| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: TL494  (Прочетена 1694 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
TL494
« -: 13 Юни, 2017, 22:41:14 »
Нещо като анкета,колко от вас са подменяли този почти неубиваем чип.Лично аз 2 пъти и двата чипа китайско производство.
И двата сменени чипа са с това лого на една и съща фирма .
Демек калпаво производство.

п.п.
Модератора да премести темата.
73!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: TL494
« Отговор #1 -: 14 Юни, 2017, 08:48:40 »
Логото е на Тексас Инструментс, не бих казал, че е калпава фирмата, те са създателите на чипа все пак. По-скоро са ментаци.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TL494
« Отговор #2 -: 14 Юни, 2017, 11:17:42 »
Да, сигурно са ментета. Логото е на Тексас инструментс и определено не то е знак за калпавост. Не съм имал случай на повреден TL494 в моята практика, но то и схемите в които се прилагат не предполагат да се повреждат. Управляват крайните транзистори през двойка транзистори и трансформатор, няма какво да се случи в силовата част че да навреди на тази ИС.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: TL494
« Отговор #3 -: 14 Юни, 2017, 14:10:20 »
Ох мали колко са мряли от нескопосано проектирани платки на импулсни... пикове, пренапрежения, обратно към 494-ката и хопа...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: TL494
« Отговор #4 -: 14 Юни, 2017, 14:42:59 »
Едно време поправях компютърни захранвания, често се случваше "494" да е изгоряла  :( .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: TL494
« Отговор #5 -: 14 Юни, 2017, 17:50:29 »
Измъчвал съм и съм модифицирал доста захранвания, крайни транзистора са горяли и са се разцепвали, TL494 никога не е сдавала багажа, нито съм виждал захранване с прецакана, явно е въпрос на късмет. И собствени импулсни съм правил някои от тях не много успешни, но тази ИС е държала винаги. Вероятно разбира се е възможно да се създадат обстоятелства при които да изгори при неправилно проектирана платка ако в захранващата шина започнат да се образуват високоволтови отскоци. Така или иначе ако е направено всичко прилично не следва тази ИС да вижда зор и да гори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: TL494
« Отговор #6 -: 15 Юни, 2017, 13:18:07 »
До момента повредена от само себе си, без външни намеси не съм видял нито една!!!
Изключително надеждна и с достатъчно големи възможности. Продължавам да я използвам.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |