| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: DRAM за првец, липсва ли и нещо? къде се включва? за кои модели става?  (Прочетена 1212 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
здравейте, намерих ето такава платка ... на която пипе  DRAM , но както виждате от заглавието има много неизвесни за мен ,

липсва ли и нещо? къде се включва? за кои модели става?
има празен един малък и един голям цокъл ... какво трябва да има та, някой има ли снимка на "здрава" такава карта ? ... лентовия кабел къде се включва и за кои модели е съвместим

някой ако знае от къде може да се вземе тези DIP16 за лентовия кабел , да каже , те са същите май и за клавиатурата .... , на моята клавиатура и запоявах кабелте върху един цокъл но стана грозна работа ....
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Здравей,

това е 16К разширителна платка за Правец 82. Този цокъл с кабела се включва в цокъла на една от паметите на дъното (не помня коя). Тук има повече информация:

http://www.retrotronics.info/modules/article/article.php?storyid=3&page=5
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
О, аз колко гледах , а там съм пропуснал да погледна! 

малеее , а като гледам колко грешки съм направил , направо ме заболя главата  :))   жалко че не може да се редактира сега ... 

значи срочно ми трябва Правец 82 :)   имам  копче , сега трябва да ушия и палто :)

но ако трябва сериозно ... , там на сайта гледам има 2 варианта  и на единия няма нищо в големия цокъл .... дали просто някой го е свалил или ....
дано някой колега да има такава платка на 82-ката си за да каже , поне да знам дали е цяла или не е.
на моята от страни пише P2-83 ...  , жалко че снимките са лоши и дори не се вижда каква е интегралната схема там на долния цокъл , която липсва при мен (на мястото където е сложен кабела при мене .... )
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Мисля, че нямаш липси. Празните цокли се заемат от ЕПРОМ-а от дънната плтка Ф8 и един от РАМ чипвете
Тук подробно е описана картата.
http://pravec8.agatcomp.ru/knigi/%D0%9C%D0%9A%D0%A2%D0%9205-%20%D0%9A%D0%B0%D0%BA%20%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8%20%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%8682.djvu
страница 154
Поздрави.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
супер, ще го сложа тук да го има като картинка .... в случай че там линка стане неактивен ...

с две думи:

всичко това при изключен компютър :)

1) вади се едната памет от позиция Е3 , слага се на празния малък цокъл долу ( двата цокъла са с успоредно свързани пътечки , така че май няма значение къде е кабела ...) 
2) Епром F8 се вади и се слага в големия цокъл ... (на някой не се слагало ... не знам на кои)
3) кабела се включва на мястото на паметта  , платката в слот #0


:) остана да намеря Правец 82 за да го включа :))  , а цокълчето на лентовия кабел мога и да го запоя   


Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
...
2) Епром F8 се вади и се слага в големия цокъл ... (на някой не се слагало ... не знам на кои)
...

Не се прави ако е прекъсната една писта на DRAM-картата - преработката беше описана в един брой на Компютър за Вас

Неактивен drvilson

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Прекъсва се пътечката межу 6-то краче на 555ла1 и 74LS09
Поздрави!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
534 Прегледи
Последна публикация 20 Февруари, 2018, 12:18:05
от stoian
0 Отговора
401 Прегледи
Последна публикация 05 Юни, 2018, 21:00:05
от rumburak

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |