| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома  (Прочетена 58922 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #105 -: 21 Юли, 2013, 21:52:48 »
Има съвсем слаб брум който не е от разположението на трафовете, а от недобро филтрирано захранващо напрежение. От едната страна на съпротивлението (което е вместо дросел) откъм мостовия изправител сложих 94 микрофарада, от другата му страна 147 микро, просто ми свършиха електролитите  :( . Опитите с катодния резистор извършвах с 4 Омов 3 Ватов български елиптичен говорител от лампов ТВ. Може би да не се усеща разлика защото наистина захранващият ми траф е малък и както казва Пичагата "кляка". Целта ми беше да направя малък "джобен" формат на лампов усилвател, затова ползвах малък захранващ траф. Утре ще направя още едно клипче, дано микрофона на камерата улови брума.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #106 -: 21 Юли, 2013, 21:57:15 »
Абе забоди едно дебело парче  закорпусена ламарина между 2 та рафа, има място. Пък щом брума не ти е проблем, няма по-добро от това.  :drinks:

Честито ти ново МОНО.

За кондензатори,  Безплатен вариант е :  по 2 последователно вързани Входни електролити от PC захранване, хем стават като са последователно вързани по 2 броя за 400в( те по принцип са за 200в), хем, капацитета им е огоромен по 470микро в масовия случай.

КАто си направиш пакет от 4 такива двойки и всичко може да заглушиш  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #107 -: 22 Юли, 2013, 19:52:51 »
Ето го в напълно завършен вид, облепен с естествен фурнир  :) :
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31046606
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31046607
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.31046608
Едва доловим брум има, камерата май не го хвана, чува се като доближа ухото до 5-10 см. :
http://vbox7.com/play:71a24d15c2
Свързах и двете 8 Омови колони успоредно, според мен свирят добре  ::) , това е, до следващият проект  :) .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #108 -: 22 Юли, 2013, 20:36:09 »
Хубав е станал с фурнира  8)  Само не ми харесва как бръмчи вентилатора .

Ееее и не можах да чуя за движението в посока Перник . :D   - шегувам се  :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #109 -: 22 Юли, 2013, 20:54:45 »
Благодаря  :hi: . Доста загрява без вентилатор трафа, може и без него разбира се, но е за предпочитане. Иначе работи около 15 часа и е почти със стайна температура. 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #110 -: 22 Юли, 2013, 21:05:30 »
Звука му е приятен, поне  като съдя по това, което хваща микрофона на камерата, пък и си е в режим колкото може. Изпълнението е с качествени елементи.
Почитател съм на Моно-тата, а това е и доста компактно. Само вентилатора не ме кефи, прекалено е МОДЕРЕН за цялата идея.
Може би ако му огънеш една мрежа за капак ще е по-добре.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #111 -: 22 Юли, 2013, 21:10:28 »
Може и с мрежа на мястото на вентилатора, но няма да се охлажда много добре. Иначе наистина звучи добре, и на мен моното по ми харесва  :drinks: .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #112 -: 23 Юли, 2013, 09:55:15 »
 :good:Валери,добре се получил "мъника" :hi:Също бих ти казал че вентилатора не ме кефи,но съм на ясно как става-апетита идва с яденето...другият проект ще е скоро :DИзненадан съм,при това разположение на трафовете ,си улучил някакво положение за минимално магнитно поле помежду им!Благодаря и от мое име за клипчето!Ще се радвам ако с нещо бих могъл да помогна :)
Това  са едни от моите ОТ ,на тях предимно слушам.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #113 -: 23 Юли, 2013, 10:02:31 »
Радвам се, че Ви харесва  :drinks: . За трафовете: може би от значение е, че бобините им са разположени на 90 градуса в пространството една спрямо друга. На захранващият траф ядрото на което е разположена бобината е хоризонтално, а на изходния е вертикално.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #114 -: 23 Юли, 2013, 10:06:26 »
Пробвал съм всякакво разополжение и въртене, брум си отстава. Явно номера е да не те притеснява това.  :D

Аз лчино, ако има брум само него го слушам , търся го в музиката и му се дразня... :D

ПП, Вангелис, Танойките са великолепни. Драйверите им доста интересни, ако разкажеш з атях в друга тема ще ми е интересно да прочета.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #115 -: 28 Август, 2013, 22:08:30 »
Днес като разглеждах сп. "Радио и телевизия" бр.2 от 1960 г., попаднах на тази схема на НЧУ:

без кондензатори, интересно свързване на крайната лампа, голяма изходна мощност. Когато имам време мисля да я реализирам.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #116 -: 28 Август, 2013, 22:43:21 »
Това е Уовтин-Уайт, със спестен катоден резистор и на негово място  трафа... Накой ако го прави да каже как свири много ми е съмнително, с трафа в катода....

Нормалния Уовтин-Уайт свири мн добре, заради липсата на прехвърлящ кондер:

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #117 -: 28 Август, 2013, 23:13:38 »
Би трябвало да свири много по-добре с трафа в катода. Лампата е обхваната от дълбока локална ООВ което силно я линеаризира и сваля изходното й съпротивление което ще подобри и представянето на усилвателя в ниските и високите честоти. Само с усилването не знам как е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #118 -: 29 Август, 2013, 08:08:52 »
Около единица, как да е в катода! :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #119 -: 29 Август, 2013, 08:54:08 »
Върнахте ме в детско- юношиските ми години с тази схема! :)  Работеща е,категорично и то много добре!   :yes: Когато за пръв път я видях,останах изключително впечатлен от „нестандартното” включване на изх.траф в катода и липсата на прехвърлящ кондензатор
.Експериментирах я с различни трансформатори,включително и със звънчев..  :D Впоследствие прочетох в един руски албум със схеми за НЧУ, че става дума за схема Лофтин-Уайт !Спомням си че свирна най-добре с два паралелно свързани изх.трафове от някакви БГ радиа. Вързах и два говорителя 4 ватови елипси,монтирани в кутии от обувки...та почти стерео  :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |