| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?  (Прочетена 451 пъти)

marinov_22 и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен mbg

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« -: 26 Май, 2024, 18:49:11 »
Последната ми занимавка, купих го вчера за 40Лв, днес вече е настроен докъдето мога. С "непоправимото" импулсно захранване. Като дойде разбира се беше неработещ с телове върху бушоните. Всичко заработи само с подмяна на руските електролити, като преди това някой е подменил част от тях с кюстендилски, които се мереха като нови западни висок клас Low ESR... тях съм си ги оставил. На картинката с уреда меря 47 микрофарада руски електролит - 8 от 10 от свалените са с такива отклонения, малките от 1 микрофарад са прекъснали... да се чуди човек защо тия захранвания не могат да се ремонтират :D

Трябват ми насоки - искам да му монтирам ПАЛ декодер, преди 20ина години като ръчках редовно ми беше лесно, но ако може някой да ми спести малко главоблъсканици, ще съм благодарен. Както и ако някой има излишен такъв с по-компактни габарити... в Хасково имам, но близкия месец няма да си ходя и ми се иска да стане по-скоро. Телевизора ще го ползвам основно да "гледам" разни ретро компютърни машини на него. Трябва ми също така и тунер, на неговия третия обхват го няма никакъв.

Ако някой има излишен Ц-431/432 или друг подобен и иска да се отърве от него срещу някаква скромна сума, бих го взел.

Поздрави!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 900
  • Населено място: Варна
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #1 -: 27 Май, 2024, 17:31:26 »
Ами дай схема или линк, нещо не успях да сваля по разумен начин. Доколкото си спомням, май нямаше сандкасъл импулс. С кой чип е направен хоризонталният генератор? Къде си тръгнал да монтираш декодер с този хубав кинескоп...

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Самоков
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #2 -: 27 Май, 2024, 19:55:54 »
Прилагам схемта на Електроника Ц430.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 900
  • Населено място: Варна
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #3 -: 28 Май, 2024, 17:17:59 »
Благодаря, но ги няма в тази схема хоризонталният генератор и хоризонталното отклонение.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3535
  • Населено място: Варна
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #4 -: 28 Май, 2024, 17:52:24 »
Ади бе,няма :) има и още как ама е в захранването.К174ФГ1 даже има едно тримерче с надпис Частота строк,много шибано направено.По принцип може,ама това означава на практика да хвърлиш труд колкото да направиш от нулата нов телевизор.Освен това такава намеса иска много сериозна квалификация,тоя телевизор е шибано направен.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 900
  • Населено място: Варна
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #5 -: 29 Май, 2024, 08:43:58 »
Абе вярно че така беше, ама ще се съгласиш, че в линка, който е дал @JonnS го няма нито захранването, нито хоризонталното отклонение. Поне аз не ги намирам там.

Сега по въпроса - за да се монтира пал декодер, или ще трябва да се използва декодер, на който не му е нужен сандкасъл импулс, или ще трябва да се изработи санкасъл, за да може да се използва възможно най-компактен декодер, примерно от тези за Е380 с TDA4555, които бяха най-разпространени и най-често използвани. Ако трябва да го направя, бих избрал втория вариант, като освен декодера, бих монтирал и модул 'хоризонтален генератор' от ВТ84, на мястото на амплитудния отделител в блока за верикално отклонение на Електрониката, с което ше си реша проблема с импулса.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #6 -: 29 Май, 2024, 09:28:18 »
Цитат
На картинката с уреда меря 47 микрофарада руски електролит
Този който си измерил е перфектен. Нищо му няма щом ERS е нисък. капацитета им е по висок още като нови, а на кюстендилските е с 80до90% по висок.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 280
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #7 -: 29 Май, 2024, 10:15:09 »
13 ома ESR нещо не ми се види перфектен  :o , а сега по темата - съвети за PAL декодер не мога да дам, много ми е далечна ТВ техниката, както казваше един приятел, видя ли нещо над 5V, бягам надалече :D . Но ми е чудно защо автора на темата е решил да се тормози с този модел телевизор, като за без пари (понякога и буквално) може човек да се сдобие с малък западен телевизор с всичките му екстри и само с лека профилактика да го ползва още дълго време.
Може би предизвикателството да реанимираш един "пътник" .....

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #8 -: 29 Май, 2024, 11:22:36 »
Има един в Базара в момента, но не знам дали ще се събере: https://bazar.bg/obiava-12305276/dekoder-pal-e380

Има и специален за този телевизор, мисля че питането беше за него: https://ixbt.photo/?id=photo:1353422
« Последна редакция: 29 Май, 2024, 11:29:29 от CVT »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3535
  • Населено място: Варна
Re: Електроника Ц-430 - ПАЛ декодер?
« Отговор #9 -: 29 Май, 2024, 20:49:30 »
Абе вярно че така беше, ама ще се съгласиш, че в линка, който е дал @JonnS го няма нито захранването, нито хоризонталното отклонение. Поне аз не ги намирам там.

Има три варианта на захранването,импулса може да се вземе от там,ама е такава шибана.Прилагам трите варианта.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |