| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телефонен концентратор или номератор що е то ?  (Прочетена 7286 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Направих доста снимки ,сега ще пусна няколко само за да се добие представа за вида и състоянието на централата .Първото нещо което може да се види е че тази е с по-малки размери и различен начин за подреждане на релейните комплекти .Иначе са използвани същите типове релета-РПН и РКДМ , произведени в ЗСР-Баня. На една от снимките може да се види къде е бил вързан главния апарат , не може да не направи впечатление и перфектния и вид. Едва ли са останали други екземпляри някъде , щом и в ЗТТ- София са я продали за скрап , а тя всъщност там е измислена...

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Още нещо от същата категория

52605-0

 :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Това може би е вариант на ТКМВ-телефонен комплект за местни връзки . Тези устройства са изградени на различна елементна база- класически тип телефонен ключ или бутон при по-новите варианти- в комутационното поле и сигнализации с електронни елементи-първоначално германиеви транзистори, в последните разновидности ТТЛ схеми. Те по функции заместват телефонните номератори ЦБ ,имат малък брой постове и се обслужват от секретарки на директори или от самите директори. Лебедовата песен на ИСТ (Институт за съобщителна техника) в това направление беше Д8- малка учрежденска телефонна централа с микропроцесорно управление и комутационно поле матрица с MOSтранзистори -първоначално вносна SGS , по-късно заменена с еквивалентна разработена в ИМЕ. Не съм сигурен , но мисля че съм пускал снимки на тази централка доста отдавна , някакъв колега не беше я харесал защото имала много чаркове. Имам от много години пълна схема на първото  серийно произвеждано СД , залепените един за друг листове са с дължина не по-малко от 2 метра , елементите му са стотици броеве , в момента вървят по 10-15 лева.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Аз имам централа Д8 произведена в ЗТА Банско. Бях писал за нея в темата ми за телефонните апарати.
Ако някой има интерес, предполагам че мога да намеря една- две бройки (чисто нови). Все пак не съм напълно сигурен.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Това може би е вариант на ТКМВ-телефонен комплект за местни връзки . Тези устройства са изградени на различна елементна база- класически тип телефонен ключ или бутон при по-новите варианти- в комутационното поле и сигнализации с електронни елементи-първоначално германиеви транзистори, в последните разновидности ТТЛ схеми.

Този е микропроцесорен - базиран е на СМ601 (6800):

53294-0

Неактивен Kokoveca

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: София
Re: Телефонен концентратор или номератор що е то ?
« Отговор #20 -: 28 Октомври, 2016, 14:15:06 »
Само аз ли виждам в първия пост (на Бенгата) пулта на оператора на У(чрежденска) АТЦ тип ГВН?
Вярно е че поради унификация на елементната база прилича и на други, но определено се различава от тази, която посочва Лагер.
Към втората половина на 70-те години, започна подмяна на ГВН-ките с КРОСПОЙНТ по лиценз на Сименс, а десетина години по-късно на база на КРОСПОЙНТ-а направиха серията М200, М400,М1000 с микропроцесорно управление.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |