| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Комуникационна система Микростар  (Прочетена 2079 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radocadcam

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Комуникационна система Микростар
« -: 14 Февруари, 2020, 10:55:35 »
Здравейте,
Ето една платка от моята колекция, която според мен е рядко срещана. Това е адаптерна платка MicroSTAR от локална мрежа MicroSTAR.
        В периода от 1985 до 1990г. са били разработени няколко вида локални мрежи, предназначени за износ и приложение в страната .
MicroLIM е с шинна топология, базирана на ЕС1838, ЕС1839 и IBM PC, PC/XT PC/AT-съвместими персонални компютри. Всяка системна конфигурация е изградена на базата на специфични потребителски изисквания и може да се използва за автоматизацията на административната дейност и в CAD-CAM системи. Скоростта на предаване на данни е 10 Mb/s, максималният брой станции на сегмент е 100, а максималната дължина на коаксиалния кабел е 300 метра.
        Локалната мрежа MicroSTAR е с топология тип „звезда“, с два типа станции : централна и периферна. Няколко периферни станции могат да бъдат свързани към единична централна станция. Станциите са базирани на персоналните компютри ЕС1839, ЕС1838 и съвместими с IBM PC /XT/AT.
   Централната станция трябва да е оборудвана с адаптерна платка MicroSTAR. Специализираният софтуер може да определи една станция като централна или като периферна, или двете заедно.
127998-0
128000-1
128002-2
128004-3

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #1 -: 14 Февруари, 2020, 12:05:02 »

        В периода от 1985 до 1990г. са били разработени няколко вида локални мрежи, предназначени за износ и приложение в страната .
MicroLIM е с шинна топология, базирана на ЕС1838, ЕС1839 и IBM PC, PC/XT PC/AT-съвместими персонални компютри.


Здравей,
Колкото и да ни се иска нещо ние самите да сме разработили в областа на компютрите и мрежите, за съжаление няма такова нещо.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet

 За по-пълна история:

https://www.oreilly.com/library/view/ethernet-the-definitive/1565926609/ch01.html



Както тези мрежи са "разработени", по същия наичн са "разработени" и бългърските компютри "съвместитми" с Епъл, ИБМ, Орик Атмос.




Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 14 Февруари, 2020, 12:10:29 от lz3sf »

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #2 -: 14 Февруари, 2020, 13:13:04 »
Междудругото, който го интересува историята на компютърната техника у нас и по света, бих ви препоръчал да прочетете повече за IBM, Dec. Това са основните големи производители на майнфреми, мини и микро компютри за бизнеса по онова време и не случайно "нашите разработки" са "съвместими" с техните.

Четете ги в тази последователност:

https://en.wikipedia.org/wiki/IBM
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Equipment_Corporation

http://zitbg.com/sites/default/files/2017-02/SUB-Informatics-2014-7-01-23.pdf

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%A1_%D0%9F%D0%AD%D0%92%D0%9C

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86_(%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8C%D1%8E%D1%82%D0%B5%D1%80)

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%97%D0%9E%D0%A2




Може да се видят какво точно са представлявали IBM System/360 и IBM System/370, кога са правени и кой и къде е "разработвал" съвместими системи. Същото се отнася и за VAX на Dec.


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 14 Февруари, 2020, 13:18:48 от lz3sf »

Неактивен radocadcam

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #3 -: 14 Февруари, 2020, 14:14:34 »
Платките Спектрум и КС — Микростар (контролер за сериен интерфейс с 8 канала)са се произвеждали от Института по микропроцесорна техника по заявка на клиента.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #4 -: 14 Февруари, 2020, 14:47:18 »
Платките Спектрум и КС — Микростар (контролер за сериен интерфейс с 8 канала)са се произвеждали от Института по микропроцесорна техника по заявка на клиента.

Не искам да ви секвам ентусиазма, но както по-горе писах, прочетете повече за IBM и DEC, особено последната, що се отнася до мрежи:


https://stason.org/TULARC/pc/network-cards/D/DIGITAL-EQUIPMENT-CORPORATION-Ethernet-ETHERWORKS-251.html

Вервайте ми, и на мен ми се иска твърде много да е истина, но не би.

Поздрави,
lz3sf

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #5 -: 14 Февруари, 2020, 14:59:12 »
Цитат
Може да се видят какво точно са представлявали IBM System/360 и IBM System/370, кога са правени и кой и къде е "разработвал" съвместими системи.
И за "разработвал"си трябва знания и умения а това го имахме

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #6 -: 14 Февруари, 2020, 15:06:55 »
Не казвам, че сме ги нямали точно тези умения (не че е голям повод за гордост). На днешно време китайците го правят в много по-големи мащаби. Но "разработките" са до там.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #7 -: 14 Февруари, 2020, 15:12:45 »
Платката от снимките не е Ethernet.

Колкото до съвета за  :reader:, някои хора от 'чужбинско' не е зле да го последват, по възможност с нещо по-солидно от wikipedia  например американското патентно ведомство...


Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #8 -: 14 Февруари, 2020, 15:23:41 »
Платката от снимките не е Ethernet.

Колкото до съвета за  :reader:, някои хора от 'чужбинско' не е зле да го последват, по възможност с нещо по-солидно от wikipedia  например американското патентно ведомство...

Дай линк, на драго сърце бих прочел.
Също ме интересува въпроса от къде става ясно точно за въпросната бългърска "разработка" че не е  Ethernet, може би от вида конектор, който е ползван?   :D
Може би е токън ринг, но пък те не оперират в звезда (по спомени). А 10 мегабита друга разработка не си спомням. (поправиме с линк ако греша, както писах, ще ми е интересно да прочета).

Другото интересно - защо ме изпрати към американското патентно ведомство за така наречената бългърска разработка?. Междудругото, википедията е достатъчно точна като информации в IT частта си, че да не се налага да се рови и в патентното ведомство.

Поздрави,
lz3sf

« Последна редакция: 14 Февруари, 2020, 15:30:01 от lz3sf »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #9 -: 14 Февруари, 2020, 15:25:51 »
Спрете. Нали знаете, че всяка държава си е имала НТР? И нашата, и другите. Така са летели разработки под масите, че ако някой помни кой какво точно е разработил вече... Кой преварил патентовал, кой заварил модифицирал и преименовал... Кой гепил произвел...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #10 -: 14 Февруари, 2020, 15:30:56 »
Абе момче,
разбира се от първия коментар кого имам пред вид.
Наблегни не на думата измислили, да, наблегни на думата ПРОИЗВЕЖДАЛИ.
Какво произвеждаме сега? И домати внасяме. За това е думата.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #11 -: 14 Февруари, 2020, 15:43:47 »
Абе момче,
разбира се от първия коментар кого имам пред вид.
Наблегни не на думата измислили, да, наблегни на думата ПРОИЗВЕЖДАЛИ.
Какво произвеждаме сега? И домати внасяме. За това е думата.

Последно по и извън темата.
Момче бях някъде преди 40-45 години, сега съм към младежите  ;)

Тук изобщо не иде реч какво се е ПРОИЗВЕЖДАЛО, а какво се е РАЗРАБОТВАЛО.
Все още помня какво се произвеждаше в България.
Писах и преди, че сега китайците правят същото, но в много по-големи мащаби, но не значи че нещо са разработили те.
Толкова сме разработвали и ние в този отрасъл.


Поздрави,
lz3sf

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #12 -: 14 Февруари, 2020, 15:57:20 »
Поредната безсмислена тема с безплодни спорове, която по-скоро ще постигне ефекта отново да се наежим един срещу друг и да се караме, вместо да се фокусираме върху общите си интереси. Не мисля, че някой има полза от това. Ако някой не е съгласен - нека просто не коментира.
А за това, дали има полза да се произвежда от а до я включително изцяло чужда разработка - смисъл има и то ОГРОМЕН. Ето колегата е радиолюбител, нека се замисли и каже колко готови конструкции е повторил и им се е кефил докато е достигнал до там да проектира изцяло собствена схемотехника. За проектирането се изисква опит, а той не се трупа с "по-умни от нас са го направили", "по-евтино ще ни е да си го внесем" и "абе какъв е смисъла малка държава като нашата да се опитва да прави нещо". Истината е, че първо с повторение 1:1 до голяма степен с наша компонентна база на готови конструкции се учи много, това е пътят към появата на собствени разработки (и такива в нашата електроника има много) включително при системата за цветна телевизия NTSC се използва схема разработка на наш инженер-физик.
Та нека се фокусираме върху материала който е приложил колегата, и да оставим реално кой го е изобретил, измислил или проектирал.
А примера с Китай не е съвсем адекватен - виж на кое място са по БВП.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #13 -: 14 Февруари, 2020, 23:23:54 »
много интересна карта какво представляват тия големите чипове в цокъл, имаш ли софтиер-драйвери и кабели за нея, бачка ли?  :flag_of_truce:
Ще ми е страшно интересно да я видим в действие :)

Колкото до разработките има чисто български за които знам.
Едната е Пълдин 601 серията разработена на базара на процесора М6800 с български клонинг CM601.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Пълдин_(компютър)

Другата е IBM х86 хардуерно съвмеситмата машина Изот 1036C с разработен контролер на паметта , даже има и патенти за това нещо :)

https://bg.wikipedia.org/wiki/Изот_1036C

Неактивен radocadcam

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: Русе
Re: Комуникационна система Микростар
« Отговор #14 -: 15 Февруари, 2020, 08:46:15 »
Чиповете са CM611P /WD8250 P8250 VL8250/ - универсален асинхронен приемник/предавател. Платката е на работещ компютър но без HDD. Дискът е конфиденциален смъкнат заради фирмената тайна. Имам само кабели. Ще търся софтуер.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |