| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: RF-B40 National Panasonic пружинка  (Прочетена 2880 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
RF-B40 National Panasonic пружинка
« -: 29 Септември, 2018, 13:48:35 »
Разглобих въпросното радио за да го измия от текли батерии. При развиване на винчетата и разхлабване на платката от предния капак нещо се ратрака вътре. Когато отворих изпадна една много малка пружинка с диаметър 2,7мм. и дължина 7мм. Та въпросът ми е някой знае ли от къде е тази пружинка. Гледах пулих се и не можах да стопля за какво служи.
102488-0102490-1102492-2102494-3
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #1 -: 29 Септември, 2018, 14:36:21 »
Дали няма да влезе където съм сложил стрелка?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #2 -: 29 Септември, 2018, 15:09:22 »
Това си го помислих, дали не прави маса с предния панел който е метален. Не знам ще опитам като се върна довечера от работа. Дано да не е чуждо тяло, че може да е направела бели. Още не съм го пускал, че има за шкурене малко по пружините на батериите.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #3 -: 29 Септември, 2018, 16:17:31 »
Не ги шкури пружините за батериите ами  ги свали и ги накисни в чаша с бял оцет - ще падне патината до чисто.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #4 -: 29 Септември, 2018, 16:43:45 »
Извинявам се, но "бял оцет" не съм чувал? На нашия пазар намира ли се и как му казват (или марка)?
Иначе, явно отмива белите окиси, но ми е интересно как ще се справи с ръждата, ако вече до там се е стигнало. И друго, нещо само със забърсване със салфетка май е половин работа. Ами този оцет (все пак е киселина) дето се наля надолу към лицевата плоча и само го изтръска, няма ли пък той да направи бели? Без изплакване с вода, според мен не е работа...
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #5 -: 29 Септември, 2018, 17:44:24 »
Ползват го и за премахване на ръжда  ама трябва да кисне по дълго.  Предполагам че за БГ е най-евтиния възможен оцет дето му казват ябълков ама е прозрачен и чиста химия- нищо общо с ябълки. Гледал съ мсума ти клипове на реставрация на инструменти с такъв, киснат и разгражда ръжда...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #6 -: 29 Септември, 2018, 17:55:07 »
Точно така, тука го продават на всякъде и си е чиста оцетна киселина-химия. При мене е съвсем малко помътнял цвета, ще  пробвам.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #7 -: 29 Септември, 2018, 19:16:10 »
Пружинката, да не е била контакт на телескопичната антена с платката  :unknown: .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #8 -: 29 Септември, 2018, 20:46:18 »
Пак се намесвам, за ябълковия оцет мисля, че си е химия, с изключение на един, който се продава в аптеките.
Иначе, за пружинката като я гледам на снимката си е "бая" пужинка и не съответстваща за фина механика, напълно възможно е да е чуждо тяло, на мен ми се е случвало. Майстори всякакви, вкл. и в Германия, помисли и разгледай внимателно!
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #9 -: 29 Септември, 2018, 21:51:13 »
Най- сигурното, ако не и намериш място. залепи я здраво вътре в корпуса с тиксо, някъде където не пречи, пък някой ден като го ползваш ще си покаже на някое място, че нещо не се връща и си готов- отваряш слагаш и приключено.

slavi

Освен ако аз не си го направя оцета от ябълки, хич не вярвам, пък най малкото на тия химици от аптеките, ябълкова есенция на всичко може да сложиш.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #10 -: 29 Септември, 2018, 21:54:44 »
Друго предположение: да не е на някое копче, примерно на копчето вкл./изкл., за да щрака.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #11 -: 29 Септември, 2018, 23:57:18 »
Не, по копчетата няма пружини. Оставих я в тази дупка с идеята, че свързва копчетата на предния панел с маса понеже панела е алуминиев. Не се размина без поражения, пружината на батериите се оказа бял кахър. Покиснах я в оцета но не побеля. Обаче като я изтърках с гумичка черното падна. Все пак оцета върши работа. Оказа се като се загледах, че единия ъгъл на платката с бутоните е почернял. Малко стъргане и калайдисване оправиха нещата. Късмет че кислоча не е засегнал клавиатурата, иначе с тея графитени рисунки щях да сърбам попарата както се казва. Еми тръгна при това много ме кефи, много чувствително. Както съм в една дупка дето телефона ми прекъсва, хваща на средни вълни станции. За сефте поправям с такъв кеф. Браво на Японеца за всичко е помислил и го е направил както трябва в това радио.
102538-0102540-1102542-2102544-3
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #12 -: 30 Септември, 2018, 02:33:07 »
За клавиатурни контакти продават в Conrad едно нещо дето е като лак за нокти с нулево съпротивление- то е сребърен проводящ лак и с тънка четчица може да поправяш прекъснати писти и контактни повърхности износени няколко Компютърни клавиатури съм поправял с такова успешно-скъпи и заливани с кислелинни течности като вино, кола и тн...

Поздравления за оправения японец много е красив с типичния Space Age дизайн за времето си

Май няма функция будилник?

Гледам има Жак за външно захранване 6в, но предполагам че ще работи спокойно и с 5в USB  зарядно за телефон с подменен жак на 5в, по онова време никой не е очаквал батериите да стоят точно на 6в през цялото време и то като се има предвид че са 4 броя. Може да го пробваш ако решиш ще ми е интересен резултата дали може да работи на 5в импулсно  :D
« Последна редакция: 30 Септември, 2018, 02:39:01 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #13 -: 30 Септември, 2018, 11:34:54 »
Това радио няма часовник. Само на батерии го пробвам. Виж на 5В определено ще работи. Но импулсно за синтезаторни радиота не препоръчвам. Шума който ще влезе през фазовия детектор на синтезатора и въобще синтезаторите по добре без импулсни истории. Това от личен опит. Както при трансиверите, ползват се определени марки и модели импулсни дето не пускат бози, а едно обикновено 5В импулсно каквото и да е то е пълна смрад от към смущения. Да всичко е изпипано, копчетата не се сипят както при повечето други радиа при разглабяне. И дизайна също ме кефи много, абе японска му работа оригинал. Личи си че тал Китаец не епипал :D
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: RF-B40 National Panasonic пружинка
« Отговор #14 -: 01 Октомври, 2018, 07:40:57 »
Не виждам но да питам:пружината да не е за фиксатор за положение на антената н
под ъгъл?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1344 Прегледи
Последна публикация 16 Януари, 2016, 20:48:28
от ludma
3 Отговора
1722 Прегледи
Последна публикация 13 Октомври, 2017, 17:34:32
от slavi
0 Отговора
801 Прегледи
Последна публикация 17 Януари, 2018, 09:07:38
от studio
3 Отговора
3733 Прегледи
Последна публикация 09 Април, 2019, 13:27:47
от GRIDLIC
0 Отговора
550 Прегледи
Последна публикация 04 Юли, 2022, 16:36:38
от Komtelec

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |