в антената.Те тогава пазят входа,обаче отпушат ли се от антенния ток стават генератор на шум.Иначе са си защита от статик.



Китайците го продават,не знам колко са читави.
https://aliexpress.ru/item/4000706661158.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.36222b05ATRfXf&algo_pvid=9179aa5f-1011-4d59-b050-93ff142135d5&algo_expid=9179aa5f-1011-4d59-b050-93ff142135d5-4&btsid=0b8b036a16207241537744151ee6a0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_&sku_id=10000006211483315

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |