| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нови игри за Правец 8Д  (Прочетена 2238 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Нови игри за Правец 8Д
« -: 23 Май, 2020, 11:41:57 »
Специално за феновете на Правец 8Д пускам и тук четири игри и едно демо от [raxiss] - чисто нов български софтуер!
1. Fifteen Puzzle
133259-0
2. Lunar Mission
133261-1
3. Flappy Oric :)
133263-2
4. Swiss16 - the Sweet16 port for Oric
133265-3
5. cc65-Chess
133267-4

Игрите са в приложения ZIP-файл в TAP-формат.
Препоръчително е ползването на истински Правец 8Д, но и емулатор Орикутрон върши работа ;).
Приятна игра!

raxiss (c) 2020

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #1 -: 23 Май, 2020, 22:23:09 »
Бравос !

Явно карантината е дала положителен резултат ;)
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Squall_FF8

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #2 -: 09 Ноември, 2020, 16:11:48 »
@iss може ли да обясниш като на човек дето не е хващал тоя емулатор никога да обясниш как да пробвам някоя от игрите? 8Д не съм пипал от 20 години сигурно :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #3 -: 09 Ноември, 2020, 20:45:53 »
Специално за феновете на Правец 8Д пускам и тук четири игри и едно демо от [raxiss] - чисто нов български софтуер!
Браво на теб! Здрав и жив! :bravo:
73!

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #4 -: 09 Ноември, 2020, 22:19:08 »
@iss може ли да обясниш като на човек дето не е хващал тоя емулатор никога да обясниш как да пробвам някоя от игрите? 8Д не съм пипал от 20 години сигурно :)

Лесно е. Сваляш емулатора от ТУК, и го разархивираш в някаква директория по твое желание. Стартираш Oricutron.exe след като зареди, натискаш F1 и избираш "Insert tape..." ако искаш да пробваш TAP файл го стартираш с CLOAD"".
Ако пък искаш да пробваш DSK файл избираш от менюто "Insert disk 0..." - той трябва да зареди автоматично.

Иначе ето още една чисто нова игра:


и самия файл:
* treasure-1.00.tap.zip (7.74 kB - свалено 75 пъти.)

Неактивен Squall_FF8

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #5 -: 10 Ноември, 2020, 11:36:21 »
Много благодаря за инструкциите, всичко тръгна.
Даже намерих тух във форума една колекция с МНОГО неща за Орик (320мб) и успях и диск да подкарам. Само не разбрах как след като съм заредил диск да го махна, но с рестарт на емулатора стана!  :D

Тоя пич raxiss е направо на "Killing Spree" - игра след игра. Да разбирам ли, че е българин?

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #6 -: 10 Ноември, 2020, 11:45:09 »
Тоя пич raxiss е направо на "Killing Spree" - игра след игра. Да разбирам ли, че е българин?

Тоя пич са всъщност двама пичове. :D
Единият e RAX, а другият ... още жокери да давам ли?
« Последна редакция: 10 Ноември, 2020, 11:50:11 от iss »

Неактивен Squall_FF8

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #7 -: 10 Ноември, 2020, 13:55:56 »
Тоя пич са всъщност двама пичове. :D
Единият e RAX, а другият ... още жокери да давам ли?
Никакъв шанс да се сетя  :D
Браво страхотен отбор сте. Правите качествени неща! А другия човек и той ли е българин?
Ако не е тайна какъв toolchain ползвате? Имате ли нужда още от една ръка?

Направо не мога да повярвам, че има хора които се занимават (все още) с Oric/Правец 8Д! Когато аз получих моя бях 10ти клас (1988) и единствените хора за които бе чувал (но не и виждал) бяха тези около списанието "Компютър за вас". Леле какви спомени ме връхлитат!!! Ако правите някакви сбирки на живо, моля включете ме и мен, да видя най-после лице в лице съмишленици!

П.П. Имам възможност да купя работещ Правец 8Д но е с F1, а си спомням на моя беше C/L. Това по стара версия ли е, заслужава ли си, нямам представа какви видове 8Д е имало, но определено бих искал да си взема този дето се води най-добър модел :)

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #8 -: 10 Ноември, 2020, 15:22:50 »
Дуетът е изцяло български. За разрастване към трио, квартет и т.н. няма ограничения, но даже и не мечтаем :).
Единственото изискване е да си "луд" на тема Правец 8Д!

Тулчейна е собствена компилация и доработка на OSDK и CC65 - добавил съм много нови инструменти.
Тук са някои от сорсовете на игрите CLICK.

Съвсем на скоро имаше тема тук за моделите на 8Д (CLICK)!
Вътрешно има дребни разлики, но може да се приеме, че са еднакви.
На мен лично най-много ми харесва последния заради клавиатурата, която е като тази на 8С, но не съм имал такъв (до сега).
Нека и другите колеги да споделят впечатления.

Неактивен Squall_FF8

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #9 -: 10 Ноември, 2020, 17:15:37 »
Единственото изискване е да си "луд" на тема Правец 8Д!
Ненормален става ли?  :D
Нашите ми взеха 8Д, но тогава нямах собствени средства. 2 години по късно като студент в София - хората ходеха на битака да си купуват дрехи, а аз джаджи за 8Д:
- купих си стар телевизор за 200лв
- дадох още толкова на колегите от  МЕИ да ми сложат RGB.
- после си купих Флопи тип сандък дето излязоха официално за 8Д. Не помня точно колко струваше но нещо от рода на 500/700лв
- не си спомням защо нещо май не работеше официалното та тръгнах за контролер от тези дето Борислав Михайлов беше публикувал.
- тогава се запознах с един пич Боян Митов май се казваше, та той беше направил страхотен малък контролер, доколкото разбирам и до днес няма по-добър
- та на него броих 250 или 350 лв за контролер
- горе долу още същата сума за софтуер - асемблер, дисасемблер, дебъгер и текстообратваща програма
Та така изглежда съм дал около 2000 лв (половин нова Жигула) за да си направя системата удобна за работа. И не си мисли че съм бил богаташ - студентска стипендия, работех, спестяване. Кажи сега това нормален човек прави ли го  :blum1:

Не съжалявам нито за миг. Тогава без да разбирам съм си осигурил това дето днес бе се нарекло RAD (Rapid Application Development), за което фирми дават хиляди долари. Истината е, че това направо ме изстреля - в следващата 1-2 години аз написах толкова софтуер за 8Д, колкото преди това за 5 не бих успял. Знанията ми тогава за 8Д бяха повече от това, което можеше да се намери по книгите. Използвах дебъгера и дисасемблера да видя как работят някой игри. Така научих доста трикчета и неща за хардуера дето няма къде да ги прочетеш. В СУ учим алгоритъм, например Брезънхайм за окръжност. Колегите се потят да го реализират на Паскал/С за 286 - аз го реализирам на асемблер за 8Д. Спомням си от демото окръжност с макс размери се рисуваше за 2-3 секунди, a моята почти не виждаш рисуването.
Спомени, спомени, къде ме върна ти човек ... направо настръхнах докато пиша за ония времена. Я гледай аз цял ферман съм изписал!

По същество:
OSDK не го знам. CC65 е нещо което използвам в последните години и съм много доволен, като от него ползвам само СА65 (без С). Ползвал съм го за SNES преди, а сега за една нова система Commander X16. От други колеги дето ползват C-то казват, че вади доста лош код за 6502. Ако разбираш или си фен на Паскал, бих препоръчал P65Pas. Много добър код вади и е самостоятелно IDE.
Темата за моделите я гледах, но честно казано не разбрах кое е най доброто, нито дали този с F1 дали става :)

Неактивен Squall_FF8

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: София
Re: Нови игри за Правец 8Д
« Отговор #10 -: 11 Ноември, 2020, 01:01:50 »
@iss Прегледах една част от сорсовете. Виждам, че основно на С пишете. Очаквах малко повече asm :)
Не можах да не забележа - fdraw. Вие адаптация за 8Д ли сте направили? (тъй като графиката на Apple II е съвсем, съвсем различна)
И там като говорихме за toolchain какво използвате за редактор, успяхте ли да си го направите на IDE?

Извинявай за многото въпроси, но направо ми се запали главата по 8Д и носталгия : :D

П.П. За по-бърза комуникация, ползвате ли Discord?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |