| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда  (Прочетена 1446 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« -: 22 Юни, 2020, 22:22:44 »
Подскажете с каква химия да почистя батерийното гнездо. Няколко снимки на резултата от теклите батерии. Говорителя и изходното трафче също са пострадали малко.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #1 -: 22 Юни, 2020, 23:27:04 »
Ръжда се чисти с оцет,може и с разредена солна киселина.Последното обаче е малко рисковано и трябва да се внимава.Желязо,стомана и т.н. стават чупливи след продължителна обработка.Плоски повърхности с четка за зъби,сода и малко вода.Вариант е морска сол и лимон.Посипваш лимона със сол и търкаш с него.Като се има предвид че си в Германия,купи Alka-Seltzer.Налей чиста вода в контейнер, потопи всички ръждиви предмети там и хвърли няколко таблетки Alka-Seltzer във водата. Провери дали всички части са напълно покрити с вода и изчакай 5-10 минути.След това измий почистваните предмети и ги избърши с кърпа.Може и с WURTH,но трябва да се внимава и после да се мие старателно.Тънка ръжда може да се почисти с кетчуп или доматен сок.Потапяш и после чакаш,проверяваш и миеш.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #2 -: 23 Юни, 2020, 07:38:16 »
Благодаря, ще пробвам. За говорителя и трафчето смятам механично със шкурка да действам. Имам тука един флаком за почистване на ръжда, но нищо не стана. То мирише на ВД40 и не го знам дали не е менте. Ще пробвам с ощет или таблетките. По принцип само са зеленясаки пружините и ми се ще да опитам.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #3 -: 23 Юни, 2020, 07:49:54 »
И с преобразувател за ръжда става. Което е разредена ортофосфорна киселина.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #4 -: 23 Юни, 2020, 08:36:05 »
Поддържам метода с преобразувателя за ръжда.

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #5 -: 23 Юни, 2020, 10:44:03 »
Комплексон III или трилон или EDTA 3. благодарение на своите свойства препарата леко разтваря накипи, ръжди и окиси на различни повърхности, при това без да разрушава материала на самите повърхности. Ако незасегнатото от ръжда покритие е хром или някакво друго може да помътнее. За съжаление не е евтин или поне аз го взех за 12.60лв за 750грама. След третирането трябва да се покрие с някакво масло за защита от повторна корозия.
« Последна редакция: 23 Юни, 2020, 10:51:50 от hricava »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #6 -: 23 Юни, 2020, 10:50:45 »
Цитат
Комплексон III или трилон или EDTA 3. Ползва се за много неща, но в случай като този чисти само ръждата, а ако незасегнатото от ръжда покритие е хром или някакво друго може да помътнее. За съжаление не е евтин или поне аз го взех за 12.60лв за 750грама. След третирането трябва да се покрие с някакво масло за защита от повторна корозия.

Така де, фосфатиране се нарича процеса, затова изисква омасляване или боядисване след това

Неактивен hricava

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 45
  • Населено място: Ловечь
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #7 -: 23 Юни, 2020, 10:59:18 »
Това е динатриева сол.  В нумизматиката много често се ползва също. Видях го този препарат от руснаците, но там е познат като Трилон Б, продукт на BASF, макар името да е станало нарицателно. На мен ми върши чудесна работа. Естествено има си тънкости, които ги разбрах в практиката. Определено е по щадящ от ортофосфорната киселина, от която имам горчив опит след една обработка на метална повърхност, която след това забравих да промия с разтвор на вода и сода бикарбонат.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #8 -: 23 Юни, 2020, 18:44:47 »
 :drinks: В нашия форум винаги излиза
нещо полезно!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #9 -: 19 Юли, 2020, 12:53:12 »
Да раздвижа темата с молба за помощ. Ако някой има такова радио да ми каже къде е запоена крушката за осветление на скалата. При мене единия край висеше, другия е запоен за единия извод на високоговорителя. Това радио ме измъчи. Прави сте, че първите японски радиа са трагедия от всяка точка. След като замених всички електролити тръгна. Всичко е така нагъчкано, че е трагедия да смениш един чарк. В нета няма информация за това радио. Схема освен тези дето се продават ибей няма. Една снимка как изглежда от вътре няма даже.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #10 -: 19 Юли, 2020, 15:07:49 »
Схеми има но са платени. Дали ще се съгласиш да дадеш 22-32$ за сервизното?
https://www.manuals-in-pdf.com/index.php?main_page=advanced_search_result&keyword=sanyo+rp7220
Най евтиния вариант е от този сайт. Ползвам съм го преди. Гледам цената за това радио е 6$. Изпращат на имейл, плащаш чрез PayPal.
https://www.stereomanuals.com/man/rep/sanyo/sanyo_manuals_rp_xx.htm
Ако се решиш да го купиш, предварително им напиши един имейл, дали го имат със сигурност точно за същия модел. След като ти отговорят, тогава попълни формата от сайта им.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #11 -: 20 Юли, 2020, 21:17:13 »
Благодаря, не мисля да купувам схемата. Аз и без нея го поправих. Ще видя какво мога да направя.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 895
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Sanyo RP 7220 почистване на ръжда
« Отговор #12 -: 21 Юли, 2020, 13:46:41 »
Оправих се, тя била проста работа ама да знаеш. Отпред има един червен бутон. Той бил за осветлението. Запоих там висящия край и стана. Явно някой го е скъсал преди мене и не е знаел къде да го запои.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
20 Отговора
2624 Прегледи
Последна публикация 21 Януари, 2013, 12:32:28
от Валери
0 Отговора
521 Прегледи
Последна публикация 24 Март, 2013, 18:15:51
от hydrometalique
4 Отговора
1066 Прегледи
Последна публикация 23 Юни, 2015, 09:22:25
от moreg
0 Отговора
690 Прегледи
Последна публикация 12 Април, 2017, 21:20:47
от Entusiast
1 Отговора
520 Прегледи
Последна публикация 16 Януари, 2018, 15:15:39
от studio

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |