| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: АДМИРАЛ 621  (Прочетена 838 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
АДМИРАЛ 621
« -: 08 Декември, 2023, 16:15:45 »
Привет на всички. Днес  си получих коледният подарък. Адмирал 621 външно прилича на модел 421, но до там. Според мен това е един- от добре направените Адмирали. Лампов състав EF5   EK2  EF6  EF9  EL2    AZ12 предполагам, надписа е изтрит или  AZ11  EM1   малко странно но има и AB2. Като е направен отвод от отоплителната навивка специално за нея. Някак присадена ми стой  болтовете и гайките са с инчова резба, и друга лампа да е имало например EB2 цокъла е същият. Евентуално EB4 мисля че имам, въпроса е коя е оригиналната. Входните кръгове и хетеродина са в алуминиеви корпуси. Липсва говорител, било е преработено  с по нов но и той се е изпарил. На шасито има присъден изходен траф.

Така, че търся правилният говорител диаметър около 160-170 мм.

Сандъчето е минало обработка с шкурка и на места фурнира е изчезнал. Някакви идеи за замаскирването на тези участъци. За сега ще си поотлежи във фризера че май има дървояди. Но като цяло радиото е в приличен вид.

Надявам се и схема да има за този модел да помързелувам малко. Търсих тук във форума не намерих, но ако няма то е ясно ще се сваля от шасито.
« Последна редакция: 08 Декември, 2023, 16:25:57 от Петко »

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #1 -: 08 Декември, 2023, 17:47:02 »
Корекция  вместо AZ11-12 е  AZ1-2

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #2 -: 08 Декември, 2023, 20:48:43 »
Уникален. Има ли и други бъргарски радиоприемници от тази епоха с осем лампи  :o
Чакаме с нетърпение реставрацията. Успех  :)
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #3 -: 09 Декември, 2023, 09:37:52 »
Всъщност не знам колега дали има други Български приемници с 8 лампи. Разгледай този сайт ще получиш добра представа за родното ни производство в тези години.    http://forum.antique-items.com/viewtopic.php?f=64&t=34169   Сайта е на наш колега от форума "dido"   това е началната странница.   http://www.antique-items.com/products/index/_group/1


И така в процеса на подготовка и почистване се оказа, че предната рамка най вероятно е била сребриста а не черна.
Поразрових се и намерих това което потвърждава съмненията ми.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=126.msg68200#msg68200

Пуснал съм обява че търся говорител, но ако не се намери ще напъхам Тулански което ще промени конструкцията.

И колега не го реставрирам а го правя Функционално. :D :D :D


« Последна редакция: 09 Декември, 2023, 09:43:32 от Петко »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #4 -: 09 Декември, 2023, 23:17:23 »
 Имам подобен Адмиралъ, рамката му е метална и сребриста. Има малка разлика в скалата - различен размер и шрифт са правоъгълничетата за вълните. Скалата беше сътворена от Мано, има я във форума.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #5 -: 13 Декември, 2023, 17:52:45 »
Привет, колкото и да ме мързеше, извиках неволята и свалих схемата. В процеса установих ламповия състав окончателно: EF5,  EK2,  EF9,  EF6,  EB4,  EL3,  EM1,  AZ2. Интересно е, че предусилвателят, който е изграден с   EF5, работи само на средни и дълги вълни. При къси даже и аруто се изключва,но само на вхдния кръг. Защо така са решили конструкторите, не знам. Предкрайната лампа  EF6 също е свързана малко странно, това да не е триоден режим?
Качвам схемата, възможно е и да има грешки,  които ще отстраня в процеса на разглобяването. Всички бубини са италианско производство, на тях пише Milano Italia. По сметки на L-C междинната ще е около 480/ 500 килохерца. От утре започва разглобяването на шасито и подготовката за боядисването.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #6 -: 20 Декември, 2023, 18:44:16 »
Здравейте, колеги, да споделя от напредъка си. Шасито е разглобено и чака малко по–топло време за боядисване. Захванах се с най-досадната част, поне за мен, да подменя всички хартиени кондензатори с нови. Резисторите (тези сивите) са извън параметри всичките. Реших колкото може да ги вкарам в норма. Коригирах ги с помощта на сребърен (проводим) лак и след това ги запечатах с боя на водна основа. Всички текстилни кабели и цоклите включително са измити с обезмаслител, променливият също светна .

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #7 -: 20 Декември, 2023, 19:12:01 »
Браво Петко. Това с резисторите ми е интересно, ти окъсяваш доколкото виждам, няколко "навивки" на резистора с проводим лак. Така няма ли да му се промени мощността  ::) .

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 898
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #8 -: 20 Декември, 2023, 20:01:22 »
Променливия как светна, само го изми с нещо или си го боядисал с бял бронз. Стана ми любопитно като нов е.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #9 -: 20 Декември, 2023, 20:12:11 »
Валери, според мен ако увелича стойността на резистора, ватовете ще паднат. Но при положение, че укасявам и намалям стойността на резистора, не мисля, че ще падне мощността.  Колега   shri, цветните метали реагират много добре на обезмаслител. Корпусът на кондензатора е железен и го боядисах със сребрист флумастер uni paint marker, който е много подходящ за леки корекции на сребристи шасита и покрива, запечатва ръжда.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2023, 18:49:53 »
Колеги, днес времето беше с мен, шасито е готово. Новият вариант, на схемата  също с любезното съдействие, на колегата Любо Божков   :hi: :hi: :hi:.

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #11 -: 30 Декември, 2023, 18:15:50 »
Най-накрая шасито е готово,сглобено. Даже му чух гласа. Все още не съм настройвал нищо. Играчката беше да подбера лампи. Голям зор даде тази EK2 - възбужда се, бръмчи, хетеродинът спира. Имам 6 лампи и всяка различни номера прави, най-накрая сложих  EK3.  С нея работи стабилно. Пробвах и с ECH3, също се държи добре. Разбира се, подмених няколко резистора, като съм го отразил в новия вариант на схемата. Ако даде времето, от догодина се захващам с кутията. Весели празници!     :)

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 100
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #12 -: 30 Декември, 2023, 18:36:40 »
Както винаги отлична работа.
Може ли по-подробно за поправката на потенциометъра. Счупена ли беше пътечката, как я ремонтира и гладко ли работи звука след ремонта. Благодаря и честити празници  :drinks:
« Последна редакция: 30 Декември, 2023, 18:41:43 от малкия »
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен Петко

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 445
  • Населено място: Чирпан
Re: АДМИРАЛ 621
« Отговор #13 -: 31 Декември, 2023, 15:13:18 »
Графитният слой беше пробит, изгорял в средата. На старите радиоприемници в повечето случай корекцията е в анода на крайната лампа. И като окъси кондензатора графитният слой изгаря, за това го оправям със сребро, не се усеща разлика в корекцията. Но когато е изгоряла по голяма част нанасям графит. Има случаи в който подменям цялата графитна плоча, като я вземам от друг подобен потенциометър най виче руски.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |