| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry  (Прочетена 7431 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
В момента нямам сглобен нито един , но тези дни ще направя и ще ги снимам , това са снимки на голите платки съответно за ИН2 , ИН4 , ИН12 Имам и за правит немски  ZM-нещо си и едни подобни руски  но трябва да ги ровя че не знам къде са ,а както и  комбинация ИН4 + ИН2 :).

Главното управление е едно само се сменят платките с лампите , има будилник ( без музика но не е проблем да се донапише)  , температура DS18S20 , Светодиодна подсветка RGB на всяка лампа отделно може да се настройва както и разни вградени цветомузики, Fade ефекти при показване на часа датата и температурата и разни други, ще направя филмче някога  и ще го кача но сега се занимавам с други по- интересни за мен работи :) ( скоро ще показвам ).

Реалииранио е с Mega16L , 34063 , ИД1 динамично , по горе съм постнал схемата на драйверното стъпало за лампите нищо интересно като по книжка.

Ако има други въпроси казвайте.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #1 -: 20 Октомври, 2013, 19:13:50 »
Ех тая бяла солдер маска май ти е любима :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #2 -: 20 Октомври, 2013, 19:17:49 »
Ех тая бяла солдер маска май ти е любима :)
Имам и с черна , но скоро мернах една розова направо съм влюбен в нея.Ще питам дали може да ми  правят платките с такава.

Май нещо го карам наобратно ;).
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #3 -: 20 Октомври, 2013, 19:43:23 »
Браво!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #4 -: 20 Октомври, 2013, 19:45:45 »
А при твоите часовници динамична ли е индикацията?

Горе го пише -> ИД1 динамично може да се види и от схемата на драйверното стъпало която съм пуснал
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен MorskiBG

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #5 -: 20 Октомври, 2013, 19:58:17 »
А каква е честотата на динамичната индикация и колко време свети отделния елемент?

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #6 -: 20 Октомври, 2013, 20:18:51 »


          Ама и платките са произведение на изкуството! +++++

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #7 -: 20 Октомври, 2013, 21:37:56 »
Личното ми мнение е че не е желателно динамичното управление на такива лампи, тъй като това според мен ще доведе до преждевременното им излизане от строя поради импулсните претоварвания по ток, разбира се това е само предположение, и ако някой е правил по-задълбочени изследвания върху различните режими на работа на такива лампи може да ме опровергае. Въпреки това според мен не е никак трудно, даже може би е по-лесно да се управляват статично с преместващи регистри например 74HC595. Директно от контролера ще се зареждат серийно стойностите за всички катоди и така хем се реализира статично управление, хем спестяваш изводи на контролера, ще ти трябват само 3 извода, хем си освобождаваш контролера от задачата да опреснява индикаторите периодически с висока честота, остава само веднъж на всяка секунда (или когато се налага) да зарежда информацията в регистрите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #8 -: 20 Октомври, 2013, 23:21:53 »
Личното ми мнение е че не е желателно динамичното управление на такива лампи, тъй като това според мен ще доведе до преждевременното им излизане от строя поради импулсните претоварвания по ток, разбира се това е само предположение, и ако някой е правил по-задълбочени изследвания върху различните режими на работа на такива лампи може да ме опровергае. Въпреки това според мен не е никак трудно, даже може би е по-лесно да се управляват статично с преместващи регистри например 74HC595. Директно от контролера ще се зареждат серийно стойностите за всички катоди и така хем се реализира статично управление, хем спестяваш изводи на контролера, ще ти трябват само 3 извода, хем си освобождаваш контролера от задачата да опреснява индикаторите периодически с висока честота, остава само веднъж на всяка секунда (или когато се налага) да зарежда информацията в регистрите.

А транзисторите кой ги забрави а ?  Недей забравя все пак че анодното е 140-170- волта  , може да си сметнеш колко отиват надолу. Но ако искаш пробвай де ще е готино.То това е и една от основните причини за динамична индикация че стават много частите не че няма високоволтови драйвери ама все пак .

>>> А каква е честотата на динамичната индикация и колко време свети отделния елемент?
  390.625 Hz ако вярвам на сорса си и на сметките това го раздели на 6 и ще получиш честотата 1/нея времето на светене
   това е честотата на превключване между анодите иначе има и софтуерен ШИМ на 5 бита който регулира яркоста на всяка лампа поотделно , както и друг 5 бита на цвят  който регулира яркоста на светодиодите в подсветката та дискотеката да е пълна.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #9 -: 21 Октомври, 2013, 10:06:37 »
Естествено че не може без транзистори, нито за момент не съм си го помислил но верно че при динамичната индикация имаш само 10 транзистора в катодите, но въпреки това транзисторите са стотинки, и не заемат кой знае какво място, само поставянето после ще те озори.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #10 -: 19 Декември, 2013, 02:07:26 »
Един от часовниците на TheHungry, за чиито снимки го изнудих преди време, които качвам без неговото разрешение .

Намерих ги като случайно ровех по харда, а да не се сподели таз красота на изработката си е грях.

Ако има нещо против, че качвам, oчаквам да ме нахока хубаво , че не сме писали с него откак се върнах  :D

« Последна редакция: 19 Декември, 2013, 02:16:30 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #11 -: 19 Декември, 2013, 10:16:22 »
Супер е! Само сините диоди зад лампите не ме кефят, ама си е въпрос на вкус.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #12 -: 20 Декември, 2013, 21:51:20 »
Супер е! Само сините диоди зад лампите не ме кефят, ама си е въпрос на вкус.

-> Pichaga933  Разрешавам !!! И аз бих се похвалил ама нямам сглобени.Ако съм ти пращал други мои неща които ги няма тука пускай :) , и без това умря циганката дето ме хвалеше.

->origo   Не са само сини , мога да светят с по 32 нива на R , G и  B  ( зад всяка лампа има RGB светодиод с независимо управление ) та стават доста цветове , има възможност да се ползва  като нощна лампа :) с изгасено анодно на лампите , да преливат цветове и други глупости но на снимката не може да се види добре .На живо е доста по красиво  и равномерно ( макар че и аз не обичам подсветките но лудите и шефовете на шарено се радват ).От правенето на разни други мои глупости ми остава време да сглобя няколко с различни лампи и да постна филмче .


"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Ретро" часовник с газоразрядни индикатори на TheHungry
« Отговор #13 -: 20 Декември, 2013, 23:07:39 »
Именно имах предвид че изобщо не ми харесва да има подсветка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Хубаво си го измайсторил. През ерата на соца бях си направил и аз такъв но за разлика от теб той беше с инт. схеми от онова време . К1ТК552  К1ЛБ553 в изпълнение на броячи на Джонсън и една единствена  три входова КЛБ554 трябваше за нулирането в 24,00. Лампите се управляваха с транзистори КТ312Б имаше тактов генератор с кварц 100кхц. От делителя изваждах честота 1кхц и правех трансвертер за анодното на лампите. Така вече работеше и на акумулатор. Управляваше си зареждането сам . Ако не го бях развалил сега това наистина щеше да бъде истинска антика .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
26653 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2012, 21:40:23
от Ricarq
3 Отговора
7305 Прегледи
Последна публикация 26 Март, 2014, 15:31:11
от dobringeorgiev
3 Отговора
6976 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4532 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
1 Отговора
2084 Прегледи
Последна публикация 30 Ноември, 2013, 20:55:10
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |